Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական արդարության խնդիր է, այլև բարոյական հրամայական. Ինյարիտու
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի բնորոշմամբ՝ պատմությունը ցույց է տալիս, որ երբ զանգվածային հանցագործությունները մնում են անպատիժ և չճանաչված, դրանց կրկնության հավանականությունը մեծանում է։ Պատգամավորի խոսքով՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական արդարության խնդիր է, այլև բարոյական հրամայական։
Իսպանացի պատգամավորը նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադարձ կատարելով դիտարկմանը, որ չնայած բազմաթիվ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ արդեն իսկ ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը՝ Թուրքիան 110 տարի անց շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը։
Ինյարիտուն շեշտել է, որ Թուրքիայի սիստեմատիկ ժխտումը սոսկ վիրավորանք չէ զոհերի հիշատակին, այն հավերժացնում է անպատժելիության մշակույթը։
«Թուրքիան ինստիտուցիոնալացրել է ժխտողականությունը՝ որպես պետական ​​քաղաքականություն՝ համատեղելով պատմական ռեվիզիոնիզմը, դիվանագիտական ​​ճնշումը, տնտեսական սպառնալիքները և միջազգային լոբբինգի միջոցով լավ ֆինանսավորվող ապատեղեկատվության արշավները: Այս մոտեցումը խաթարում է ճշմարտությունը, խեղաթյուրում է ներկան և փակում հաշտեցման ցանկացած իրական ճանապարհ»,-նկատել է պատգամավորը:
Ինյարիտուն, պատասխանելով հարցին, թե նման պարագայում ի՞նչ պետք է անի միջազգային հանրությունը՝ բացի կոչերից ու հորդորներից, ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է դուրս գա խորհրդանշական հայտարարություններից կամ քաղաքավարի դիվանագիտությունից։
«Միջազգային հանրության կողմից պահանջվում է ամուր և սկզբունքային դիրքորոշում՝ համահունչ միջազգային իրավունքին և մարդու իրավունքներին: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պատմական արդարության խնդիր է, այլև բարոյական հրամայական: Ավելին, պետք է բազմակողմանի ճնշում գործադրվի Թուրքիայի վրա՝ բացելու իր արխիվները, պատասխանատվությունը ստանձնելու և լիարժեք ու միանշանակ ճանաչման ուղղությամբ գնալու համար։ Կայուն խաղաղությունը կարող է կերտվել միայն ճշմարտությունից»,-նշել է պատգամավորը:
Նա նաև կարծիք է հայտնել այն հարցի շուրջ, թե ի՞նչ հանգամանքներում կամ ի՞նչ պայմաններում է, որ Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը՝ նշելով, որ Անկարայի կողմից այդ քայլի կատարումը կպահանջի ավելին, քան քաղաքական մոտեցումը։
«Ճանաչումը կպահանջի խորը մշակութային և ինքնության վերափոխում: Այդ առումով Հոլոքոստից հետո իր անցյալի հետ Գերմանիայի առճակատումը հզոր օրինակ է. միայն այն ժամանակ, երբ հասարակությունն ազնվորեն է առերեսվում իր պատմությանը, այն կարող է իրական ժողովրդավարական էվոլյուցիա սկսել: Թուրքիայի դեպքում դա նշանակում է ժխտման վրա հիմնված հիմնարար ազգայնականության ապամոնտաժում: Այն պահանջում է, որ թուրքական քաղաքացիական հասարակությունը, հատկապես երիտասարդ սերունդները, հաշտվեն այն փաստի հետ, որ Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին ավելի քան 1,5 միլիոն հայեր, ինչպես նաև այլ քրիստոնյա փոքրամասնություններ, ինչպիսիք են ասորիները և Պոնտոսի հույները, համակարգված կերպով բնաջնջվեցին: Խոսքը վերքերի վերաբացման մասին չէ, այլ այդ վերքերի ճանաչումն է՝ դրանց բուժելու նպատակով»,-ընդգծել է պատգամավորը:
