Սննդամթերքի գները հուլիսին աճել են 4.4 տոկոսով. ինչ կանխատեսումներ ունի տնտեսագետը
Հայաստանում սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը հուլիսին կազմել է 3.4 տոկոս (2025-ի հուլիսը՝ 2024-ի հուլիսի նկատմամբ), սննդամթերքի գներն աճել են 4.4 տոկոսով: Տնտեսագետ Արմեն Քթոյանն արձանագրված ընդհանուր գնաճը համարում է կառավարելի, նշանակալի գնաճ է նկատում սեզոնային որոշ ապրանքների դեպքում, իսկ բնականոն գնաճը համարում է կայուն: Քթոյանը նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսը 2025 թվականի հուլիսին 2024-ի հուլիսի նկատմամբ աճել է 3.4 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի, այսինքն՝ դրան նախորդող ամսվա նկատմամբ, նվազել է 0.8 տոկոսով:
Նախորդ տարվա հուլիսի նկատմամբ այս տարվա հուլիսին սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գները աճել են 4.7 տոկոսով, այս տարվա հունիսի նկատմամբ՝ նվազել են 2.7 տոկոսով: Իսկ միայն սննդամթերքի գները նախորդ տարվա հուլիսի նկատմամբ աճել են 4.4 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի նկատմամբ ՝ նվազել են 2.9 տոկոսով:
Տնտեսագետ Արմեն Քթոյանը նկատեց՝ գնաճը տեղավորվում է Կենտրոնական բանկի թիրախային միջակայքում (3 տոկոս):
«Արագացում կա սպառողական գների ինդեքսում, որտեղ ներառվում են սեզոնային ապրանքները: Օրինակ՝ գյուղատնտեսական որոշ ապրանքների մասով նշանակալի գնաճ ունենք: Կա որոշակի սեզոնայնության գործոնը, կան նաև այլ գործոններ, որոնք պայմանավորված են Ռուսաստանում պահանջարկի ու առաջարկի հետ կապված խնդիրներով: Բնականոն գնաճի դեպքում արագացման մասին չի կարելի խոսել»,-ասաց տնտեսագետը:
Նա ընդգծեց՝ եթե դիտարկենք բնականոն գնաճը, որը զերծ է սեզոնային գնաճային տատանումներ ունեցող ապրանքների գների ազդեցությունից, նաև արտաքին գնաճի ազդեցությունից, ապա գնաճը շատ ավելի կայուն և կառավարելի է:
Հացի գինը 2025-ի հուլիսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել է 4.4 տոկոսով, իսկ այս տարվա նախորդ ամսվա նկատմամբ՝ 0.1 տոկոսով:
Ինչ վերաբերում է մրգերին, ապա գները հուլիսին նախորդ տարվա հուլիսի նկատմամբ աճել են 4.9 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի նկատմամբ նվազել են 2.4 տոկոսով: Բանջարեղենի գները նախորդ տարվա հուլիսի նկատմամբ ավելացել են 6.1 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի նկատմամբ նվազել են 21.7 տոկոսով:
Մակարոնեղենի գինը 2025-ի հուլիսին նախորդ տարվա հուլիսի նկատմամբ աճել է 5.8 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի նկատմամբ՝ 0.4 տոկոսով: Մսի գինը 2024-ի հուլիսի նկատմամբ աճել է 2.2 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի նկատմամբ՝ 0.6 տոկոսով: Բրնձի գինը 2025 թվականի հուլիսին նախորդ տարվա հուլիսի նկատմամբ աճել է 0.5 տոկոսով, իսկ 2024-ի հունիսի նկատմամբ նվազել է 0.1 տոկոսով: Կարագի գները նախորդ տարվա հուլիսի նկատմամբ ավելացել են 12.6 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի նկատմամբ՝ 0.2 տոկոսով: Ձվի գները 2024-ի հուլիսի նկատմամբ նվազել են 8.3 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի նկատմամբ՝ 1.3 տոկոսով:
Ինչ վերաբերում է ալկոհոլային խմիչքներին և ծխախոտային արտադրատեսակներին, ապա 2024-ի հուլիսի նկատմամբ գներն աճել են 6.7 տոկոսով, իսկ այս տարվա հունիսի նկատմամբ 0.6 տոկոսով: Հագուստի և կոշիկի գները նվազել են 2 տոկոսով, իսկ 2025-ի հունիսի նկատմամբ՝ 0.9 տոկոսով:
«Եթե դիտարկենք թե՛ տարածաշրջանի երկրների համեմատության մեջ, թե՛ հաշվի առնենք, որ վերջին 5 տարում գնաճային ֆոնը բավականին բարձր է և գլոբալ տնտեսությունում անկայունությունները դեռևս պահպանվում են, շարունակվում են և նոր անկայունությունների աղբյուրներ կարող են ի հայտ գալ (օրինակ՝ ԱՄՆ քաղաքականությունը, էներգակիրների գների հետ կապված անորոշություններ կան), ապա այս պահին գնաճը կառավարելի է, գտնվում է այն միջակայքում, որը թիրախավորում է Կենտրոնական բանկը: Բայց անորոշություններն ու ռիսկը դեռևս բարձր են»,-ասաց տնտեսագետը:
Առաջիկա ամիսներին գնաճի տեմպը կարագանա՞, թե՞ կնվազի. Քթոյանի համոզմամբ՝ դա կախված է նրանից, թե ռուս-ուկրաինական հնարավոր կարգավորումն ինչ տրամաբանությամբ կլինի, ԱՄՆ առևտրային քաղաքականությունն ինչ դրսևորումներ կունենա: Դեռևս նշանակալի անորոշություններ ու ռիսկեր կան:
Տնտեսագետը հիշեցրեց՝ Կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն օգոստոսին թողել է անփոփոխ՝ 6.75 տոկոս. այսպիսով ԿԲ-ն համարում է, որ, չնայած առկա ռիսկերին, կան նաև դրանց հակակշռող գործոններ, որոնք ևս կարող են որոշակի հավանականությամբ դրսևորվել:
Քթոյանը հավելեց՝ այս պահին ռիսկերը պահպանվում են, բայց դրանք դեռ այն դրսևորումը չունեն, որ ակտիվ միջամտության անհրաժեշտություն լինի:

Цены на продукты питания выросли в июле на 4,4%: каковы прогнозы экономиста?
