Նոր մանրամասներ Ղազախստանում ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանումից. կան ողջ մնացածներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բաքվից Գրոզնի մեկնող և Ղազախստանում կործանված ադրբեջանական ուղևորատար ինքնաթիռի ուղևորներից մի քանիսը ողջ են մնացել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ողջ մնացածների թվի մասին տարբեր տվյալներ են հաղորդվում։
Ղազախստանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ ողջ է մնացել առնվազն 6 մարդ։ Իր հերթին «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, վկայակոչելով որոնողափրկարարական ծառայություններում իր աղբյուրին, նշում է, որ ողջ է մնացել մինչև 10 մարդ։ Իսկ ղազախական Tengrinews պարբերականը նշում է, որ հոսպիտալացվել է 12 մարդ։ Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը նույնպես հայտարարել է 12 ողջ մնացածի մասին՝ նշելով, որ նրանք գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Ղազախստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ավելի ուշ հաղորդել է, որ ողջ է մնացել 25 մարդ։
Հղում անելով դեպքի վայրում աշխատող օպերատիվ շտաբին՝ «Ինտերֆաքս»-ը նաև հաղորդում է, որ ողջ մնացած ուղևորները գտնվել են ինքնաթիռի պոչի հատվածում։ Ինքնաթիռում գտնվել է Ադրբեջանի 37 քաղաքացի, Ռուսաստանի 16 քաղաքացի, 6 Ղազախստանի և 3 Ղրղզստանի քաղաքացի։
Ինքնաթիռում գտնվող ուղևորների մասին նույնպես տարբեր տվյալներ էին հաղորդվել։ Ըստ Ղազախստանի տրանսպորտի նախարարության և ադրբեջանական պետական Azertag գործակալության՝ ինքնաթիռում գտնվել է 62 ուղևոր և անձնակազմի 5 անդամ։
Մինչ այդ APA գործակալությունը հայտնում էր 67 ուղևորի և անձնակազմի 5 անդամի մասին։ Իսկ «Կազինֆորմ» գործակալությունը հայտնել էր, որ ինքնաթիռում է եղել 105 ուղևոր և անձնակազմի 5 անդամ, սակայն ավելի ուշ այս տեղեկատվությունը փոխվել է։
Ըստ նախնական տվյալների՝ ինքնաթիռն աղետի ազդանշան է տվել Կասպից ծովի վրայով թռչելիս, որից հետո այն փոխել է ուղղությունը և մեկնել Ղազախստան՝ հարկադիր վայրէջքի։
«Սպուտնիկ» գործակալության ադրբեջանական ծառայությունը, վկայակոչելով ադրբեջանական ավիաընկերությունը, նշում է, որ ավիավթարի պատճառ է դարձել թռչունների երամի հետ բախումը։ Ինքնաթիռն ընկել է Ակտաուի օդանավակայանում՝ թռիչքուղու մերձակայքում։

Новые подробности крушения азербайджанского самолета в Казахстане: есть выжившие
Некоторые пассажиры азербайджанского пассажирского самолета, летевшего по маршруту Баку-Грозный и разбившегося в Казахстане, выжили. Как передает Арменпресс, данные о числе выживших разные.
В Минздраве Казахстана сообщили, что выжили как минимум 6 человек. В свою очередь агентство "Интерфакс" со ссылкой на источник в поисково-спасательных службах сообщает, что выжило до 10 человек. А казахстанское издание Tengrinews сообщает, что госпитализированы 12 человек. Глава Чечни Рамзан Кадыров также сообщил о 12 выживших, отметив, что они находятся в критическом состоянии.
Позже в МЧС Казахстана сообщили, что выжили 25 человек.
Ссылаясь на работающий на месте оперативный штаб, "Интерфакс" также сообщает, что выжившие пассажиры находились в хвостовой части самолета.
В самолете находились 37 граждан Азербайджана, 16 граждан России, 6 граждан Казахстана и 3 гражданина Кыргызстана.
О пассажирах самолета также сообщались различные данные. По данным Министерства транспорта Казахстана и госагентства Азербайджана Azertag, на борту самолета находились 62 пассажира и 5 членов экипажа.
До этого АПА сообщало о 67 пассажирах и 5 членах экипажа. Агентство "Казинформ" сообщило, что на борту самолета находились 105 пассажиров и 5 членов экипажа, однако позже эта информация была изменена.
По предварительным данным, самолет подал сигнал бедствия во время полета над Каспийским морем, после чего изменил направление и направился в Казахстан для вынужденной посадки.
Азербайджанская служба агентства "Спутник" со ссылкой на азербайджанскую авиакомпанию сообщает, что причиной крушения самолета стало столкновение со стаей птиц. Самолет разбился в аэропорту Актау, недалеко от взлетно-посадочной полосы.