Վրաստանի նախագահ է ընտրվել ազգային հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ Միխայիլ Կավելաշվիլին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ է ընտրվել Միխայիլ Կավելաշվիլին, որը նախկինում երեք անգամ եղել է երկրի խորհրդարանի պատգամավոր, իսկ ավելի վաղ հանդես է եկել ֆուտբոլի ազգային հավաքականում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից:
Դեկտեմբերի 14-ին կայացած նախագահական ընտրությունները Վրաստանում առաջին անգամ անցկացվեցին ոչ թե ուղիղ, այլ 300 հոգուց բաղկացած ընտրական կոլեգիայի անդամների քվեարկությամբ։ Գործող իշխանություններին ոչ լեգիտիմ համարող ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչներն ընտրությանը չմասնակցեցին։
Ընտրության ընթացքն ապահովող Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության արդյունքներն ամփոփելուց հետո հայտարարել է, որ Միխայիլ Կավելաշվիլին Վրաստանի նախագահ է ընտրվել 224 ընտրողների ձայնով։
Այդ պաշտոնին Միխայիլ Կավելաշվիլիին նոյեմբերի վերջին առաջադրել էր իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը։
Միխայիլ Կավելաշվիլին 53 տարեկան է։ Նա նախկինում հայտնի ֆուտբոլիստ է եղել ազգային հավաքականի կազմում՝ հարձակվող։ 1987-2006 թվականներին հանդես է եկել Թբիլիսիի «Դինամո»-ում, Վլադիկավկազի «Ալանիա»-ում, անգլիական «Մանչեսթեր Սիթի»-ում և շվեյցարական մի քանի ակումբներում։ Վրաստանի ազգային հավաքականում անցկացրել է 46 խաղ՝ դառնալով 9 գոլի հեղինակ։ Դրանցից մեկը 1997 թվականի մարտի 30-ի խաղում խփել է Հայաստանի հավաքականի դարպասը։

Президентом Грузии избран Михаил Кавелашвили — бывший футболист национальной сборной
Президентом Грузии избран Михаил Кавелашвили, который ранее трижды был депутатом парламента страны и ранее играл в национальной сборной по футболу.
Как передает Арменпресс, об этом сообщают грузинские и международные СМИ.
Президентские выборы, состоявшиеся 14 декабря в Грузии, впервые прошли не прямым голосованием, а голосованием членов коллегии выборщиков, состоящей из 300 человек. В выборах не участвовали представители оппозиционных партий, считающих действующую власть нелегитимной.
После подведения итогов голосования Центральная избирательная комиссия Грузии, обеспечивающая избирательный процесс, объявила, что Михаил Кавелашвили был избран президентом Грузии голосами 224 избирателей.
Михаил Кавелашвили был выдвинут на эту должность в конце ноября правящей партией "Грузинская мечта".
Михаилу Кавелашвили 53 года. Он был известным футболистом сборной, нападающим. В 1987-2006 годах он играл в тбилисском «Динамо», владикавказской «Алании», английском «Манчестер Сити» и ряде швейцарских клубов. В составе сборной Грузии он сыграл 46 игр, забив 9 голов. Один из них — в ворота сборной Армении в матче 30 марта 1997 года.