Ներկայումս 1,5 միլիարդ դոլարի գույք կալանքի տակ է․ վարչապետ
Ապօրինի գույքի վերադարձը պետք է իրականացվի իրավական մեխանիզմներով և ընթացակարգերով։ Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարությունը ստեղծել է համապատասխան պետական ինստիտուտ, որը շարունակաբար կիրականացնի ապօրինի գույքի բռնագանձումը՝ անկախ քաղաքական իշխանություններից։
«Մեր մոտ մենք ունենք ապօրինի գույքի բռնագանձման համակարգ, ունենք պետական շահերի պաշտպանության գործերի շրջանակում բռնագանձման համակարգ և համայնքային շահի պաշտպանության համակարգ։ Մենք ստեղծել ենք ազգայնացման ինստիտուտ»,- նշեց վարչապետը։
Նա հավելեց, որ կառավարությունն այս ուղղությամբ ծավալուն աշխատանք է կատարել, և որ այս համակարգը այլևս չի կախված որևէ քաղաքական ուժի կամքից։
«Մենք ստեղծել ենք պետական ինստիտուտ։ Մենք վատ իշխանություն ենք, վատ ենք իրագործում ապօրինի գույքի վերադարձի համակարգը, մեր ժողովուրդը կընտրի լավ իշխանություն, և այդ լավ իշխանությունը կգա ու մեր նման 5 տարի չարչարվելու փոխարեն կգործի արդեն ստեղծված մեխանիզմով»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև նշեց, որ ներկայումս 1,5 միլիարդ դոլարի գույք կալանքի տակ է, ինչը նշանակում է, որ այդ գույքը չի կարող դուրս բերվել Հայաստանի սահմաններից։

В настоящее время под арестом находится имущество стоимостью 1,5 млрд долларов: Пашинян
Возврат незаконно приобретенного имущества должен осуществляться посредством правовых механизмов и процедур. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в НС сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Пашинян подчеркнул, что правительство Армении создало соответствующий государственный институт, который будет непрерывно осуществлять конфискацию незаконного имущества, независимо от политической власти.
«У нас есть система конфискации незаконно нажитого имущества, у нас есть система конфискации в рамках дел по защите государственных интересов, а также система защиты интересов общин. Мы создали институт национализации», — отметил премьер-министр.
Он добавил, что правительство проделало большую работу в этом направлении, и эта система больше не зависит от воли какой-либо политической силы.
«Мы создали государственный институт. Мы плохое правительство, мы плохо реализуем систему возврата незаконного имущества. Наш народ выберет хорошее правительство, и это хорошее правительство придет и вместо того, чтобы страдать 5 лет, как мы, будет действовать по тому механизму, который уже создан», — заявил Пашинян.
Премьер-министр также отметил, что в настоящее время под арестом находится имущество стоимостью 1,5 млрд долларов, что означает, что это имущество не может быть вывезено за пределы Армении.