Նա, այդուհանդերձ, հավելել է, որ Թուրքիայի ներկա քաղաքական մթնոլորտը, որը ձևավորվել է ավտորիտարիզմի, քաղաքական իսլամի և նեոօսմանյան պատմությունների հետևանքով, կարճաժամկետ հեռանկարում անհավանական է դարձնում նման ճանաչումը:
«Այդուհանդերձ, ես հույս ունեմ, որ ժամանակի ընթացքում կհայտնվի այլ Թուրքիա՝ ավելի ժողովրդավարական, ավելի բազմակարծիք և ավելի պատրաստ՝ առանց վախի առերեսվելու իր պատմությանը»,-շեշտել է պատգամավորը:
Ջոն Ինյարիտուն նաև խոսել է ներկայում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունների և այդ համատեքստում հայ-թուրքական երկխոսության վրա Հայոց ցեղասպանության հարցի հավանական ազդեցության մասին։
«Այն, որ Հայաստանն ու Թուրքիան երկխոսության մեջ են, ինքնին ողջունելի զարգացում է, հատկապես բևեռացման և դիվանագիտական ​​փակուղու գլոբալ մթնոլորտում: Փոխըմբռնմանն ուղղված ցանկացած ջանք, նույնիսկ եթե սկզբում ուղղված է եղել պրագմատիկ խնդիրների վրա, ինչպիսիք են սահմանների բացումը կամ տնտեսական կապերը, պետք է խրախուսվեն: Այդուհանդերձ, դժվար է պատկերացնել, որ Ցեղասպանության հարցն ակնառու կերպով հայտնվի այդ օրակարգում: Այս ողբերգությանն անդրադառնալը պահանջում է քաղաքական հասունություն, էթիկական վճռականություն և ինստիտուցիոնալ խիզախություն, որոնք, ցավոք սրտի, բացակայում են Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարության մոտ: Այնուամենայնիվ, եթե երկխոսությունը ժամանակի ընթացքում պահպանվի և հիմնված լինի փոխադարձ հարգանքի ու բարեխղճության վրա, այն աստիճանաբար կարող է պայմաններ ստեղծել այս երկար պատմություն ունեցող խնդրին՝ Հայոց ցեղասպանությանն անկեղծ և կառուցողական մոտենալու համար»,-նշել է Ինյարիտուն։
Իսպանացի պատգամավորի բնորոշմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության կամ այլ ցեղասպանությունների մասին խոսելիս՝ «այլևս երբեք» արտահայտությունը պետք է լինի համընդհանուր գրավական, բայց շատ հաճախ այն դառնում է դատարկ կրկներգ:
«Հայկական դեպքը խորհրդանշական է. այն փաստը, որ Ցեղասպանությունը ժխտվել է ավելի քան մեկ դար, ստեղծել է վտանգավոր նախադեպ: Իսկապես զարգացած մարդկությունը պետք է ներդրումներ կատարի ակտիվ հիշողության, խիստ պատմական կրթության և անցումային արդարադատության մեջ՝ որպես մեր էթիկական հիմքի հիմնասյուներ: Միևնույն ժամանակ, հստակությունն էական է. ամեն հանցագործություն չէ, որ ցեղասպանություն է, և տերմինի մանրացումը խաթարում է դրա իմաստը: Սակայն, երբ մենք խոսում ենք համակարգված, ծրագրված և էթնիկ կամ կրոնական դրդապատճառներով բնաջնջման մասին, ինչպես դա եղավ հայերի դեպքում, չպետք է լինի արդարացում, հարաբերականություն: Նման հանցագործություններն անվանակոչելը սոսկ պարտականություն չէ անցյալի հանդեպ, այլ երաշխիք է ապագայի համար»,-եզրափակել է Ջոն Ինյարիտուն:

Turkish recognition of Armenian Genocide not only matter of historical justice, but moral imperative – Spanish legislator
The likelihood of repetition of mass crimes increases with impunity, Spanish legislator Jon Inarritu said.
