ԵՄ նոր առաքելությունը ՀՀ-ում կաջակցի կիբեռսպառնալիքների, ապատեղեկատվության և ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարում․ Կալաս
Եվրամիության նոր առաքելությունը Հայաստանում կսկսի աշխատանքը՝ աջակցելու Հայաստանի իշխանություններին կիբեռսպառնալիքների, ապատեղեկատվության և ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստից հետո հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը և Մոլդովան բախվում են արտաքին հարկադրանքի։
«Նախորդ շաբաթ ԵՄ-ն հայտարարեց Հայաստանին տնտեսական աջակցության խոշոր փաթեթի մասին՝ ռուսական ճնշմանը դիմակայելու հարցում օգնելու նպատակով։ Նախարարներն այսօր հավանություն տվեցին, որ ԵՄ նոր առաքելությունը սկսի իր աշխատանքը տեղում»,- ասել է Կալասը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ փորձագետները կաջակցեն Հայաստանի իշխանություններին կիբեռսպառնալիքների, ապատեղեկատվության և ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարում։

Новая миссия ЕС в Армении окажет поддержку в борьбе против киберугроз, дезинформации и незаконных финансовых потоков: Каллас
Новая миссия Европейского союза в Армении начнет работу, чтобы поддержать власти Армении в борьбе против киберугроз, дезинформации и незаконных финансовых потоков.
Как передает Арменпресс, об этом после заседания Совета иностранных дел ЕС заявила высокий представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
Она отметила, что Армения и Молдова сталкиваются с внешним принуждением.
«На прошлой неделе ЕС объявил о крупном пакете экономической поддержки Армении с целью помочь в противостоянии российскому давлению. Сегодня министры одобрили, чтобы новая миссия ЕС начала свою работу на месте», — сказала Каллас.
По ее словам, эксперты ЕС окажут поддержку властям Армении в борьбе против киберугроз, дезинформации и незаконных финансовых потоков.