Team-ը և Ericsson-ը կնքեցին ռազմավարական համագործակցության հուշագիր
Ericsson ընկերության նորագույն սարքավորումների և տեխնոլոգիաների ներդրմամբ Team Telecom Armenia-ն մեկնարկում է բջջային ցանցի արդիականացման լայնածավալ աշխատանքներ․ ընկերությունների միջև կնքվեց ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Team Telecom Armenia-ից, Team-ը այս տարի նոր սերնդի սարքավորումներով կվերազինի բազային կայանները՝ ապահովելով ավելի լայն և հուսալի բջջային ծածկույթ: Միաժամանակ, Ericsson-ի ցանցային և սերվերային նոր լուծումների ներդրմամբ զգալիորեն կընդլայնի բջջային ինտերնետի թողունակությունն ու արագությունը՝ բաժանորդներին տրամադրելով կայուն և բարձրորակ կապ:
«Այս ռազմավարական համագործակցությանը նախորդել է տևական արդյունավետ աշխատանք, որի արդյունքում մեր երկիր են բերվում տեխնոլոգիական հսկայի նորագույն լուծումները»,- ասում է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը և հավելում, որ վերազինման արդյունքում ընկերությունը պատրաստ կլինի մոտ ապագայում նոր սերնդի տեխնոլոգիաների և 5G ցանցի սահուն գործարկմանը:
Հուշագրի շրջանակում կողմերը համագործակցելու են մի շարք ռազմավարական ուղղություններով՝ 5G տեխնոլոգիայի և հեռահաղորդակցության առաջադեմ լուծումների զարգացման և ներդրման, ցանցի անվտանգության ու արդյունավետության բարելավման, գիտելիքի փոխանակման ու նորարարության խթանման, ինչպես նաև ազգային և միջազգային կարգավորումներին համապատասխանության ապահովման ուղղությամբ:
Հարավարևելյան միջերկրածովյան և Եվրասիա տարածաշրջաններում Ericsson-ի ղեկավար Անդրեա Միսսորին նշում է. «Մենք ոգևորված ենք Team Telecom Armenia-ի հետ ռազմավարական համագործակցությամբ: Համոզված ենք, որ այս համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող ցանցային ներդրումները՝ ցանցի անվտանգության, արդյունավետության և կատարողականի բարելավման միջոցով, կբերեն օգտակար արդյունքներ հայ սպառողների համար և կդառնան ավելի ուժեղ թվային հասարակության ստեղծման հիմք»։
2025 թվականի ընթացքում Team Telecom Armenia-ն ավելի քան 10 միլիարդ դրամի կապիտալ ներդրում է կատարելու բջջային ցանցի զարգացման նպատակով: Նշենք, որ ընկերությունը նաև շարունակելու է կառուցել տարածաշրջանում եզակի NGN օպտիկամանրաթելային ցանցը, որը ստորգետնյա հուսալի հիմք է նաև բջջային ցանցի համար:
«Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) հայկական ընկերություն է, որը առաջատար դիրք է զբաղեցնում երկրի հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Հանդիսանալով Հայաստանում առաջին տելեկոմ ցանցի ժառանգորդը՝ ընկերությունը ունի ոլորտում ծառայությունների մատուցման ավելի քան 100 տարվա պատմություն։
Team-ը ՀՀ տարածքում տրամադրում է բջջային և ֆիքսված ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ, որոնց բարձր որակն ապահովելու նպատակով 2021 թվականին մեկնարկեց իր ռազմավարական նախագիծը՝ տարածաշրջանում եզակի՝ 25 Գբ/վ թողունակությամբ օպտիկամանրաթելային (NGN, Next Generation Network) ցանցի կառուցումը։
Կայք՝ telecomarmenia.am
Էլ․ հասցե՝ [email protected]
Ericsson-ի մասին
Ericsson-ի բարձր արտադրողականությամբ ցանցերն ամեն օր կապ են ապահովում միլիարդավոր մարդկանց համար։ Ընկերությունը մոտ 150 տարի առաջատար է հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ստեղծման ոլորտում։ Ericsson-ը տրամադրում է շարժական կապի և հաղորդակցման լուծումներ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների և ձեռնարկությունների համար։ Ընկերությունը հաճախորդների և գործընկերների հետ միասին իրականություն է դարձնում վաղվա թվային աշխարհը։

Team Telecom Armenia has initiated a large-scale modernization of its mobile network by deploying cutting-edge equipment and technologies from Ericsson. As part of this initiative, the two companies have signed a memorandum of strategic cooperation for network development and technology deployment.
This year, Team will upgrade its base stations with next-generation equipment, providing wider and more reliable mobile coverage. At the same time, the integration of Ericsson’s advanced network and server solutions will substantially boost mobile internet bandwidth and speed, offering subscribers stable and high-quality connectivity.
"This strategic partnership is the result of long-term and productive collaboration, enabling us to bring the latest innovations from a global technology leader to Armenia," said Hayk Yesayan, General Director of Team Telecom Armenia, adding that as a result of the modernization, the company will be ready for the smooth deployment of next-generation technologies, including 5G, shortly.
Within the framework of the memorandum, the parties will cooperate in several strategic areas, including the development and implementation of 5G technology and advanced telecommunications solutions, improving network security and efficiency, knowledge exchange and innovation promotion, as well as ensuring compliance with national and international regulations.
Andrea Missouri, Head of South East Mediterranean and Eurasia, Ericsson, comments: “We are excited about the strategic collaboration with Team Telecom Armenia. We are convinced that the advantages of the network investments being done within this agreement - leveraging enhanced network security, efficiency and performance - will benefit the Armenian customers and pave the way to a more connected digital society.”
In 2025, Team Telecom Armenia will invest over 10 billion AMD in mobile network development. The company will also continue expanding its unique NGN fiber-optic network, a highly reliable underground infrastructure that serves as a strong foundation for mobile communications.
Telecom Armenia OJSC (The brand - Team Telecom Armenia) is an Armenian company, with a leading position in the field of telecommunications and cutting-edge technologies in the country.
Being the successor of the first telecommunication network in Armenia, the company has a 100-year history of providing services in the sphere. Due to combining rich experience and advanced technologies, Team provides reliable and innovative services to both individual and corporate customers. Telecom Armenia OJSC is the first telecommunications company in Armenia to conduct an initial public offering (IPO), becoming even more open and public. The company's shares are listed on the Armenian Stock Exchange. www.telecomarmenia.am
Public Relations Department: [email protected]
About Ericsson:
Ericsson’s high-performing networks provide connectivity for billions of people every day. For nearly 150 years, we’ve been pioneers in creating technology for communication. We offer mobile communication and connectivity solutions for service providers and enterprises. Together with our customers and partners, we make the digital world of tomorrow a reality. www.ericsson.com