The MP made the remarks when asked about Turkiye’s continual denial of the Armenian Genocide.
Inarritu told Armenpress that the systematic denial of the Armenian Genocide by Turkiye isn’t simply an insult to the memory of the victims, but it also perpetuates the culture of impunity.
He said Turkiye ought to recognize the Armenian Genocide not only as a matter of historical justice but as a moral imperative.
“Turkiye has institutionalized its denial as state policy, combining historical revisionism, diplomatic pressure, economic threats and well-funded disinformation campaigns through international lobby. This kind of approach disrupts truth, distorts the present and closes any real path towards reconciliation,” he said.
He said the international community ought to have a stronger approach towards the matter.
“The international community should have a strong and principled stance in line with international law and human rights. The recognition of the Armenian Genocide isn’t just a matter of historical justice, but a moral imperative. Furthermore, comprehensive pressure must be exerted on Turkiye to open its archives, assume responsibility and head towards full and unequivocal recognition. Sustainable peace can be built only through truth,” Inarritu added.
The Spanish legislator said it would take a deep transformation of culture and identity for Turkiye to acknowledge the Armenian Genocide. He pointed out Germany facing its own past in terms of the Holocaust.
“Recognition would require a deep cultural transformation, a transformation of identity. Germany facing its own past after the Holocaust is a strong example: Only when the society sincerely faces its history can it begin a true democratic evolution. In case of Turkiye this would mean dismantling the fundamental nationalism based on denial. It requires the Turkish civil society, especially the younger generation, to reconcile with the fact that in the final years of the Ottoman Empire more than 1,5 million Armenians, as well as other Christian minorities like the Assyrians and Pontic Greeks, were systematically exterminated. This is not about reopening the wounds, but recognizing these wounds in order to heal them,” he said.
Nonetheless, according to the Spanish legislator, such a recognition by present-day Turkiye, which in his words has a political environment formed as a result of "authoritarianism, political Islam and neo-Ottoman" histories, is unlikely in short-term.
“Nevertheless, I hope that with time another Turkiye will emerge, more democratic, more pluralistic and more ready, to face its history without fear,” Inarritu said.
He also spoke about the Armenia-Turkiye normalization process and the possible impact of the Armenian Genocide on the dialogue.
“The fact that Armenia and Turkiye are engaged in dialogue is a commendable development in itself, especially at times of global atmosphere of polarization and diplomatic deadlocks. Any effort aimed at mutual understanding, even if initially aimed at pragmatic issues such as opening of borders or economic links, must be encouraged. Nevertheless, it is difficult to imagine that the genocide issue will evidently appear in the agenda. Addressing this tragedy requires political maturity, ethical determination and institutional courage, which unfortunately the current Turkish leadership lacks. Nevertheless, if the dialogue is maintained over time and is based on mutual respect and good faith, it could gradually create the conditions for honestly and constructively approaching the Armenian Genocide issue,” he added.
The ‘never again’ slogan, in terms of the Armenian Genocide or other genocides, must become a universal guarantee and not just an empty motto, the Spanish MP stressed.
“The Armenian case is very symbolic, the fact that the genocide was denied for over a century created a dangerous precedent. The truly developed mankind must invest in active remembrance, strong historic education and transitional justice as pillars of our ethnical foundation. At the same time, clarity is significant, not every crime amounts to genocide, and [tossing around] the term disrupts its meaning. But when we talk about a coordinated, planned extermination fueled by ethnic or religious motives, as was the case of the Armenians, there can’t be any justification or relativity. Naming such crimes is not simply a duty for the past, but a guarantee for the future,” Innaritu said.
On April 24th, 2025, Armenians around the world, joined by many other nations, commemorated the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
Despite numerous countries having officially recognized the Armenian Genocide, Turkiye continues to deny it, falsely claiming that the Armenians who were killed were WWI victims and no genocide was perpetrated against them in its precursor state, the Ottoman Empire.