Իննսուն ֆիլմ՝ քառասուն երկրից. Երևանում մեկնարկեց «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնը
Ռեժիսոր Թամարա Ստեփանյանի «Արտոյի երկիրը» հայ-ֆրանսիական համատեղ արտադրության ֆիլմով հուլիսի 13-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ«Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ Թամարա Ստեփանյանն ընդգծեց, որ հայրենիքում և «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ընթացքում ֆիլմը ներկայացնելն իր համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի։
«Մի բան է բացել Լոկառնոյի կինոփառատոնը, բոլորովին այլ բան է բացել իմ սիրելի հայրենիքի «Ոսկե ծիրան»-ը։ Այս ֆիլմը սիրո նամակ է իմ հայրենիքին, մեր կինոյին, մեր վերքերին, մեր կորցրած հողերին։ Այդ սիրո նամակը փորձեցի վերածել ֆիլմի»,- նշեց Ստեփանյանը։
Սիրված կինոփառատոնը, որը մեծ դերակատարություն ունի հայկական կինոյի զարգացման, կինոճաշակի ձևավորման, համաշխարհային կինոյի բացառիկ նմուշները Հայաստանի հանդիսատեսին արագ հասցնելու գործում, կրկին իր շուրջ է համախմբել ոլորտի կարկառուն ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր, որոնք մրցանակների են արժանացել Կաննի, Բեռլինի, Լոկառնոյի և այլ հեղինակավոր կինոփառատոններում։
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ «Ոսկե ծիրան»-ը դարձել է FIAPF-ի կողմից ճանաչված 50 լավագույն փառատոններից մեկը: «Սա տասնյակ տարիների և հատկապես վերջին տարիների, որոնք միտված են եղել տարածաշրջանում փառատոնի դիրքավորմանը,  կատարած աշխատանքի արդյունք է: Մենք այդ բարդ, դրամատիկ տարածաշրջանում փորձել ենք ձևավորել մի արժեք, որը կգնահատվի աշխարհի կողմից»,-ասաց նա և հավելեց՝ այս տարի հյուրընկալել են 2 հարյուր միջազգային հյուրի՝ հեղինակություն վայելող արվեստագետների, որոնց թվում են օսկարակիր Պավել Պավլիկովսկին, հանճարեղ օպերատորներ Բրունո Դելբոնելը, Մահմուդ Քալարին, աշխարհահռչակ շեփորահար և կոմպոզիտոր Իբրահիմ Մալուֆը, որը նաև մեծ համերգով հանդես կգա մարզահամերգային համալրում և այլք:
Նա հիշեցրեց, որ անցկացվելու են բազմաթիվ կրթական ծրագրեր, արտադրական համագործակցություն է նախատեսվում Կաննի կինոփառատոնի հետ, կազմակերպվելու են ցուցահանդեսներ, նշվելու է «Նամուս» ֆիլմի 100-ամյակը և այլն:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը հիշեցրեց, որ արդեն հինգերորդ տարին է, որ քաղաքապետարանը «Ոսկե ծիրան»-իգլխավոր հովանավորն է: Նա շեշտեց, որ «Ոսկե ծիրան»-ը վաղուց արդեն դարձել է ոչ միայն Հայաստանի, այլև Երևանի կարևոր մշակութային այցեքարտերից մեկը։
«Շատ ուրախ եմ բոլորիդ տեսնել այստեղ՝ մարդկանց, ովքեր սիրում են կինոն և ապրում են կինոյով։ Տարեցտարի «Ոսկե ծիրան»-ը գրանցում է նոր ձեռքբերումներ։ Այսօր արդեն կարող ենք արձանագրել, որ ավելի քան 5 հազար կինոփառատոնների շարքում «Ոսկե ծիրան»-ն աշխարհի լավագույն 50 փառատոններից մեկն է, և սա իսկապես կարևոր նվաճում է»,- նշեց նա։
Փառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ 2003 թվականին իր ուսուցիչ Միքայել Ստամբոլցյանի և կինոգետ Սուսաննա Հարությունյանի հետ որոշել են հիմնադրել «Ոսկե ծիրան»-ը, քանի որ այն հայկական կինոյին շատ անհրաժեշտ էր:
«Փառատոնն անցել է երկար ճանապարհ և Հայաստանի նման լավ երկրին իսկապես պետք է նման փառատոն»,-ասաց Խաչատրյանն ու պատիվ համարեց «Վարպետ» մրցանակը հանձնել 23-րդ փառատոնի Միջազգային ժյուրիի նախագահ, անվանի ավստրիացի ռեժիսոր Ջեսիկա Հաուզներին։ Նա ընդգծեց, որ «Վարպետ» մրցանակի են արժանանում այն արվետագետները, որոնք ոչ միայն լավ կինո են նկարահանում, այլև պատմությամբ իրենց գաղափարները, իրենց ինքնատիպ ձեռագիրն ու միտքն են տարածել աշխարհում: Խաչատրյանն ասաց, որ դոկումենտալ կինոյի երկրպագու է, սակայն կան հրաշալի խաղարկային ֆիլմեր, որոնց առաջ արժե խոնարհվել: Նա Հաուզներին աշխարհի լավագույն ռեժիսորներից մեկն է համարում:
Երեկոյի կարևոր իրադարձություններից էր նաև «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակի հանձնումը ֆրանսիացի անվանի օպերատոր Բրունո Դելբոնելին՝ համաշխարհային կինոարվեստում ունեցած նշանակալի ավանդի համար։
Բացման արարողության երաժշտական հատվածում շեփորահար, դաշնակահար և կոմպոզիտոր Իբրահիմ Մալուֆը ներկայացրեց յուրահատուկ երաժշտական կատարում՝ նվիրված «Նամուս» ֆիլմի 100-ամյակին՝ հանդիսատեսին մատուցելով հատուկ իմպրովիզացիա։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնին, որն անցկացվում է  հուլիսի 12-19-ը, հանդիսատեսը Կինոյի տանը, «Կինոմոսկվա»-ում և «Նաիրի» կինոթատրոնում հնարավորություն կունենա դիտել 90 ֆիլմ՝ աշխարհի քառասուն երկրից։
