Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական արդարության խնդիր է, այլև բարոյական հրամայական. Ինյարիտու
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի բնորոշմամբ՝ պատմությունը ցույց է տալիս, որ երբ զանգվածային հանցագործությունները մնում են անպատիժ և չճանաչված, դրանց կրկնության հավանականությունը մեծանում է։ Պատգամավորի խոսքով՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական արդարության խնդիր է, այլև բարոյական հրամայական։
Իսպանացի պատգամավորը նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադարձ կատարելով դիտարկմանը, որ չնայած բազմաթիվ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ արդեն իսկ ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը՝ Թուրքիան 110 տարի անց շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը։
Ինյարիտուն շեշտել է, որ Թուրքիայի սիստեմատիկ ժխտումը սոսկ վիրավորանք չէ զոհերի հիշատակին, այն հավերժացնում է անպատժելիության մշակույթը։
«Թուրքիան ինստիտուցիոնալացրել է ժխտողականությունը՝ որպես պետական ​​քաղաքականություն՝ համատեղելով պատմական ռեվիզիոնիզմը, դիվանագիտական ​​ճնշումը, տնտեսական սպառնալիքները և միջազգային լոբբինգի միջոցով լավ ֆինանսավորվող ապատեղեկատվության արշավները: Այս մոտեցումը խաթարում է ճշմարտությունը, խեղաթյուրում է ներկան և փակում հաշտեցման ցանկացած իրական ճանապարհ»,-նկատել է պատգամավորը:
Ինյարիտուն, պատասխանելով հարցին, թե նման պարագայում ի՞նչ պետք է անի միջազգային հանրությունը՝ բացի կոչերից ու հորդորներից, ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է դուրս գա խորհրդանշական հայտարարություններից կամ քաղաքավարի դիվանագիտությունից։
«Միջազգային հանրության կողմից պահանջվում է ամուր և սկզբունքային դիրքորոշում՝ համահունչ միջազգային իրավունքին և մարդու իրավունքներին: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական արդարության խնդիր է, այլև բարոյական հրամայական: Ավելին, պետք է բազմակողմանի ճնշում գործադրվի Թուրքիայի վրա՝ բացելու իր արխիվները, պատասխանատվությունը ստանձնելու և լիարժեք ու միանշանակ ճանաչման ուղղությամբ գնալու համար։ Կայուն խաղաղությունը կարող է կերտվել միայն ճշմարտությունից»,-նշել է պատգամավորը:
Նա նաև կարծիք է հայտնել այն հարցի շուրջ, թե ի՞նչ հանգամանքներում կամ ի՞նչ պայմաններում է, որ Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը՝ նշելով, որ Անկարայի կողմից այդ քայլի կատարումը կպահանջի ավելին, քան քաղաքական մոտեցումը։
«Ճանաչումը կպահանջի խորը մշակութային և ինքնության վերափոխում: Այդ առումով Հոլոքոստից հետո իր անցյալի հետ Գերմանիայի առճակատումը հզոր օրինակ է. միայն այն ժամանակ, երբ հասարակությունն ազնվորեն է առերեսվում իր պատմությանը, այն կարող է իրական ժողովրդավարական էվոլյուցիա սկսել: Թուրքիայի դեպքում դա նշանակում է ժխտման վրա հիմնված հիմնարար ազգայնականության ապամոնտաժում: Այն պահանջում է, որ թուրքական քաղաքացիական հասարակությունը, հատկապես երիտասարդ սերունդները, հաշտվեն այն փաստի հետ, որ Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին ավելի քան 1,5 միլիոն հայեր, ինչպես նաև այլ քրիստոնյա փոքրամասնություններ, ինչպիսիք են ասորիները և Պոնտոսի հույները, համակարգված կերպով բնաջնջվեցին: Խոսքը վերքերի վերաբացման մասին չէ, այլ այդ վերքերի ճանաչումն է՝ դրանց բուժելու նպատակով»,-ընդգծել է պատգամավորը:
