Դեսպան Մկրտչյանն ու Ալբանիայի ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի փոխնախարարն անդրադարձել են էներգետիկայի ոլորտին առնչվող հարցերի
Ալբանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը (նստավայրը՝ Աթենք) հանդիպել է Ալբանիայի ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի փոխնախարար Էրլինդ Սուլոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Ալբանիա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով էներգետիկայի ոլորտին։
Դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության առաջնահերթությունները ատոմային, հիդրո, արևային և հողմային էներգետիկայի զարգացման ուղղությամբ՝ ընդգծելով էներգետիկ անվտանգության կարևորությունը երկրի ազգային անվտանգության համակարգում։ Դեսպանն առաջարկել է նախաձեռնել երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների միջև փոխադարձ այցելություններ և քննարկել էներգետիկայի ոլորտում երկկողմ հարաբերություններին իրավապայմանագրային բնույթ հաղորդելու հնարավորությունը։
Փոխնախարար Սուլոն բարձր է գնահատել համագործակցության առկա ներուժը՝ պատրաստակամություն հայտնելով խթանել երկու երկրների միջև գործնական համագործակցությունը, այդ թվում՝ փոխադարձ այցելությունների, փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրականացման միջոցով։ Նա նաև հետքրքրություն է արտահայտել Հայաստան այցելելու և գործընկերություն ձևավորելու հարցում։

Посол Мкртчян и замминистра инфраструктуры и энергетики Албании обсудили вопросы энергетического сектора
Чрезвычайный и полномочный осол Армении в Албании Тигран Мкртчян (резиденция в Афинах) встретился с заместителем министра инфраструктуры и энергетики Албании Эрлиндом Суло.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на пресс-релиз посольства, в ходе встречи обсуждались возможности расширения армяно-албанского сотрудничества, особое внимание было уделено энергетическому сектору.
Посол Мкртчян представил приоритеты правительства Армении в развитии атомной, солнечной, ветровой и гидроэнергетики, подчеркнув значение энергетической безопасности в системе национальной безопасности страны. Посол предложил инициировать взаимные визиты представителей соответствующих ведомств двух стран и обсудить возможности придания двусторонним отношениям в энергетической сфере договорно-правового характера.
Эрлинд Суло высоко оценил существующий потенциал сотрудничества, выразив готовность к развитию практического взаимодействия между двумя странами, в том числе посредством взаимных визитов, обмена опытом и реализации совместных программ. Он также выразил заинтересованность в посещении Армении и формировании партнерских отношений.