Կառավարությունը հանձնարարել է գույքագրել հրդեհից տուժածների առաջնային կարիքներն ու ցուցաբերել աջակցություն. Լոռու մարզպետ
Կառավարության կողմից հստակ հանձնարարական կա շատ արագ գույքագրել Ստեփանավան քաղաքի Աշոտաբերդ թաղամասի փայտաշեն շենքի հրդեհի հետևանքով անօթևան մնացածների առաջնային կարիքներն ու ցուցաբերել աջակցություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասել է Լոռու մարզպետ Արամ Ղազարյանը:
«Տարհանված բնակիչները ներկա պահին հյուրանոցում են: Հանդիպելու եմ բոլորի հետ, որպեսզի միասին որոշենք հետագա անելիքը: Յուրաքանչյուրին ըստ անհրաժեշտություն օգնություն կցուցաբերվի: Ոչ մեկն առանց տանիք ու աջակցության չի մնա: Նախնական տվյալներով 54 գրանցված բնակիչ կա շենքում, այս պահին ճշտումների փուլում ենք, ու էլի ըստ նախնական տվյալների՝ փաստացի 32 բնակվող է եղել»,-ասել է Լոռու մարզպետը:
Նշվում է, որ փայտե շենքի բնակիչների համար Կառավարության ֆինանսավորմամբ ավելի վաղ էր բնակարանաշինական ծրագիր մեկնարկել:
«10 մլրդ դրամ արժողությամբ բնակապահովման ծրագրի արդյունքում բոլորն էլ տեղափոխվելու էին իրենց նոր տներ»,-նշում է աղբյուրը:
ՆԳՆ փրկարար ծառայության տարածած վերջին տվյալների համաձայն՝ հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 11։22-ին։
«Փրկարարները հայտնաբերել են 1 քաղաքացու դի։ 6 քաղաքացի տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն։ Հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավված են 8 մարտական հաշվարկ, 40 հրշեջ-փրկարար, ինչպես նաև Ստեփանավանի համայնքապետարանից հատուկ տեխնիկա»,-նշել է փրկարար ծառայությունը՝ հավելելով, որ հրդեհաշիջման աշխատանքները շարունակվում են։
Ավելի վաղ, ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայությունը հայտնել էր, որ փետրվարի 8-ին, ժամը 04։42-ին Լոռու մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Ստեփանավան քաղաքի Աշոտաբերդ թաղամասի շենքերից մեկում։
Դեպքի վայր է մեկնել ՆԳՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից երկու մարտական հաշվարկ:
Պարզվել է, որ հրդեհը բռնկվել է փայտե շենքի 2-րդ հարկում և տանիքում (մոտ 450 քմ)։ Հայտարարվել է հրդեհի բարդության «Թիվ 2» աստիճան․ դեպքի վայր են մեկնել ՆԳՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը և հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից երկու մարտական հաշվարկ․ այնուհետև դեպքի վայր օգնության է մեկնել ևս չորս մարտական հաշվարկ՝ որպես ջրատար։

Правительство распорядилось провести инвентаризацию основных потребностей пострадавших от пожара и оказать им помощь. Губернатор Лори
Правительство дало четкое указание быстро провести инвентаризацию основных потребностей людей, оставшихся без крова в результате пожара в деревянном здании в районе Ашотаберд города Степанаван, и оказать им помощь.
Как передает Арменпресс, об этом в интервью «Айкакан жаманак» заявил губернатор Лорийской области Арам Казарян.
«В настоящее время эвакуированные жильцы находятся в гостинице. Я встречусь со всеми, чтобы вместе решить, что делать дальше. Каждому будет оказана помощь по мере необходимости. Никто не останется без крыши над головой и поддержки. По предварительным данным, в здании зарегистрировано 54 жителя, сейчас мы уточняем, и по предварительным данным, на самом деле их было 32», — сказал губернатор Лорийской области.
Отмечается, что ранее для жителей деревянного дома была запущена программа строительства жилья с государственным финансированием.
«В результате реализации жилищной программы стоимостью 10 миллиардов драмов все должны были переехать в свои новые дома», — отмечает источник.
По последним данным Службы спасения МВД, пожар был локализован в 11:22.
«Спасатели обнаружили тело одного гражданина»: 6 граждан были доставлены в медицинский центр. «В тушении пожара задействованы 8 пожарных расчетов, 40 пожарных, а также спецтехника Степанаванской администрации», — отметили в спасательной службе, добавив, что работы по тушению пожара продолжаются.
Ранее Спасательная служба МВД РА сообщила, что 8 февраля в 04:42 в центр управления кризисными ситуациями Лорийского регионального спасательного управления поступил сигнал о том, что в одном из зданий в районе Ашотаберд города Степанаван вспыхнул пожар.
На место происшествия выехали два пожарных расчета пожарно-спасательного отряда областного спасательного управления СС МВД.
Выяснилось, что пожар возник на втором этаже и крыше деревянного здания (площадь около 450 квадратных метров). Пожару присвоена категория «2». На место происшествия выехали оперативная группа областного спасательного управления СС МВД и два пожарно-спасательных расчета пожарных частей. Затем на место происшествия были направлены еще четыре боевых расчета — водовозы.