Ռուսաստանը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի բանակցությունների ավարտը. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտը։
«Աջակցում ենք այս կարևոր քայլին՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման ճանապարհին, ինչպես նախատեսված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020-2022 թթ. եռակողմ պայմանավորվածություններով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Զախարովայի խոսքերը մեջբերել է ՏԱՍՍ-ը։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է հարթակ տրամադրել Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների շփումների համար, ինչը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը և խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։
«Վերահաստատում ենք մեր առաջարկը՝ ռուսական հարթակ տրամադրել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ներկայացուցիչների շփումների համար՝ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման և հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցերի ողջ շրջանակում»,-հավելել է դիվանագետը։
Զախարովան ընդգծել է, որ Մոսկվան նպատակ ունի նպաստել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը և տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը։

Russia welcomes the conclusion of negotiations on draft agreement between Yerevan and Baku - MFA
Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova has announced that Moscow welcomes the conclusion of Armenia-Azerbaijan negotiations on the draft peace treaty.
“We support this important step toward the comprehensive normalization of Armenian-Azerbaijani relations, as envisaged in the 2020–2022 trilateral agreements between the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia,” TASS quoted Zakharova as saying.
She stated that Russia is ready to provide a platform for dialogue between representatives of Azerbaijan and Armenia to facilitate the normalization of bilateral relations.
"We reaffirm our offer to host discussions between Azerbaijani and Armenian representatives on a Russian platform within the framework of signing a peace agreement and addressing the full range of Armenian-Azerbaijani settlement issues," she said.
Zakharova emphasized that Moscow seeks to contribute to the signing of a peace agreement between Baku and Yerevan and the unblocking of transport communications in the region.