Նա, այդուհանդերձ, հավելել է, որ Թուրքիայի ներկա քաղաքական մթնոլորտը, որը ձևավորվել է ավտորիտարիզմի, քաղաքական իսլամի և նեոօսմանյան պատմությունների հետևանքով, կարճաժամկետ հեռանկարում անհավանական է դարձնում նման ճանաչումը:
«Այդուհանդերձ, ես հույս ունեմ, որ ժամանակի ընթացքում կհայտնվի այլ Թուրքիա՝ ավելի ժողովրդավարական, ավելի բազմակարծիք և ավելի պատրաստ՝ առանց վախի առերեսվելու իր պատմությանը»,-շեշտել է պատգամավորը:
Ջոն Ինյարիտուն նաև խոսել է ներկայում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունների և այդ համատեքստում հայ-թուրքական երկխոսության վրա Հայոց ցեղասպանության հարցի հավանական ազդեցության մասին։
«Այն, որ Հայաստանն ու Թուրքիան երկխոսության մեջ են, ինքնին ողջունելի զարգացում է, հատկապես բևեռացման և դիվանագիտական ​​փակուղու գլոբալ մթնոլորտում: Փոխըմբռնմանն ուղղված ցանկացած ջանք, նույնիսկ եթե սկզբում ուղղված է եղել պրագմատիկ խնդիրների վրա, ինչպիսիք են սահմանների բացումը կամ տնտեսական կապերը, պետք է խրախուսվեն: Այդուհանդերձ, դժվար է պատկերացնել, որ Ցեղասպանության հարցն ակնառու կերպով հայտնվի այդ օրակարգում: Այս ողբերգությանն անդրադառնալը պահանջում է քաղաքական հասունություն, էթիկական վճռականություն և ինստիտուցիոնալ խիզախություն, որոնք, ցավոք սրտի, բացակայում են Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարության մոտ: Այնուամենայնիվ, եթե երկխոսությունը ժամանակի ընթացքում պահպանվի և հիմնված լինի փոխադարձ հարգանքի ու բարեխղճության վրա, այն աստիճանաբար կարող է պայմաններ ստեղծել այս երկար պատմություն ունեցող խնդրին՝ Հայոց ցեղասպանությանն անկեղծ և կառուցողական մոտենալու համար»,-նշել է Ինյարիտուն։
Իսպանացի պատգամավորի բնորոշմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության կամ այլ ցեղասպանությունների մասին խոսելիս՝ «այլևս երբեք» արտահայտությունը պետք է լինի համընդհանուր գրավական, բայց շատ հաճախ այն դառնում է դատարկ կրկներգ:
«Հայկական դեպքը խորհրդանշական է. այն փաստը, որ Ցեղասպանությունը ժխտվել է ավելի քան մեկ դար, ստեղծել է վտանգավոր նախադեպ: Իսկապես զարգացած մարդկությունը պետք է ներդրումներ կատարի ակտիվ հիշողության, խիստ պատմական կրթության և անցումային արդարադատության մեջ՝ որպես մեր էթիկական հիմքի հիմնասյուներ: Միևնույն ժամանակ, հստակությունն էական է. ամեն հանցագործություն չէ, որ ցեղասպանություն է, և տերմինի մանրացումը խաթարում է դրա իմաստը: Սակայն, երբ մենք խոսում ենք համակարգված, ծրագրված և էթնիկ կամ կրոնական դրդապատճառներով բնաջնջման մասին, ինչպես դա եղավ հայերի դեպքում, չպետք է լինի արդարացում, հարաբերականություն: Նման հանցագործություններն անվանակոչելը սոսկ պարտականություն չէ անցյալի հանդեպ, այլ երաշխիք է ապագայի համար»,-եզրափակել է Ջոն Ինյարիտուն:

Признание Турцией Геноцида армян является не только вопросом исторической справедливости, но и моральным императивом - Иньярриту
История показывает, что когда массовые преступления остаются безнаказанными и нераспознанными, вероятность их повторения возрастает, убежден испанский депутат Джон Иньярриту. По его словам, признание Турцией Геноцида армян является не только вопросом исторической справедливости, но и моральным императивом.
Такое мнение испанский депутат высказал в беседе с Арменпресс, отметив, что, несмотря на то, что многие страны и международные организации уже признали и осудили Геноцид армян, Турция спустя 110 лет продолжает политику отрицания.
