Մոսկվան Բաքվի հետ փոխզիջում է փնտրում Ռուսական տան աշխատանքի վերսկսման հարցով. Պրիմակով
Ռուսաստանը և Ադրբեջանը կառուցողական են տրամադրված Բաքվում Ռուսական տան լիարժեք աշխատանքի վերականգնման համար փոխզիջում որոնելու հարցում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ  մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը։
«Այժմ մշակութային, հումանիտար դիվանագիտության  աշխատանքն իրականացնում է հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանությունը: Միևնույն ժամանակ մենք շարունակում ենք փոխզիջում փնտրել ադրբեջանական կողմի հետ: Ինձ թվում է՝ թե՛ ադրբեջանական կողմը, և թե՛ մենք տրամադրված ենք կառուցողականորեն և բավականին լավատեսորեն, որ, այնուամենայնիվ, այդ փոխզիջումը կգտնենք, և լիարժեք  աշխատանքը կվերականգնվի»,- ասել է Պրիմակովը:
«Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավարն ընդգծել է, որ «Ռուսական տունը երբեք չի զբաղվել քաղաքականությամբ, դրանք եղել են մշակութային փոխանակումներ»։
Պրիմակովը նշել է, որ Բաքվի Ռուսական տունը «երկար տարիներ հաջողությամբ աշխատել է՝ կատարելով բոլոր անհրաժեշտ իրավական պարտավորությունները, այդ թվում՝ հանրապետության կառավարության հանդեպ»։
«Այնուամենայնիվ, 1997 թվականի տեղեկատվական-մշակութային կենտրոնների գործունեության մասին միջկառավարական համաձայնագրում միանշանակ ասված է, որ այդ կենտրոնն Ադրբեջանում պետք է գրանցվի որպես իրավաբանական անձ: Մենք մի քանի անգամ դիմել ենք հանրապետության իշխանություններին, և այս հարցը ներկայացվել է տարբեր խորհրդակցություններում՝ ի՞նչ կերպ մենք կարող ենք գրանցվել որպես իրավաբանական անձ, - նշել է նա: - Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ն դաշնային գործակալություն է: Կարո՞ղ ենք արդյոք դաշնային գործակալության  ներկայացուցչությունը գրանցել որպես տեղական ոչ կառավարական կազմակերպություն: Իրավաբանորեն դա բավականին բարդ է: Մենք դա անելու ինչ-որ միջոց ենք փնտրել Ադրբեջանի մեր գործընկերների հետ: Առայժմ այդ միջոցը չենք գտել, բայց դա քննարկվում է»:
«Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավարը հիշեցրել է, որ 2025 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի դեսպանությունն ստացել է նոտա մշակութային կենտրոնի գործունեությունը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին այն պատճառով, որ այն գրանցված չէ:
«Բայց, այնուամենայնիվ, ուշադրություն կհրավիրեի այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը չեղյալ չի հայտարարել 1997 թվականի համաձայնագիրը: Այն գործում է», - հավելել է նա:

Москва ищет компромисс с Баку по возобновлению работы Русского дома - Примаков
Россия и Азербайджан конструктивно настроены в поиске компромисса по восстановлению полноценной работы Русского дома в Баку. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом на пресс-конференции сообщил глава «Россотрудничества» Евгений Примаков.
«Сейчас работу по культурной, гуманитарной дипломатии осуществляет в основном посольство Российской Федерации. В то же время мы продолжаем искать компромисс с азербайджанской стороной. Мне кажется, и азербайджанская сторона, и мы настроены конструктивно и довольно оптимистично, что мы все-таки такой компромисс найдем, и полноформатная работа будет восстановлена», - сказал Примаков.
Глава Россотрудничества подчеркнул, что «Русский дом не занимался никогда никакой политикой, это были культурные обмены».
Примаков отметил, что Русский дом в Баку «успешно работал долгие годы, выполняя все необходимые обязательства, юридические, в том числе перед правительством республики».
«Тем не менее в межправительственном соглашении о деятельности информационно-культурных центров от 1997 года однозначно сказано, что этот центр должен быть зарегистрирован в качестве юридического лица в Азербайджане. Мы несколько раз обращались к властям республики, и этот вопрос выносился на разные совещания: каким образом мы можем быть зарегистрированы в качестве юридического лица? - отметил он. - Мы все понимаем, что Россоотрудничество - это федеральное агентство. Можем ли мы зарегистрировать представительство федерального агентства в качестве местного НКО? Юридически это достаточно сложно. Мы искали какой-то способ сделать это с нашими партнерами в Азербайджане. Пока что мы этот способ не нашли, но это обсуждается».
Глава Россотрудничества напомнил, что в феврале 2025 года посольство РФ получило ноту о необходимости свернуть деятельность культурного центра в связи с тем, что он не зарегистрирован.
«Но тем не менее обратил бы внимание на то, что Азербайджан не денонсировал соглашение от 1997 года. Оно действует», - добавил он.