Խոշոր հարկատուների ցանկն արտացոլում է Հայաստանի տնտեսությունում առկա պատկերը. տնտեսագետ
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուները պետական բյուջե են վճարել ավելի քան 986 միլիարդ 71 միլիոն դրամ, ինչն, ըստ Պետեկամուտների կոմիտեի, 85 միլիարդ 670 միլիոն դրամով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Տնտեսագետ Արմեն Քթոյանն «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ վճարված հարկերի ավելացումն, ըստ էության, բխում է տնտեսական աճի արձանագրված ցուցանիշից:
Նա գտնում է, որ հավաքագրված հարկերի մեկամյա կտրվածքով աճը ներառում է գնաճի, տնտեսական ակտիվության, գործարար ակտիվության, ինչպես նաև չգրանցված տնտեսության ծավալի կրճատման էֆեկտների հանրագումարը: Տնտեսագետի գնահատմամբ՝ տոկոսային առումով առկա է վճարված հարկերի նորմալ աճ, որը բխում է Հայաստանի տնտեսական աճի ցուցանիշից:
Անդրադառնալով 1000 հարկատուների ցանկի առաջին տասնյակին՝ մեր զրուցակիցը նշեց, որ ամենավերին հորիզոնականում «Մոբայլ Սենթր Արթ» ընկերության հայտնվելը պայմանավորված է այն գործոնով, որ տվյալ կազմակերպությունը Հայաստանից բջջային հեռախոսներ է վերաարտահանում Ռուսաստան, ինչն էլ հանգեցրել է նրա տնտեսական ցուցանիշների աճին: Ընկերությունն այս տարի արդեն 32 մլրդ 919 մլն 577 հազար դրամի հարկային պարտավորություն է կատարել:
Առհասարակ, ըստ Արմեն Քթոյանի, յուրաքանչյուր ընկերության պարագայում կան որոշակի կոնյուկտուրային փոփոխություններ, որոնք նպաստել են աճին, հետևաբար՝ նաև վճարված հարկերի ավելացմանը:
«Օրինակ, երկրորդ տեղում գտնվող «Գրանդ Տոբակո»-ն 30 տոկոսով ավելացրել է վճարված հարկերի ծավալը, որը գերազանցել է 30 միլիարդ դրամը: Այս տարվա հաշվետու ժամանակահատվածում ոլորտն աճել է մոտ 70 տոկոսով, իսկ «Գրանդ Տոբակո»-ն թռիչքային աճ ունի: Նմանապես շուրջ 11.4 մլրդ հարկային վճարումներով 8-րդ տեղում է «Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակ» ընկերությունը»,- ասաց տնտեսագետը:
Նա ուշադրություն հրավիրեց 4-րդ և 5-րդ տեղերում համապատասխանաբար «Արդշինբանկ»-ի և «Ամերիա» բանկի գտնվելուն: Ըստ Արմեն Քթոյանի՝ դրանցից առաջինը գրեթե քառապատկել է վճարած հարկի ծավալը՝ այն հասցնելով մոտ 27.9 միլիարդ դրամի:
Տնտեսագետը հայտնեց, որ «Արդշինբանկ»-ը ժամանակին շատ արդյունավետ է օգտագործել Հայաստանում ռուսաստանցի ռելոկանտների հաստատվելու հանգամանքը և, ներգրավելով ոչ տոկոսային եկամուտներ, այսօր ունի չբաշխված շահույթի նշանակալի ծավալ, որը հնարավորություն է տալիս նպաստավոր դիրքերից հանդես գալ տարբեր ուղղություններով: Օրինակ, փորձել ներգրավել առավել մրցունակ կադրերի, ավելի մրցակցային դիրքերով ներկայանալ վարկային և ավանդային շուկաներում: Նշվեց, որ այս բանկը գեներացրել էր Հայաստանի ամբողջ բանկային համակարգի շահույթի 30 տոկոսը և պահպանում է իր դիրքը:
Թվային ծառայությունների մատուցման, թվային բիզնեսում մասնագիտացող «Դիջիթեյն» ընկերության վճարած հարկերի ծավալն, Արմեն Քթոյանի ներկայացմամբ, աճել է 5 մլրդ դրամով:
«Տասնյակում որևէ ընկերության հայտնվելը կամ դիրքի փոփոխությունը կարող է պայմանավորված լինել տվյալ բիզնեսի կամ ոլորտի առանձնահատկություններով, հայաստանյան բիզնեսի կառուցվածքային որոշակի փոփոխություններով, աշխարհաքաղաքական պրոցեսներով: Ընդհանուր առմամբ, խոշոր հարկատուների ցանկն արտացոլում է Հայաստանի տնտեսությունում առկա պատկերը»,- գտնում է Արմեն Քթոյանը:
Պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում հարկային մարմին վճարվել է ավելի քան 819 միլիարդ 419 միլիոն դրամ՝ 53 միլիարդ 271 միլիոն դրամով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում: Մաքսային մարմին է վճարվել ավելի քան 166 միլիարդ 651 միլիոն դրամ, ինչը 32 միլիարդ 398 միլիոն դրամով գերազանցում է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: Ինչո՞վ է պայմանավորված այս անհամաչափությունը:
