Փաշինյանը Վրաստանի վարչապետին է ներկայացրել Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին է ներկայացրել Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, նաև՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ընթացող սահմանազատման գործընթացի վերջին զարգացումները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց Իրակլի Կոբախիձեի հետ հանդիպումից հետո համատեղ մամուլի հայտարարության ժամանակ:
Փաշինյանը Վրաստանի իր գործընկերոջը տեղեկացրել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ և լիարժեք վերագործարկմամբ, որը պետք է տեղի ունենա բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անքակտելիությունը լիարժեք հարգելու շրջանակում:
«Այս համատեքստում ընդգծել եմ ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կյանքի կոչելու կարևորությունը, որը շատ կոնկրետ ու շոշափելի հեռանկարներ է խոստանում Հայաստանի, Վրաստանի և մեր ընդհանուր տարածաշրջանի մյուս երկրների համար: Կարևորել եմ նաև, որ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային նախագծերում ապահովվի ներառականություն: Այդ համատեքստում առանձնացնում ենք Հայաստանի հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունը «Սև ծովի էլեկտրական մալուխի» նախագծին միանալու վերաբերյալ»,–ասաց Փաշինյանը:
Երկու երկրների ղեկավարները չեն շրջանցել նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը միտված ընթացիկ գործընթացների շուրջ քննարկումները:
«Գործընկերոջս ներկայացրել եմ Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները ՝ շեշտելով, որ երկուստեք մտահոգություններ ներկայացնող բոլոր հարցերի շուրջ Հայաստանը ներկայացրել է շատ կոնկրետ առաջարկներ ու լուծումներ և սպասում է Ադրբեջանի կառուցողական արձագանքին: Վերահաստատում եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը հաստատակամ է խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու գործում և շարունակելու է ակտիվ ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ»,–ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը Վրաստանի իր գործընկերոջը ներկայացրել է նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ընթացող սահմանազատման գործընթացի վերջին զարգացումները՝ տեղեկացնելով, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սահմանազատման գործընթացի հաջորդ փուլը սկսել Հայաստան–Վրաստան–Ադրբեջան միջպետական սահմանների հատման կետի անմիջական հարևանությամբ:

Никол Пашинян представил премьер-министру Грузии развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил находящемуся в Ереване с рабочим визитом премьер-министру Грузии Ираклию Кобахидзе последние развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, а также текущий процесс делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Никол Пашинян сказал в ходе совместной пресс-конференции по итогам встречи с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе.
Пашинян проинформировал своего грузинского коллегу, что Армения заинтересована в разблокировании и полноценном возобновлении региональной экономической инфраструктуры, что должно происходить в рамках полного уважения суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ всех стран.
«В этом контексте я подчеркнул важность реализации представленного правительством Республики Армения проекта «Перекресток мира», который обещает весьма конкретные и ощутимые перспективы для Армении, Грузии и других стран нашего общего региона. Я также подчеркнул важность обеспечения инклюзивности в региональных и внерегиональных проектах. В этом контексте мы подчеркиваем заинтересованность и готовность Армении присоединиться к проекту Черноморского электрического кабеля», - сказал Пашинян.
Главы двух государств также обсудили текущие процессы, направленные на установление и укрепление мира и стабильности в регионе Южного Кавказа.
«Я представил своему коллеге развитие событий в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, подчеркнув, что Армения представила весьма конкретные предложения и решения по всем вопросам, представляющим взаимный интерес, и ожидает конструктивного ответа со стороны Азербайджана. Я подтверждаю, что правительство Армении полно решимости в продвижении повестки мира и продолжит активные усилия в этом направлении», — заявил Пашинян.
Премьер-министр также представил своему грузинскому коллеге последние развития в процессе делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, сообщив, что достигнута договоренность о начале следующего этапа процесса делимитации границы с межгосударственной границы Армения-Грузия-Азербайджан.