Կինոփառատոնի շրջանակում Հայաստան ժամանած կինոյի համաշխարհային դեմքերը՝ օսկարակիր պրոդյուսեր Սև Օհանյանը, ֆրանսահայ դերասան, թատերական ռեժիսոր Սիմոն Աբգարյանը, լեհ ականավոր ռեժիսոր Պավել Պավլիկովսկին և այլք իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն կինոյի երկրպագուներին ու մասնագիտական համայնքին։

Golden Apricot opens 23rd edition with 90 films from 40 countries
The 23rd Golden Apricot Yerevan International Film Festival officially opened on July 13 at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex with the premiere of Tamara Stepanyan's Armenian-French co-production Arto's Country.
Ahead of the screening, Stepanyan said presenting the film in her homeland and opening Golden Apricot held special meaning for her.
"Opening the Locarno Film Festival is one thing, but opening Golden Apricot in my beloved homeland is something entirely different. This film is a love letter to my homeland, our cinema, our wounds and our lost lands. I tried to turn that love letter into a film," she said.
Over the years, Golden Apricot has become one of the region's leading film festivals, bringing together internationally acclaimed filmmakers and award-winning films from major festivals, including Cannes, Berlin and Locarno, while playing an important role in the development of Armenian cinema and film culture.
Festival Director and Artistic Director Karen Avetisyan noted that Golden Apricot is now among the 50 film festivals recognized by the International Federation of Film Producers Associations (FIAPF).
"This is the result of decades of work, particularly in recent years, aimed at strengthening the festival's position in the region. In a difficult and dramatic region, we have sought to create a cultural value that is recognized internationally," he said.
According to Avetisyan, this year's festival is hosting around 200 international guests, including Academy Award-winning filmmaker Paweł Pawlikowski, cinematographers Bruno Delbonnel and Mahmoud Kalari, as well as internationally renowned trumpeter and composer Ibrahim Maalouf, who will also perform a concert in Yerevan.
The festival's programme also includes educational initiatives, industry events organized in cooperation with the Cannes Film Festival, exhibitions and a series of events marking the 100th anniversary of the Armenian silent film Namus.
Yerevan Deputy Mayor Levon Hovhannisyan noted that the municipality has been the festival's principal sponsor for the past five years and described Golden Apricot as one of Yerevan's key cultural hallmarks.
Festival founder and President Harutyun Khachatryan recalled that Golden Apricot was established in 2003 together with his teacher Mikael Stamboltsyan and film critic Susanna Harutyunyan, emphasizing that Armenian cinema needed such a platform.
During the opening ceremony, Khachatryan presented the festival's Master Award to acclaimed Austrian filmmaker Jessica Hausner, President of this year's International Jury, in recognition of her contribution to world cinema.
Another highlight of the evening was the presentation of the Parajanov's Thaler Award to renowned French cinematographer Bruno Delbonnel for his outstanding contribution to world cinema.
The musical segment of the ceremony featured Ibrahim Maalouf, who performed a special improvisation dedicated to the centenary of Namus.
Running from July 12 to 19, this year's Golden Apricot will screen 90 films from 40 countries at the Cinema House, Moscow Cinema and Nairi Cinema in Yerevan.
The festival will also host internationally acclaimed film figures, including Oscar-winning producer Sev Ohanian, French-Armenian actor and theatre director Simon Abkarian, Oscar-winning Polish filmmaker Paweł Pawlikowski, and others, who will share their experience with audiences and film professionals.