Иньярриту подчеркнул, что систематическое отрицание Турцией не только оскорбляет память жертв, но и утверждает культуру безнаказанности.
«Турция институционализировала отрицание как государственную политику, сочетающую исторический ревизионизм, дипломатическое давление, экономические угрозы и хорошо финансируемые кампании по дезинформации посредством международного лоббирования. Такой подход подрывает правду, искажает настоящее и закрывает любой реальный путь к примирению», — отметил депутат.
Отвечая на вопрос о том, что должно делать международное сообщество в такой ситуации, помимо призывов и увещеваний, Иньярриту подчеркнул, что международное сообщество должно выйти за рамки символических заявлений или вежливой дипломатии.
«От международного сообщества требуется твердая и принципиальная позиция, соответствующая международному праву и правам человека. Признание Геноцида армян — это не только вопрос исторической справедливости, но и моральный императив. Более того, на Турцию должно быть оказано многогранное давление, чтобы она открыла свои архивы, взяла на себя ответственность и двинулась к полному и недвусмысленному признанию. Прочный мир можно построить только на основе правды», — отметил депутат.
Он также высказал свое мнение по вопросу о том, при каких обстоятельствах или условиях Турция признает Геноцид армян, отметив, что для такого шага со стороны Анкары потребуется нечто большее, чем просто политический подход.
«Признание потребует глубокой культурной и идентичностной трансформации. В этом отношении ярким примером является противостояние Германии своему прошлому после Холокоста. Только когда общество честно сталкивается со своей историей, оно может начать настоящую демократическую эволюцию.
В случае Турции это означает разрушение фундаментального национализма, основанного на отрицании. Для этого необходимо, чтобы турецкое гражданское общество, особенно молодое поколение, признало тот факт, что более 1,5 миллиона армян, а также других христианских меньшинств, таких как ассирийцы и понтийские греки, были систематически истреблены в последние дни существования Османской империи.
«Речь идет не о том, чтобы бередить раны, а о том, чтобы распознать эти раны и залечить их», — подчеркнул депутат.
Однако, добавил он, нынешний политический климат Турции, сформированный авторитаризмом, политическим исламом и неоосманской историей, делает такое признание маловероятным в краткосрочной перспективе.
«Однако я надеюсь, что со временем возникнет другая Турция — более демократичная, более плюралистичная и более готовая смотреть в лицо своей истории без страха», — подчеркнул депутат.
Джон Иньярриту также коснулся текущих переговоров между Арменией и Турцией по нормализации отношений и потенциального влияния вопроса Геноцида армян на армяно-турецкий диалог в этом контексте.
«Тот факт, что Армения и Турция ведут диалог, сам по себе является позитивным событием, особенно в условиях глобальной поляризации и дипломатического тупика. Любые усилия по достижению взаимопонимания, даже если изначально они сосредоточены на прагматических вопросах, таких как открытие границ или экономические связи, следует поощрять. Однако трудно представить, чтобы вопрос геноцида занял видное место в этой повестке. Для рассмотрения этой трагедии требуются политическая зрелость, этическая решимость и институциональное мужество, которых, к сожалению, не хватает нынешнему руководству Турции. Однако, если диалог будет поддерживаться в течение долгого времени и будет основан на взаимном уважении и добросовестности, он может постепенно создать условия для искреннего и конструктивного подхода к этой давней проблеме — Геноциду армян», — отметил Иньярриту.
По словам испанского депутата, когда речь идет о Геноциде армян или других геноцидах, фраза «никогда больше» должна быть всеобщим обещанием, но слишком часто она становится пустым рефреном.
«Армянский случай является символичным. Тот факт, что Геноцид отрицался на протяжении более столетия, создал опасный прецедент.
По-настоящему развитое человечество должно инвестировать в активную память, строгое историческое образование и переходное правосудие как в столпы нашего этического фундамента. В то же время необходима ясность: не каждое преступление является геноцидом, и упрощение термина искажает его смысл. Однако, когда мы говорим о систематическом, спланированном и этнически или религиозно мотивированном истреблении, как это было в случае с армянами, не должно быть никакого оправдания, никакого релятивизма. Называть такие преступления — это не просто долг перед прошлым, но и гарантия будущего», — заключил Джон Иньярриту.