Հայաստանը գրանցում է հաջողություններ օդային ճանապարհով տարանցիկ ուղի դառնալու գործընթացում
Հայաստանը ավիափոխադրումների ոլորտում որպես տարանցիկ ուղի դառնալու գործընթացում նոր հաջողություններ է գրանցում։ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ 2018-2019 թվականերին Հայաստանը որպես տարանցիկ երկիր օգտագործել է 36 ուղևոր, 2024 թվականին այդ ուղևորների թիվը գերազանցել է 172  հազարը, իսկ ընթացիկ տարվա մարտի 11-ի դրությամբ  Հայաստանը որպես տարանցիկ երկիր է օգտագործել 14 հազար 542 ուղևոր:
«Արմենպրես»-ի  հետ զրույցում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշեց՝ տարանցիկ ուղևորահոսքի մեծ մասն իրականցվել է տեղական ավիաընկերությունների կողմից:
«Տարանցիկ ուղևորների թվի ավելացման մեջ կարևոր և որոշիչ դեր ունեն տեղական ավիաընկերությունները, քանի որ դրանք հնարավորություն ունեն Հայաստանի օդանավակայնները որպես տարանցիկ կետեր օգտագործելու միջոցով երրորդ երկրից  ուղևորին տեղափոխել մեկ այլ երկիր, ինչի հնարավորությունը շատ այլ ավիաընկերություններ չունեն, քանի որ  գրանցված չեն Հայաստանում: Այսինքն, եթե մեր երկրում չգրանցված  ավիաընկերությունը երրորդ երկրից չվերթ է իրականացնում դեպի Հայաստան, այլևս չի իրականացնում չվերթ դեպի մեկ այլ երկիր՝ հաշվի առնելով օդային փոխադրումների ոլորտում միջկառավարական համաձայնագրերը»,- ասաց Արմեն Սիմոնյանը:
Չնայած այս տարիներին գրանցված թվերի աճին՝ Հայաստանը  տարանցիկ երկիր դարձնելու ուղղությամբ դեռ մի շարք անելիքներ կան:
«Այս հարցի շուրջ խնդրի լուծումը կբաժանեմ երկու մասի. առաջինը ենթակառուցվածքայինն է, այսինքն՝ պետք է լինի համապատասխան ենթակառուցվածք, որը կարող է պատշաճ որակով սպասարկել այդ տարանցիկ հոսքերը։ «Զվարթնոց» օդանավակայանի ընդլայման ուղղությամբ  արդեն աշխատանքներ տարվում են: Երկրորդ նոր ավիաընկերությունների հոսքն է և տեղական ավիաընկերությունների զարգացումը»,- ասաց նախարարի տեղակալը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե որքանո՞վ է վերջին տարիներին գրանցված թռիչքների ավելացումը ազդել գնային քաղաքականության վրա՝ Սիմոնյանը նշեց, որ  ավիատոմսի գնի ձևավորումը կախված  է մի քանի հանգամանքներից:
Նրա խոսքով՝ այս ոլորտում հարաբերությունները շուկայական են, և հիմնականում ավիաընկերություններն են ձևավորում ավիատոմսերի գները՝ հաշվի առնելով այս կամ այն ուղղության նկատմամբ գոյություն ունեցող պահանջարկը, մրցակցությունը և ավիաընկերության ծախսերը:
Իսկ 2025 թվականին սպասվող նոր ուղղությունների մասով Սիմոնյանը նշեց՝ դրանք հիմնականում ձևավորվում են՝ ելնելով նոր երկրներից  դեպի Հայաստան և Հայաստանից դեպի նոր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելու պահանջարկից:
Սիմոնյանն ընդգծեց՝ նոր ավիաընկերությունների կողմից դեպի Հայաստան չվերթեր մեկնարկելու, ինչպես նաև նոր ուղղություններ դեպի Հայաստան բերելու հարցում որևէ խնդիր և բարդություն չունեն, քանի որ 2024 թվականից ներդրվել է նոր էլեկտրոնային հարթակ: Ոչ կանոնավոր և 2025 թվականից նաև կանոնավոր  ուղևորափոխադրումների  հայտերն արդեն ընդունվում են ամբողջությամբ էլեկտրոնային եղանակով:

Armenia achieves new successes on its path to becoming an air transit hub
Armenia is recording new successes on its path to becoming a transit route in the air transportation sector. According to data from Yerevan's Zvartnots Airport, in 2018-2019, only 36 passengers used Armenia as a transit country. In 2024, this number exceeded 172,000, and as of March 11 this year, 14,542 passengers had already transited through Armenia.
In an interview with Armenpress, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia Armen Simonyan noted that the majority of transit passenger flow was handled by local airlines.
"Local airlines play an important and decisive role in increasing the number of transit passengers, as they have the opportunity to use Armenian airports as transit points to transport passengers from a third country to another. Many other airlines do not have this option, as they are not registered in Armenia. In other words, if an airline not registered in our country operates a flight from a third country to Armenia, it cannot continue to another country due to intergovernmental agreements in the field of air transportation," Simonyan explained.
Despite the increase in transit passenger numbers in recent years, further efforts are needed to establish Armenia as a transit country.
"I see the solution to this issue in two parts: first, infrastructure - there must be proper facilities to efficiently serve these transit flows. Work is already underway to expand Zvartnots Airport. Second, the attraction of new airlines and the development of local carriers," the deputy minister said.
Commenting on how the increase in flights in recent years has affected ticket pricing, Simonyan noted that airfare prices depend on several factors.
"Relations in this sector are market-based. Airfares are primarily determined by airlines, taking into account demand for a particular destination, competition, and operating costs," he said.
As for new destinations expected in 2025, Simonyan noted that they are mainly determined by demand for flights from new countries to Armenia and from Armenia to new destinations.
He also emphasized that there are no difficulties in launching new flights to Armenia or introducing new destinations.
Applications for charter flights and, from 2025, scheduled passenger flights are already accepted entirely electronically.