В Армении 12-месячная инфляция на потребительском рынке в июле составила 3,4% (июль 2025 года к июлю 2024 года), цены на продукты питания выросли на 4,4%. Экономист Армен Ктоян считает зафиксированную общую инфляцию управляемой, отмечает значительную инфляцию по отдельным сезонным товарам, а естественную инфляцию считает стабильной. Такое мнение Ктоян высказал в интервью Арменпресс.
Согласно официальной статистике, индекс потребительских цен в Армении в июле 2025 года по сравнению с июлем 2024 года вырос на 3,4%, а в июне текущего года, то есть по сравнению с предыдущим месяцем, снизился на 0,8%.
По сравнению с июлем прошлого года, в июле текущего года цены на продукты питания и безалкогольные напитки выросли на 4,7%, по сравнению с июнем текущего года – снизились на 2,7%. При этом только цены на продукты питания выросли на 4,4% по сравнению с июлем прошлого года и снизились на 2,9% по сравнению с июнем текущего года.
Экономист Армен Ктоян отметил, что инфляция укладывается в целевой диапазон Центрального банка (3%).
«Наблюдается ускорение индекса потребительских цен, в том числе и на сезонные товары. Например, у нас наблюдается существенная инфляция по некоторым видам сельскохозяйственной продукции. Есть определённый фактор сезонности, есть и другие факторы, обусловленные проблемами со спросом и предложением в России. В случае естественной инфляции говорить об ускорении не приходится», — отметил экономист.
Он подчеркнул, что если учитывать естественную инфляцию, свободную от влияния сезонных инфляционных колебаний цен на товары, а также влияния внешней инфляции, то инфляция гораздо более стабильна и управляема.
Цена на хлеб в июле 2025 года выросла на 4,4% по сравнению с аналогичным месяцем прошлого года и на 0,1% по сравнению с предыдущим месяцем текущего года.
Что касается фруктов, то цены в июле выросли на 4,9% по сравнению с июлем прошлого года и снизились на 2,4% по сравнению с июнем текущего года. Цены на овощи выросли на 6,1% по сравнению с июлем прошлого года и снизились на 21,7% по сравнению с июнем текущего года.
Цена на макаронные изделия в июле 2025 года выросла на 5,8% по сравнению с июлем прошлого года и на 0,4% по сравнению с июнем текущего года. Цена на мясо выросла на 2,2% по сравнению с июлем 2024 года и на 0,6% по сравнению с июнем текущего года. Цены на рис в июле 2025 года выросли на 0,5% по сравнению с июлем предыдущего года и снизились на 0,1% по сравнению с июнем 2024 года. Цены на сливочное масло выросли на 12,6% по сравнению с июлем предыдущего года и на 0,2% по сравнению с июнем текущего года. Цены на яйца снизились на 8,3% по сравнению с июлем 2024 года и на 1,3% по сравнению с июнем текущего года.
Что касается алкогольных напитков и табачных изделий, то цены выросли на 6,7% по сравнению с июлем 2024 года и на 0,6% по сравнению с июнем текущего года. Цены на одежду и обувь снизились на 2% и на 0,9% по сравнению с июнем 2025 года.
«Если рассматривать сравнение стран региона и учитывать, что инфляционный фон в последние 5 лет был достаточно высоким, а нестабильность в мировой экономике сохраняется и может возникнуть новая (например, политика США, неопределенность, связанная с ценами на энергоносители), то на данный момент инфляция управляема, она находится в пределах целевого диапазона Центробанка. Однако неопределенности и риски по-прежнему высоки», — отметил экономист.
Будет ли инфляция ускоряться или снижаться в ближайшие месяцы? По словам Ктояна, это зависит от логики возможного российско-украинского урегулирования, от того, какие проявления будет иметь торговая политика США. По-прежнему сохраняются значительные неопределенности и риски.
Экономист напомнил, что в августе Центральный банк оставил ставку рефинансирования неизменной — 6,75%. Таким образом, в ЦБ считают, что, несмотря на существующие риски, есть и уравновешивающие факторы, которые с некоторой вероятностью могут проявиться.
Ктоян добавил, что на данный момент риски сохраняются, но пока не достигли той степени проявления, которая потребовала бы активного вмешательства.