Թրամփը «պրակտիկ» չի համարում Ուկրաինայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կիսում է Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթի կարծիքը, որը հայտարարել է, թե Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին հավանական տարբերակ չէ Ռուսաստանի հետ հակամարտությունը կարգավորելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփն ասել է լրագրողների հետ զրույցում։
«Անձամբ ես կարծում եմ, որ դա պրակտիկ չէ…. Կարծում եմ՝ դեռ նախագահ Պուտինից շատ առաջ նրանք ասում էին, որ իրենք նման բան թույլ չեն տա։ Նրանք վաղուց են ասում, որ Ուկրաինան չի կարող անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։ Եվ ես դրա մեջ խնդիր չեմ տեսնում», - ասել է Թրամփը։
Միևնույն ժամանակ, Սպիտակ տան ղեկավարը նշել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է Ուկրաինային գումար տրամադրեր փոխառությունների տեսքով, ինչպես դա արել է Եվրոպան։ Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է օգնություն տրամադրել Ուկրաինային, սակայն այդ գումարը պետք է տրամադրվի երաշխիքների ներքո, և որ Ուկրաինան համաձայնել է դրան։
Ավելի վաղ Պենտագոնի ղեկավարը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն չի հավատում, թե Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին ռուս-ուկրաինական հակամարտության իրատեսական ելք է։

Trump: not practical for Ukraine to join NATO, get back all land
U.S. President Donald Trump said on Wednesday he did not think it was practical for Ukraine to join NATO and that it was unlikely Ukraine will get back all of its land in the ongoing war with Russia.
Trump discussed the war in Ukraine on Wednesday in phone calls with Russian President Vladimir Putin and Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy, Reuters reports.
Trump said he and Putin expect to meet in the future, probably in Saudi Arabia.
Trump described his call with Putin as a good conversation and said it lasted over an hour. He made the remarks to reporters on Wednesday afternoon.
Zelenskiy's office said Trump and Zelenskiy spoke by phone for about an hour, while the Kremlin said Putin's call with Trump lasted nearly an hour and a half.