Արարատ Միրզոյանն ու Մագդալենա Գրոնոն քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ապրիլի 3-ին հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկարատև բանակցություններից հետո համաձայնեցված՝ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին պայմանագրի ստորագրման կարևորությունը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև կարգավորման՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոմպոնենտին, որի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը կայակոչել է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների վրա կառուցված՝ ՀՀ կոնկրետ առաջարկները:
Արարատ Միրզոյանը և Մագդալենա Գրոնոն քննարկել են նաև հումանիտար բնույթի հարցեր, այդ թվում՝ անհայտ կորած աձանց ճակատագրերի և հայ ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցի հասցեագրումը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի և ԵՄ միջև գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, այդ թվում՝ առկա գործիքակազմի առավելագույնս արդյունավետ իրացման միջոցով։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met on Thursday with the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, Magdalena Grono.
The parties focused on regional issues, emphasizing efforts to establish lasting peace in the South Caucasus.
Regarding the process of normalizing relations with Azerbaijan, FM Mirzoyan underscored the importance of signing the "Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations," which was agreed upon after extensive negotiations.
The meeting also addressed the unblocking of regional communications, in which context the Armenian Foreign Minister reiterated Armenia’s proposals based on fundamental principles of international law.
The sides further discussed humanitarian issues, including the fate of missing persons and the return of Armenian prisoners of war and detained civilians.
The interlocutors also reviewed steps to deepen the Armenia-EU partnership, aiming for the most effective use of existing cooperation tools.