Սլովենիայի ԱԳ նախարարը մեծապես գնահատում է ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի հավակնությունները
Սլովենիայի արտաքին գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնը մեծապես գնահատում է Եվրոպական միությանն անդամակցելու Հայաստանի հավակնությունները և պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Սլովենիայի արտաքին գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնը հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության խորացմանը։
«Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի հավակնություններին, մենք մանրամասն քննարկումներ ունեցանք Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ։ Սլովենիան՝ որպես ԵՄ-ի անդամ երկիր, երկար տարիների փորձ ունի։ ԵՄ-ին միանալու Հայաստանի հավակնությունները ես մեծապես գնահատում եմ»,-նշեց Տանյա Ֆայոնը։
Նա ընդգծեց, որ ԵՄ-ին անդամակցությունը բարդ գործընթաց է՝ շեշտելով, որ, այնուամենայնիվ, Հայաստանի կողմից ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի ընդունումը երկրի ինքնիշխան որոշումն է, և Սլովենիան քաջալերում է Հայաստանին շարունակել ժողովրդավարացման ճանապարհը, կոռուպցիայի դեմ պայքարն առաջ տանելու շուրջ աշխատանքը։
«Մենք այս բարեփոխումներին աջակցելու պատրաստակամություն ենք հայտնում թե՛ մեր փորձագիտական, թե՛ այլ գիտելիքներով»,-ընդգծեց Սլովենիայի ԱԳ նախարարը։
Օրենքը սահմանում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայունությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»։

Министр иностранных дел Словении высоко оценивает стремление Армении вступить в ЕС
Министр иностранных дел Словении Таня Файон высоко оценивает стремление Армении вступить в Европейский союз и готова поддержать эту инициативу.
Как сообщает Арменпресс, об этом глава МИД Словении Таня Файон заявила на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, коснувшись углубления партнерства Армения-Европейский союз.
«Что касается стремления Армении вступить в ЕС, у нас были подробные обсуждения с министром иностранных дел Армении. Словения, как государство-член ЕС, имеет многолетний опыт. Я высоко ценю стремление Армении вступить в ЕС», - отметила Таня Файон.
Она подчеркнула, что членство в ЕС является сложным процессом. Тем не менее, по ее словам, принятие Арменией закона о начале процесса членства в ЕС является суверенным решением страны, и Словения призывает Армению продолжать путь демократизации и работать над продвижением борьбы с коррупцией.
«Мы выражаем готовность поддержать эти реформы как нашим опытом, так и другими знаниями», — подчеркнул министр иностранных дел Словении.
26 марта Национальное собрание Армении приняло во втором чтении и в полном объеме законопроект «О начале процесса членства Республики Армения в Европейском Союзе».
Закон определяет: «Республика Армения, стремясь к развитию демократических институтов, повышению благосостояния общества, укреплению безопасности страны, устойчивости и верховенства закона, объявляет о начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз».