Հայաստանը գրանցում է հաջողություններ օդային ճանապարհով տարանցիկ ուղի դառնալու գործընթացում
Հայաստանը ավիափոխադրումների ոլորտում որպես տարանցիկ ուղի դառնալու գործընթացում նոր հաջողություններ է գրանցում։ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ 2018-2019 թվականերին Հայաստանը որպես տարանցիկ երկիր օգտագործել է 36 ուղևոր, 2024 թվականին այդ ուղևորների թիվը գերազանցել է 172  հազարը, իսկ ընթացիկ տարվա մարտի 11-ի դրությամբ  Հայաստանը որպես տարանցիկ երկիր է օգտագործել 14 հազար 542 ուղևոր:
«Արմենպրես»-ի  հետ զրույցում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշեց՝ տարանցիկ ուղևորահոսքի մեծ մասն իրականցվել է տեղական ավիաընկերությունների կողմից:
«Տարանցիկ ուղևորների թվի ավելացման մեջ կարևոր և որոշիչ դեր ունեն տեղական ավիաընկերությունները, քանի որ դրանք հնարավորություն ունեն Հայաստանի օդանավակայնները որպես տարանցիկ կետեր օգտագործելու միջոցով երրորդ երկրից  ուղևորին տեղափոխել մեկ այլ երկիր, ինչի հնարավորությունը շատ այլ ավիաընկերություններ չունեն, քանի որ  գրանցված չեն Հայաստանում: Այսինքն, եթե մեր երկրում չգրանցված  ավիաընկերությունը երրորդ երկրից չվերթ է իրականացնում դեպի Հայաստան, այլևս չի իրականացնում չվերթ դեպի մեկ այլ երկիր՝ հաշվի առնելով օդային փոխադրումների ոլորտում միջկառավարական համաձայնագրերը»,- ասաց Արմեն Սիմոնյանը:
Չնայած այս տարիներին գրանցված թվերի աճին՝ Հայաստանը  տարանցիկ երկիր դարձնելու ուղղությամբ դեռ մի շարք անելիքներ կան:
«Այս հարցի շուրջ խնդրի լուծումը կբաժանեմ երկու մասի. առաջինը ենթակառուցվածքայինն է, այսինքն՝ պետք է լինի համապատասխան ենթակառուցվածք, որը կարող է պատշաճ որակով սպասարկել այդ տարանցիկ հոսքերը։ «Զվարթնոց» օդանավակայանի ընդլայման ուղղությամբ  արդեն աշխատանքներ տարվում են: Երկրորդ նոր ավիաընկերությունների հոսքն է և տեղական ավիաընկերությունների զարգացումը»,- ասաց նախարարի տեղակալը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե որքանո՞վ է վերջին տարիներին գրանցված թռիչքների ավելացումը ազդել գնային քաղաքականության վրա՝ Սիմոնյանը նշեց, որ  ավիատոմսի գնի ձևավորումը կախված  է մի քանի հանգամանքներից:
Նրա խոսքով՝ այս ոլորտում հարաբերությունները շուկայական են, և հիմնականում ավիաընկերություններն են ձևավորում ավիատոմսերի գները՝ հաշվի առնելով այս կամ այն ուղղության նկատմամբ գոյություն ունեցող պահանջարկը, մրցակցությունը և ավիաընկերության ծախսերը:
Իսկ 2025 թվականին սպասվող նոր ուղղությունների մասով Սիմոնյանը նշեց՝ դրանք հիմնականում ձևավորվում են՝ ելնելով նոր երկրներից  դեպի Հայաստան և Հայաստանից դեպի նոր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելու պահանջարկից:
Սիմոնյանն ընդգծեց՝ նոր ավիաընկերությունների կողմից դեպի Հայաստան չվերթեր մեկնարկելու, ինչպես նաև նոր ուղղություններ դեպի Հայաստան բերելու հարցում որևէ խնդիր և բարդություն չունեն, քանի որ 2024 թվականից ներդրվել է նոր էլեկտրոնային հարթակ: Ոչ կանոնավոր և 2025 թվականից նաև կանոնավոր  ուղևորափոխադրումների  հայտերն արդեն ընդունվում են ամբողջությամբ էլեկտրոնային եղանակով:

Армения делает успехи в становлении транзитным воздушным маршрутом
Армения добилась новых успехов в процессе становления транзитным маршрутом в сфере авиаперевозок. Согласно информации, полученной из ереванского аэропорта “Звартноц”, в 2018-2019 годах Армению в качестве транзитной страны использовали 36 пассажиров, в 2024 году число этих пассажиров превысило 172 000, а по состоянию на 11 марта текущего года Армению в качестве транзитной страны использовали 14 542 пассажира.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Армен Симонян в интервью Арменпресс отметил, что большую часть транзитных пассажирских перевозок осуществляют местные авиалинии.
“Местные авиакомпании играют важную и решающую роль в увеличении числа транзитных пассажиров, так как имеют возможность использовать аэропорты Армении в качестве транзитных пунктов для перевозки пассажиров из третьей страны в другую страну, чего не имеют многие другие авиакомпании, потому что они не зарегистрированы в Армении. Другими словами, если авиакомпания, не зарегистрированная в нашей стране, выполняет рейс из третьей страны в Армению, то она уже не полетит в другую страну, учитывая межправительственные соглашения в сфере авиаперевозок”, - объяснил Армен Симонян.
Несмотря на рост транзита в последние годы, Армении еще многое предстоит сделать, чтобы стать транзитной страной.
“Я разделю решение проблемы по этому вопросу на две части: первая - фактор инфраструктуры, то есть должна быть соответствующая инфраструктура, способная обслуживать эти транзитные потоки с надлежащим качеством. Работы по расширению аэропорта Звартноц уже ведутся. Второе - это приток новых авиакомпаний и развитие местных авиалиний”, - сказал замминистра.
Отвечая на вопрос о том, насколько рост количества рейсов в последние годы повлиял на ценовую политику, Симонян отметил, что формирование цен на авиабилеты зависит от нескольких обстоятельств.
Отношения в этой сфере рыночные, и авиакомпании в первую очередь устанавливают цены на билеты, учитывая существующий спрос на конкретное направление, конкуренцию и издержки авиакомпании.
Что касается новых направлений, ожидаемых в 2025 году, Симонян отметил, что они в основном формируются на основе спроса на полеты в Армению из новых стран и по новым направлениям из Армении.
Симонян подчеркнул, что у новых авиакомпаний нет никаких проблем и сложностей с запуском рейсов в Армению, а также с привлечением новых направлений в Армению, поскольку с 2024 года внедрена новая электронная платформа. заявки на нерегулярные, а с 2025 года и на регулярные пассажирские перевозки уже принимаются полностью в электронном виде.