ԵՄ առաքելության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ցավակցություն է հայտնել Սումգայիթի ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ
Հայաստանում Եվրամիության առաքելության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ցավակցություն է հայտնել Սումգայիթի ջարդերի 37-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Մարագոսը ցավակցություն է հայտնել X-ի միկրոբլոգում։
«Մենք հիշում ենք 1988 թվականի Սումգայիթը և մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր կորցրել են հարազատներին/ընկերներին։ ԵՄ-ն հավատարիմ է խաղաղության և տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման գործին։ Մենք պետք է միասին աշխատենք հաշտեցման եւ կայուն, երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար, որպեսզի երաշխավորենք, որ նման ողբերգություններն այլեւս երբեք չեն կրկնվի ոչ մի ժողովրդի հետ»,– գրել է Մարագոսը։

EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos expresses condolences on the anniversary of the Sumgait massacres
Head of the EU delegation in the Republic of Armenia, Ambassador Vassilis Maragos, in a post on X, has expressed condolences on the 37th anniversary of the massacres in Sumgait.
“We remember Sumgait 1988 & express our deep condolences to all those who lost relatives/friends. EU is committed to peace & normalization in region. We need to work together to achieve reconciliation &  sustainable lasting peace to ensure such tragedies never happen again to any people,’’ posted Head of the Delegation of the EU to the Republic of Armenia.