«Եթե փորձենք ավելի չեզոք դիրքից նայել, ապա հարկային մարմնի հավաքագրած գումարը նախորդ տարվա համեմատ իսկապես ավելացել է, բայց 80-85 տոկոսով պահպանվել է պետական բյուջեի հարկային մուտքերի և վճարների այն կառուցվածքը, որն, ըստ հարկային և մաքսային մարմինների, եղել է նախորդ 5-10 տարիներին: Այսինքն, սա ավելի շատ բխում է օրենսդրության առանձնահատկություններից: Սակայն, կրկնեմ, արագ աճը կամ նվազումը կարող է պայմանավորված լինել շուկայի այնպիսի գործոնների ազդեցությամբ, որոնք դիտվել են վերջին 2-3 տարիներին: Ըստ այդմ՝ նախորդ տարի ունեինք 10 տոկոսային կետով նվազում, իսկ այս տարի՝ աճ»,- ներկայացրեց Արմեն Քթոյանը:
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության նվազումն, ըստ մեր զրուցակցի, պայմանավորված է ոսկու վերաարտահանման գործոնի ազդեցության շեշտակի կրճատմամբ:
«Այդ գործոնը սպառեց իրեն: Ռուսաստանից ներմուծումը կրճատվել է 2.5 անգամ, ինչը մեծապես պայմանավորված է ոսկու ներմուծման ծավալների անկմամբ: Նույն պատճառով Հայաստանից ԱՄԷ արտահանումը, որը մի պահ կազմում էր մեր երկրի արտահանման ծավալի ավելի քան 45 տոկոսը, հիմա 5 անգամ նվազելով՝ վերադարձել է բնականոն վիճակին:
Արդյունաբերությունում հիմնական մետաղների արտադրությունը նույնպես նվազել է 5 անգամ: Այստեղ ևս դեր ուներ ոսկու գործոնի վիճակագրությունը: Այսինքն, այդ վերաարտահանումը ժամանակին բազմապատիկ աճ էր ապահովում բոլոր ուղղություններով: Հիմա ունենք համարժեք նվազում»,- ընդգծեց տնտեսագետը:
Նրա դիտարկմամբ՝ արտաքին տնտեսական գործունեության մյուս ուղղություններում, ըստ էության, դեռևս չունենք որակական տեղաշարժ:
«Շատ ենք խոսում դիվերսիֆիկացիայի, նոր շուկաներ յուրացնելու մասին, բայց դա բավականին բարդ գործընթաց է: Թեպետ կառավարությունն ընդունել է համապատասխան ռազմավարություն, բայց պետք է հասկանալ, որ արտահանելը միայն ապրանքը տարբեր շուկաներ հասցնելը չէ՝ պետք է ձգտել նաև ավելի մրցունակ տնտեսություն ձևավորել, խթանել արտադրության արդիականացումը և ստեղծել այնպիսի արտադրանք, որն ավելի կհեշտացնի նոր շուկաների յուրացումը: Այս ամենը պահանջում է համալիր գործողություններ՝ միտված ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, ինստիտուտների բարեփոխմանը և տեխնոլոգիական վերազինմանը: Վերջինի առումով, անշուշտ, որոշակի առաջընթաց կա, բայց այն թռիչքային չէ, դեռևս մնում են թվայնացման խնդիրներ ունեցող ոլորտներ: Միշտ էլ կա բարելավման և ներուժի ընդլայնման հնարավորություն: Միայն այդ պարագայում կարող ենք ակնկալել, որ մեր արտաքին տնտեսական գործունեության կառուցվածքը անշեղորեն կզարգանա ցանկալի ուղղությամբ»,- նշեց Արմեն Քթոյանը:

Список крупных налогоплательщиков отражает картину, сложившуюся в экономике Армении: анализ экономиста
В первом полугодии текущего года 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении перечислили в государственный бюджет более 986 млрд 71 млн драмов, что, по данным Комитета по государственным доходам, на 85 млрд 670 млн драмов выше показателя того же периода предыдущего года.
Экономист Армен Ктоян в беседе с корреспондентом “Арменпресс” отметил, что рост налоговых поступлений, по сути, обусловлен зафиксированным показателем экономического роста.
Он считает, что годовой рост налоговых поступлений складывается из влияния инфляции, экономической активности, деловой активности, а также сокращения объёмов незарегистрированной экономики. По словам экономиста, в процентном отношении наблюдается закономерный рост налоговых поступлений, обусловленный показателем экономического роста в Армении.
Говоря о первой десятке списка 1000 налогоплательщиков, наш собеседник отметил, что появление компании “Мобайл Центр Арт” на самой верхней позиции связано с тем, что эта организация реэкспортирует мобильные телефоны из Армении в Россию, что и привело к росту ее экономических показателей. В этом году компания уже выплатила налоговые обязательства в размере 32 млрд 919 млн 577 000 драмов.
