Վրաստանի արտգործնախարարը պաշտոնական այցով Թուրքիայում է
Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոճորիշվիլին պաշտոնական այցով Թուրքիայում է: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից։
Այցի շրջանակներում Բոճորիշվիլին հանդիպել է իր թուրք գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ։
«Թուրքիան Վրաստանի համար կարևոր գործընկեր է: Սրանով, փաստորեն, կավարտի հարևան երկրներ այցելությունների շարքը: Սա իմ առաջին այցն է Անկարա որպես արտգործնախարար: Իհարկե, ես սպասում եմ նախարար գործընկերոջ հետ հանդիպմանը», - հայտարարել էր նա այցից առաջ:
Ըստ Բոճորիշվիլիի՝ Թուրքիան տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների ակտիվ մասնակիցն է, ուստի շատ կարևոր է հարևան երկրի հետ երկխոսություն վարել տարբեր հարցերի շուրջ, ներառյալ տարածաշրջանային ընթացիկ իրադարձությունների։
«Թուրքիայի հետ երկկողմ ռազմավարական գործընկերությունից բացի, մենք երկու երկրների միջև քննարկելու շատ կարևոր հարցեր ունենք, որոնք պետք է դրական դեր խաղան մեր տարածաշրջանի հետագա զարգացման գործում», - ընդգծել է Բոճորիշվիլին։
Վրաստանը և Թուրքիան ռազմավարական գործընկերներ են: Երկրները դիվանագիտական ​​հարաբերություններ են հաստատել 1992 թ. մայիսի 21-ին։ Պետությունները համագործակցում են առևտրի, տնտեսության, էներգետիկայի, տարածաշրջանային անվտանգության և կրթության ոլորտներում։
Թուրքիան առաջին տեղն է զբաղեցնում Վրաստանի խոշոր առևտրային գործընկերների շարքում։ Հարևան երկրի հետ արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024 թ. հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 2,3 միլիարդ դոլար՝ 6,5 տոկոսով ավելի 2023 թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ։ Վրաստանի ընդհանուր առևտրաշրջանառության մեջ Թուրքիայի բաժինը կազմում է 13,9 տոկոս։

Министр иностранных дел Грузии отправляется в Турцию с официальным визитом
Министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили отправляется в Турцию с официальным визитом, сообщает Арменпресс со ссылкой на грузинскую службу агентства Sputnik.
Визит министра иностранных дел Грузии в Анкару состоится 26 февраля. В рамках визита Бочоришвили встретится со своим турецким коллегой Хаканом Фиданом.
«Турция является важным партнером для Грузии. Это, по сути, завершит череду визитов в соседние страны. Это мой первый визит в Анкару в качестве министра иностранных дел», - сказала она.
По словам Бочоришвили, Турция является активным участником процессов, происходящих в регионе, поэтому очень важно вести диалог с соседней страной по различным вопросам, в том числе по текущим региональным событиям.
«Помимо двустороннего стратегического партнерства с Турцией, у нас есть много важных вопросов для обсуждения между двумя странами, которые должны сыграть положительную роль в дальнейшем развитии нашего региона», - подчеркнула Бочоришвили.
Грузия и Турция являются стратегическими партнерами. Дипломатические отношения между странами установлены в 1992 году. 21 мая. Государства сотрудничают в сферах торговли, экономики, энергетики, региональной безопасности и образования.
Турция занимает первое место среди основных торговых партнеров Грузии. Внешнеторговый оборот с соседней страной в 2024 году. за январь-сентябрь составил $2,3 миллиарда, что на 6,5% больше, чем в 2023 году. по сравнению с тем же периодом. Доля Турции в общем торговом обороте Грузии составляет 13,9%.