Հայաստանից ապրանքների արտահանման առաջատար շուկան 2024-ին եղել է ԱՄԷ-ն. տնտեսագետն անդրադարձել է պատճառներին
Հայաստանը 2024 թվականին ամենաշատ արտահանում է իրականացրել Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ շուրջ 5 մլրդ 254 մլն 941.5 հազար դոլարի: Թեև ծավալներով երկրորդ տեղում Ռուսաստանն է, սակայն դեպի ՌԴ արտահանումը նվազել է: Երրորդ տեղում Չինաստանն է:
Տնտեսագետ Արմեն Քթոյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադարձել է պատճառներին:
Հայաստանից արտահանումը 2024-ին կազմել է 13 մլրդ 92 մլն 206.2 հազար դոլար: Արտահանման ծավալներով առաջատար է եղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունները: 2024-ին Հայաստանից ԱՄԷ է արտահանվել 5 մլրդ 254 մլն 941.5 հազար դոլարի ապրանք՝ 2023-ի նկատմամբ աճելով 2.4 անգամ:
«Ըստ էության, Էմիրությունների այս արդյունքը ոսկու, ընդհանրապես թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի և մետաղների հոդվածով գործարկվող այն սխեմայի արդյունքն է, որը ներառում է ՌԴ-ից ներմուծում, մասնակի վերամշակում և արտահանում Էմիրություններ: Ըստ էության, այդ սխեմայի արտացոլումն ենք տեսնում: Նույն տրամաբանությամբ Ռուսաստանից ներմուծումն ավելի քան 2 անգամ ավելացել է՝ գերազանցելով 2 մլրդ դոլարը՝ այն դեպքում, երբ արտահանումն ընդամենը 3 մլրդի կարգի է և որոշակիորեն նվազել է»,-ասաց Քթոյանը:
Նա նկատեց՝ Հայաստանից 2024-ին թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղների և դրանցից իրերի արտահանումը եղել է շուրջ 8 մլրդ դոլարի, ներմուծումը՝ շուրջ 7.4 մլրդ դոլարի: «Այսինքն՝ մեր առևտրաշրջանառության մի զգալի մասը՝ ավելի քան 15 մլրդ դոլարը, բաժին է ընկնում հենց այս ապրանքախմբին»,–նշեց տնտեսագետը:
Նա նշեց՝ ԱՄԷ ուղղվող ոսկու մասնակի վերամշակում Հայաստանում արվում է, սակայն հզորությունները մեծ չեն: «Էմիրաթներ մեր արտահանումը շատ փոքր է եղել: Տարբեր տարիներին 70, 100 150 մլն դոլարի կարգի է եղել և համադրելի չէ այն ծավալների հետ, որն այսօր ենք տեսնում: Մենք ունենք որոշ ապրանքախմբերի արտահանում, բայց հիմա ընդհանուր կառուցվածքի մեջ դա այս ծավալի 2-3 տոկոսն է»,-ասաց Քթոյանը:
Ըստ նրա՝ թեև դրա ավելացված արժեքն այդքան էլ մեծ չէ, այն, ինչ մնում է երկրում, այդքան էլ նշանակալի չէ, սակայն որոշ ցուցանիշների՝ արտաքին առևտրի, մեծածախ առևտրի պարագայում թույլ է տալիս արձանագրել ցուցանիշների էական բարելավում, թույլ է տալիս արձանագրել տնտեսական ակտիվություն: «Սակայն շատ ավելացված արժեք սա չի ստեղծում: Եվ չի կարելի ասել, թե այս թվի աճը Հայաստանի մրցակցային առավելությունների, մրցունակության աճի արդյունք է: Էմիրությունների շուկան մեզ համար կարող է հեռանկարային լինել՝ զարդեղենի առումով: Եվ այստեղ անելիք կա նույն շուկայում՝ բայց ավելի շատ ավելացված արժեք ստեղծելով»,-ասաց տնտեսագետը:
