Թրամփը «պրակտիկ» չի համարում Ուկրաինայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կիսում է Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթի կարծիքը, որը հայտարարել է, թե Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին հավանական տարբերակ չէ Ռուսաստանի հետ հակամարտությունը կարգավորելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփն ասել է լրագրողների հետ զրույցում։
«Անձամբ ես կարծում եմ, որ դա պրակտիկ չէ…. Կարծում եմ՝ դեռ նախագահ Պուտինից շատ առաջ նրանք ասում էին, որ իրենք նման բան թույլ չեն տա։ Նրանք վաղուց են ասում, որ Ուկրաինան չի կարող անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։ Եվ ես դրա մեջ խնդիր չեմ տեսնում», - ասել է Թրամփը։
Միևնույն ժամանակ, Սպիտակ տան ղեկավարը նշել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է Ուկրաինային գումար տրամադրեր փոխառությունների տեսքով, ինչպես դա արել է Եվրոպան։ Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է օգնություն տրամադրել Ուկրաինային, սակայն այդ գումարը պետք է տրամադրվի երաշխիքների ներքո, և որ Ուկրաինան համաձայնել է դրան։
Ավելի վաղ Պենտագոնի ղեկավարը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն չի հավատում, թե Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին ռուս-ուկրաինական հակամարտության իրատեսական ելք է։

Трамп не считает, что членство Украины в НАТО может быть “практичным”
Президент США Дональд Трамп разделяет мнение главы Пентагона Пита Хегсета, который заявил, что членство Украины в НАТО не является вероятным вариантом решения конфликта с Россией. Как сообщает Арменпресс, об этом Трамп заявил в беседе с журналистами.
“Я лично не считаю, что это практично. В течение долгого времени они (Россия) говорили, что Украина не должна вступить в НАТО. И меня это устраивает”, - сказал Трамп.
При этом глава Белого дома отметил, что США должны предоставить Украине деньги в виде кредитов, как это сделала Европа. Трамп добавил, что США продолжают оказывать помощь Украине, однако эти деньги должны предоставляться под гарантии, и Украина на это согласилась.
Ранее глава Пентагона заявил, что США не считают членство Украины в НАТО реалистичным решением российско-украинского конфликта.