Հայաստանի ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցը և Սերբիայի ԱԳՆ դիվանագիտական ​​ակադեմիան կհամագործակցեն
Երևանում փետրվարի 5-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Սերբիայի ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարների գլխավորած  պատվիրակությունների հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-Սերբիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Այս կապակցությամբ առանձնահատուկ նշվել է Երևանում Սերբիայի դեսպանության և Պրահայում ՀՀ դեսպանության Բելգրադի գրասենյակի գործունեությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև միջազգային կազմակերպությունների, Եվրոպական Միության հետ համագործակցության շրջանակներում փոխադարձ աջակցության հնարավորություններին և տարածաշրջանային օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի:
Ըստ աղբյուրի՝ առանձնահատուկ նշվել է, որ նման հանդիպումներն ու անցկացվող խորհրդակցությունները, ինչպես նաև ընթացիկ տարում նախատեսվող մի շարք այցերը նոր խթան կհանդիսանան երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման և հետագա զարգացման համար։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկու գերատեսչությունների միջև համագործակցության նոր հեռանկարները, այդ թվում՝ հետազոտական, վերլուծական և երիտասարդ դիվանագետների փոխանակման ծրագրերի ոլորտներում:
Սերբական կողմին ներկայացվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։
Նշվում է, որ հանդիպման ավարտին Հայաստանի և Սերբիայի ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարներ Դավիթ Կարապետյանն ու Դուշան Կոզարևը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի և Սերբիայի Հանրապետության ԱԳՆ դիվանագիտական ​​ակադեմիայի միջև համագործակցության մասին» հուշագիրը։

The Secretaries General of the Foreign Ministries of Armenia and Serbia met in Yerevan on November 5.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, both sides highlighted the strong political dialogue between Armenia and Serbia.
In this context, the activities of the Embassy of Serbia in Yerevan and the Belgrade office of the Armenian Embassy in Prague were discussed.
The parties also explored opportunities for mutual assistance within the framework of cooperation with international organizations, the European Union, and addressed several issues related to the regional agenda.
The source reported that the parties attached great importance to such meetings and consultations, as well as to a number of visits planned for the current year, considering them as a new impetus for strengthening and further developing bilateral relations.
The meeting also focused on prospects for mutual cooperation.
The Serbian side was briefed on Armenia’s Crossroads of Peace project.
At the end of the meeting, the Secretaries General of the Foreign Ministries of Armenia and Serbia, David Karapetyan and Dušan Kozarev, signed a Memorandum of Understanding "On Cooperation between the Diplomatic School of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Serbia."