Նա ընդգծեց՝ ԱՄԷ-ն Հայաստանի համար ամենահետաքրքիր շուկաներից մեկն է, որտեղ բարդ է մտնել, ու պետք է ջանքեր գործադրել:
Ռուսաստան արտահանումը նախորդ տարի նվազել է 10.7 տոկոսով՝ կազմելով 3 մլրդ 161 մլն 991.8 հազար դոլար, սակայն ծավալներով Ռուսաստանը երկրորդ տեղում է: Տնտեսագետը նվազման համար մի քանի գործոն է տեսնում: Դրանցից մեկը ավտոմեքենաների գործոնն է: «Մի որոշակի ժամանակահատված Հայաստանից Ռուսաստան երրորդ երկրներից ավտոմեքենաների վերաարտահանում էր տեղի ունենում: Այդ հնարավորություններն էապես սահմանափակվեցին: Այսօր ավտոմեքենաների առևտուրը կազմում է այդ պիկային ժամանակահատվածի ընդամենը 20 տոկոսը: Հիմնական ազդեցությունը դա է թողել»,-ասաց նա:
Ըստ Քթոյանի՝ հիմա նաև պետք է հասկանալ, որ ռուսական շուկայում հայկական ընկերությունների համար տեղ զբաղեցնելը կամ նոր մուտք գործելը բավականին դժվարացել է, փոխվում են շուկայական իրադրությունը, պահանջները, բնակչության կենսամակարդակը, և դրանով պայմանավորված՝ սպառողական վարքագիծը: «Ռուբլու արժեզրկմամբ պայմանավորված՝ հայաստանյան արտադրության ապրանքները ռուսական շուկայում թանկանում են, ինչը ևս հարվածում է մրցակցային դիրքերին»,-նշեց տնտեսագետը:
Նա հավելեց՝ ռուսական շուկայում հայաստանյան ապրանքները՝ խմիչքը, կոնյակը կամ մրգերը նախատեսված են միջինից բարձր եկամուտով սեգմենտի համար: Իսկ այսօր բարձր գնաճի պայմաններում, տնտեսական խնդիրների պայմաններում կենսամակարդակի, իրական եկամուտների աճի առումով հարցեր կան, և դա ստիպում է բնակչությանը վարքագծում փոփոխություն կատարել և անցնել նույն ապրանքախմբի՝ ավելի էժան սեգմենտի: Եվ, ըստ նրա, այս տրանսֆորմացիան ևս կարող է հարվածել Հայաստանից արտահանողների շահերին:
«Կան պրոցեսներ, որոնք երկարաժամկետում կամ նույնիսկ միջնաժամկետում հանգեցնելու են նրան, որ Հայաստանից ՌԴ նույնիսկ ավանդական արտահանումը նվազելու է»,-նշեց տնտեսագետը:
Հայաստանից արտահանման ծավալներով երրորդ տեղում Չինաստանն է, Հայաստանը 2024-ին Չինաստան է արտահանել 1 մլրդ 97 մլն 509.4 հազար դոլարի ապրանք, որը 2023-ի համեմատ աճել է 2.6 անգամ:
«Պետք է նկատի ունենանք, որ ունենք հանքագործական արտադրանքի վերաուղղորդում: Եվ այստեղ Չինաստանը զգալի դերակատարում է ստանձնել: Չինաստանը ևս տեղավորվում է իմ նշած վերաարտահանման սխեմայի մեջ»,-ասաց տնտեսագետը:

Ведущим рынком экспорта товаров из Армении в 2024 году стали ОАЭ - экономист назвал причины
Больше всего экспорта в 2024 году Армения осуществила в Объединенные Арабские Эмираты - около $5 миллиардов 254 миллионов 941,5 тысяч. Хотя Россия находится на втором месте по объему, экспорт в Россию снизился. На третьем месте находится Китай.
Экономист Армен Ктоян в беседе с Арменпресс рассказал о причинах этого.
