Պուտինը ցավակցություն է հայտնել Ակտաուում ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսով ցավակցություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ Ակտաուում ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Դժբախտաբար, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստիպված եղավ հեռանալ Սանկտ Պետերբուրգից, Պուտինն արդեն հեռախոսով զրուցել է նրա հետ, ցավակցություն հայտնել Ակտաուում ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ», - ասել է  Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Ինչպես հաղորդել է Ալիևի մամուլի ծառայությունը, Ադրբեջանի նախագահը հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտնել է, որ Բաքու-Գրոզնի չվերթով թռչող մարդատար ինքնաթիռի վթարի պատճառով ինքը չի կարողանա մասնակցել ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, որը տեղի է ունենալու Սանկտ Պետերբուրգում, և որոշում է ընդունել  վերադառնալ Բաքու:
Ադրբեջանական ավիաուղիների կործանված ինքնաթիռում էր գտնվում 62 ուղևոր (Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի քաղաքացիներ) և անձնակազմի 5 անդամ։ Կան նաև 20-ից ավելի ողջ մնացած ուղևորներ։

Путин выразил соболезнования в связи с крушением азербайджанского самолета в Актау
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил журналистам, что Владимир Путин выразил по телефону соболезнования президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву в связи с авиакатастрофой в Актау. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
“К сожалению, был вынужден покинуть Санкт-Петербург президент Азербайджана Ильхам Алиев, Путин уже созвонился с ним, выразил соболезнования в связи с крушением азербайджанского самолета в Актау. В целом мы глубоко соболезнуем тем, кто потерял родных и близких в этой авиакатастрофе, и желаем скорейшего выздоровления всем тем, кому удалось выжить”, - сказал представитель Кремля.
Как сообщили в пресс-службе Алиева, президент Азербайджана в ходе телефонного разговора заявил, что из-за катастрофы пассажирского самолета, летевшего из Баку в Грозный, он не сможет принять участие в неформальной встрече лидеров стран СНГ, который пройдет в Санкт-Петербурге, и решил вернуться в Баку.
В разбившемся самолете Азербайджанских авиалиний находились 62 пассажира (граждане Азербайджана, России, Казахстана, Кыргызстана) и 5 ​​членов экипажа. Спаслись более 20 пассажиров.