В целом, по словам Армена Ктояна, в случае каждой компании наблюдаются определённые конъюнктурные изменения, способствующие ее росту, следовательно, и увеличению объёмов уплачиваемых налогов.
“Например, компания “Гранд Тобако”, занимающая второе место, увеличила объём уплаченных налогов на 30%, превысив 30 млрд драмов. За отчётный период этого года сектор вырос примерно на 70%, и “Гранд Тобако” демонстрировал стремительный рост. Аналогично, компания “Интернешнл Масис Табак” занимает 8-е место с объёмом налоговых выплат около 11,4 млрд драмов”, - заметил экономист.
Он обратил внимание на то, что “Ардшинбанк” и банк “Америа” занимают 4-е и 5-е места соответственно. По словам Армена Ктояна, первый из них увеличил объём уплаченных налогов почти в четыре раза, доведя его почти до 27,9 млрд драмов.
Экономист отметил, что “Ардшинбанк” в своё время весьма эффективно использовал тот факт, что российские релоканты обосновались в Армении, и, привлекая непроцентные доходы, сегодня имеет значительный объём нераспределенной прибыли, что позволяет ему действовать в различных направлениях с выгодных позиций. Например, стремиться привлекать более конкурентоспособные кадры, быть более конкурентоспособным на кредитном и депозитном рынках. Было отмечено, что этот банк генерирует 30% прибыли всей банковской системы Армении и сохраняет свои позиции.
Объём налогов, выплачиваемых компанией “Digitain”, специализирующейся на предоставлении цифровых услуг и развитии цифрового бизнеса, увеличился на 5 млрд драмов, сообщил Армен Ктоян.
“Появление или изменение позиции компании в первой десятке может быть обусловлено спецификой конкретного бизнеса или отрасли, определёнными структурными изменениями в армянском бизнесе, геополитическими процессами. В целом, список крупных налогоплательщиков отражает текущую ситуацию в экономике Армении”, - подчеркнул Армен Ктоян.
Согласно опубликованным Комитетом государственных доходов данным, за первое полугодие текущего года в налоговые органы было уплачено более 819 млрд 419 млн драмов, что на 53 млрд 271 млн драмов больше, чем за аналогичный период прошлого года. В таможенные органы было уплачено более 166 млрд 651 млн драмов, что на 32 млрд 398 млн драмов больше показателя за аналогичный период 2024 года. В чём же причина такой диспропорции?
“Если взглянуть на это с более нейтральной позиции, то объём собранных налоговыми органами сумм действительно увеличился по сравнению с предыдущим годом, однако структура налоговых поступлений и платежей в государственный бюджет, которая, по данным налоговых и таможенных органов, была в предыдущие 5-10 лет, сохранилась на 80-85 %. Иными словами, это связано скорее с особенностями законодательства. Однако, повторюсь, быстрый рост или спад может быть обусловлен влиянием рыночных факторов, которые наблюдаются в последние 2-3 года. Соответственно, в прошлом году у нас был спад на 10 процентных пунктов, а в этом году – рост”, – пояснил Армен Ктоян.
Снижение внешнеторгового оборота Армении, по словам нашего собеседника, обусловлено резким снижением влияния фактора реэкспорта золота.
“Этот фактор уже исчерпал себя. Импорт из России сократился в 2,5 раза, что во многом связано с сокращением объёмов импорта золота. По той же причине экспорт из Армении в ОАЭ, который в какой-то момент составлял более 45% экспорта нашей страны, к настоящему моменту сократился в 5 раз, вернувшись к норме.
Производство основных металлов в промышленности также сократилось в 5 раз. Здесь также сыграла свою роль статистика золотого фактора. Другими словами, тот самый реэкспорт когда-то обеспечивал кратный рост по всем направлениям. Сейчас мы имеем эквивалентное снижение”, - пояснил экономист.
По его наблюдениям, по другим направлениям внешнеэкономической деятельности, по сути, качественного сдвига пока не наблюдается.
“Мы много говорим о диверсификации, освоении новых рынков, но это довольно сложный процесс. Хотя правительство приняло соответствующее постановление, но мы должны понимать, что экспорт – это не просто поставка товаров на различные рынки. Мы должны стремиться и к формированию более конкурентоспособной экономики, модернизации производства и созданию продукции, которая позволит легче осваивать новые рынки. Всё это требует комплексных действий, направленных на модернизацию инфраструктуры, реформирование институтов и технологическое перевооружение. В последнем, конечно, есть определённый прогресс, но он не сскачкообразный, ещё есть отрасли с проблемами цифровизации. Всегда есть возможности для совершенствования и расширения потенциала. Только в этом случае можно рассчитывать на то, что структура нашей внешнеэкономической деятельности будет устойчиво развиваться в желаемом направлении”, -заключил Армен Ктоян.