Արարատ Միրզոյանն ու Մագդալենա Գրոնոն քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ապրիլի 3-ին հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկարատև բանակցություններից հետո համաձայնեցված՝ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին պայմանագրի ստորագրման կարևորությունը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև կարգավորման՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոմպոնենտին, որի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը կայակոչել է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների վրա կառուցված՝ ՀՀ կոնկրետ առաջարկները:
Արարատ Միրզոյանը և Մագդալենա Գրոնոն քննարկել են նաև հումանիտար բնույթի հարցեր, այդ թվում՝ անհայտ կորած աձանց ճակատագրերի և հայ ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցի հասցեագրումը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի և ԵՄ միջև գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, այդ թվում՝ առկա գործիքակազմի առավելագույնս արդյունավետ իրացման միջոցով։

Глава МИД Армении и спецпредставитель ЕС обсудили региональные вопросы
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян 3 апреля провел встречу со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Магдаленой Гроно.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили региональные проблемы. Были затронуты усилия, направленные на установление устойчивого мира на Южном Кавказе.
Коснувшись процесса нормализации отношений с Азербайджаном, министр Мирзоян подчеркнул важность подписания соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений, согласованных в результате длительных переговоров.
Был также затронут компонент урегулирования относительно разблокирования региональных коммуникаций, в этом контексте министр Мирзоян коснулся конкретных предложений Республики Армения, основанные на основополагающих принципах международного права.
Арарат Мирзоян и Магдалена Гроно также обсудили гуманитарные вопросы, включая судьбу пропавших без вести и возвращение армянских военнопленных и удерживаемых мирных жителей.
Собеседники также обсудили шаги по углублению партнерства между Арменией и ЕС, в том числе путем максимально эффективного использования существующих инструментов.