Экспорт из Армении в 2024 году составил $13 миллиардов 92 миллиона. Лидером по объемам экспорта стали Объединенные Арабские Эмираты. В 2024 году из Армении в ОАЭ было экспортировано товаров на сумму $5 миллиардов 254 миллиона 941,5 тысячи, что в сравнении с  2023 годом больше в 2,4 раза.
«По сути, это является результатом схемы, задействованной по статье золота, драгоценных и полудрагоценных камней и металлов, которая включает в себя импорт из России, частичную переработку и экспорт в Эмираты. По сути, мы видим отражение этой схемы. По той же логике импорт из России увеличился более чем в 2 раза, превысив $2 миллиарда, а экспорт составляет всего $3 миллиарда и несколько снизился», - сказал Ктоян.
Он отметил, что экспорт из Армении драгоценных и полудрагоценных камней, драгоценных металлов и изделий из них составил около $8 миллиардов, а импорт - около $7,4 миллиардов. «То есть значительная часть нашего товарооборота - более $15 миллиардов - приходится на эту товарную группу», - отметил экономист.
Он отметил, что частичная переработка золота, идущего в ОАЭ, проризводится в Армении, но мощности небольшие. «Наш экспорт в Эмираты был очень небольшим. В разные годы это было порядка 70, 100, 150 миллионов долларов, и это несопоставимо с теми объемами, которые мы видим сегодня. У нас есть экспорт некоторых групп товаров, но сейчас в общей структуре он составляет 2-3% от этого объема», - сказал Ктоян.
По его словам, хотя ее добавленная стоимость и не столь велика, то, что остается в стране, не столь значительно, но в случае с некоторыми показателями, такими как внешняя торговля, оптовая торговля, это позволяет фиксировать значительное улучшение показателей, позволяет фиксировать экономическую активность. «Однако это не создает большой добавленной стоимости. И нельзя сказать, что увеличение этого числа является результатом повышения конкурентоспособности Армении. Рынок Эмиратов может быть для нас перспективным с точки зрения ювелирных изделий. И здесь есть что делать на том же рынке, но создавая большую добавленную стоимость», - сказал экономист.
Он подчеркнул, что ОАЭ – один из самых интересных рынков для Армении, куда сложно выйти и нужно приложить усилия.
Экспорт в Россию в прошлом году снизился на 10,7%, составив $3 миллиарда 991,8 тысячи. Экономист в этом усматривает несколько факторов.
Один из них - автомобильный фактор. «В какой-то определенный период имел место реэкспорт автомобилей из Армении в Россию. Эти возможности существенно ограничились. Сегодня торговля автомобилями составляет лишь 20% от пикового периода, - сказал он. Именно это в основном повлияло», – сказал он.
По мнению Ктояна, сейчас необходимо также понимать, что армянским компаниям стало достаточно сложно занять место на российском рынке или выйти на новые, меняются ситуация на рынке, требования, уровень жизни населения, а в связи с этим и потребительское поведение.
«Из-за девальвации рубля товары армянского производства дорожают на российском рынке, что также влияет на конкурентные позиции», - отметил экономист.
Он добавил, что представленная на российском рынке армянская продукция, такая как напитки, коньяк или фрукты, предназначена для сегмента с доходом выше среднего. А сегодня, в условиях высокой инфляции, в условиях экономических проблем, возникают вопросы по уровню жизни, росту реальных доходов, и это заставляет население менять свое поведение и переходить на более дешевый сегмент той же группы товаров. И, по его словам, эта трансформация может затронуть и интересы экспортеров из Армении.
«Есть процессы, которые в долгосрочной или даже в среднесрочной перспективе приведут к тому, что даже традиционный экспорт из Армении в Россию снизится», - отметил экономист.
Китай занимает третье место по объему экспорта из Армении, в 2024 году Армения экспортировала в Китай товаров на сумму $1 миллиард 97 миллионов 509,4 тысячи, что по сравнению с 2023 годом больше в 2,6 раза.
«Надо учитывать, что мы имеем перенаправление горнодобывающей продукции. И здесь значительную роль сыграл Китай. Китай также вписывается в упомянутую мной схему реэкспорта», - сказал экономист.