Fitch Ratings վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի՝ արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկողի վարկանիշը «BB-» մակարդակում
Միջազգային հեղինակավոր Fitch Ratings վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկողի վարկանիշը «BB-» մակարդակում՝ պահպանելով վարկանիշի «դրական» հեռանկարը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, գործակալության գնահատմամբ՝ Հայաստանի վարկանիշն արտացոլում է երկրի կայուն մակրոտնտեսական քաղաքականության շրջանակը, տնտեսական բարձր աճը և մեկ շնչին ընկնող եկամտի շարունակական աճի միտումը։
Fitch Ratings-ը կանխատեսում է, որ 2026 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 5.2%, ինչը զգալիորեն կգերազանցի «BB» վարկանիշային խմբի երկրների համար կանխատեսվող 2.9% միջին ցուցանիշը։
Գործակալությունը նաև ընդգծում է, որ Հայաստանի տնտեսության համեմատաբար ցածր կախվածությունը նավթից սահմանափակում է միջազգային էներգակիրների շուկաներում տեղի ունեցող փոփոխությունների անմիջական ազդեցությունը երկրի տնտեսության վրա։
Համաշխարհային տնտեսությունում և տարածաշրջանում շարունակվող անորոշությունների պայմաններում Հայաստանի վարկանիշի «դրական» հեռանկարի պահպանումը վկայում է երկրի մակրոտնտեսական հիմքերի նկատմամբ Fitch Ratings-ի վստահության մասին և վերահաստատում է գործակալության՝ 2026 թվականի հունվարին ներկայացված գնահատականը։

Рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинг эмитента долгосрочных обязательств Армении в иностранной валюте на уровне “BB –”
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило рейтинг эмитента долгосрочных обязательств Республики Армения в иностранной валюте на уровне “BB –”, сохранив позитивный прогноз рейтинга”.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на пресс-релиз Министерства финансов Республики Армения, оценка агентства заключается в том, что рейтинг Армении отражает стабильную макроэкономическую политику страны, высокий экономический рост и сохраняющуюся тенденцию роста дохода на душу населения.
Fitch Ratings прогнозирует, что реальный рост ВВП Армении в 2026 году составит 5,2%, что значительно превысит средний показатель в 2,9%, прогнозируемый для стран с рейтингом “BB”.
Агентство также подчеркнуло, что относительно низкая зависимость армянской экономики от нефти ограничивает прямое влияние изменений на международных энергетических рынках на экономику страны.
В условиях сохраняющейся неопределенности в мировой экономике и регионе сохранение позитивного прогноза по рейтингу Армении демонстрирует уверенность Fitch Ratings в макроэкономических показателях страны и подтверждает оценку агентства, представленную в январе 2026 года.