Բայդենը խոստացել է թույլ չտալ, որ ԻՊ-ն օգտվի Սիրիայում ստեղծված վակուումից և ամրապնդի դիրքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն կաշխատի Սիրիայում գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ և կօգնի օգտվել հնարավորությունից, որը սիրիացիների համար ստեղծվել է ապստամբ գրոհայինների կողմից երկրի նախագահ Բաշար ալ Ասադի տապալումից հետո։ Բացի այդ, Վաշինգտոնը թույլ չի տա, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն օգտվի Սիրիայում ստեղծված իրավիճակից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 8-ին տեսաուղերձում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը:
«Վերջապես, Ասադի ռեժիմը տապալվեց…. Սա պատմական հնարավորության պահ է Սիրիայի բազմաչարչար ժողովրդի համար՝ կառուցելու ավելի լավ ապագա իրենց հպարտ երկրի համար։ Սա նաև վտանգի և անորոշության պահ է, քանի որ բոլորի մոտ հարց է առաջանում, թե ինչ է լինելու հետո։ ԱՄՆ-ն կաշխատի Սիրիայում մեր գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ, որպեսզի օգնենք նրանց օգտվել հնարավորությունից, կառավարել վտանգը», - ասել է Բայդենը՝ մեկնաբանելով Սիրիայում տեղի ունեցած սրընթաց զարգացումները:
Բայդենն ասել է, որ տարիներ ի վեր առաջին դեպքն է, երբ ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ Իրանը, ո՛չ էլ «Հեզբոլլահ»-ն ազդեցիկ դեր չեն ունեցել Սիրիայում:
«Տարիներ շարունակ Ասադի հիմնական աջակիցները եղել են Իրանը, «Հեզբոլլահ»-ը և Ռուսաստանը: Բայց վերջին շաբաթվա ընթացքում նրանց աջակցությունը փլուզվեց՝ բոլոր երեքի, քանի որ բոլոր երեքն էլ այսօր շատ ավելի թույլ են, քան իմ կողմից պաշտոնը ստանձնելու ժամանակ», - ասել է Բայդենը, որը նախագահ է դարձել 2021 թվականին։
Նա նաև շեշտել է, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կփորձի ամրապնդվել Սիրիայում։
«Մենք հստակ հասկանում ենք այն փաստը, որ ԻՊ-ն կփորձի օգտվել ցանկացած վակուումից, որպեսզի վերականգնի իր կարողությունները և իր համար ապահով ապաստան ստեղծի: Մենք թույլ չենք տա, որ դա տեղի ունենա»,- ասել է Բայդենը։
Բայդենը հավելել է, որ դեկտեմբերի 8-ի ընթացքում ամերիկյան ինքնաթիռները մի շարք հարվածներ են հասցրել Սիրիայում ԻՊ խմբավորման ճամբարներին։
Ավելի ուշ ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հաղորդել է Սիրիայի կենտրոնական շրջաններում ԻՊ-ի 75 թիրախների ավիահարվածներ հասցնելու մասին: CENTCOM-ը հավելել է, որ տարածաշրջանի գործընկերների և դաշնակիցների հետ միասին «կշարունակի գործողություններ իրականացնել Իսլամական պետության գործառնական հնարավորությունները խաթարելու համար, նույնիսկ Սիրիայում անցումային այս շրջանում»:
Բայդենը նաև հիշեցրել է, որ Սիրիայում իշխանությունը տապալած ուժերից մի քանիսը նախկինում կապված են եղել ահաբեկչության հետ։
«Եկեք անկեղծ լինենք՝ որոշ խմբավորումներ, որոնք զրկել են Ասադին իշխանությունից, նախկինում կապված են եղել ահաբեկչության հետ և ոտնահարել են մարդու իրավունքները… Հիմա նրանք ճիշտ բաներ են ասում, սակայն այժմ, երբ նրանք ավելի մեծ պատասխանատվություն են վերցնում իրենց վրա, մենք կգնահատենք ոչ միայն նրանց խոսքերը, այլև նրանց գործողությունները», - հավելել է Ջո Բայդենը։
Հակակառավարական ուժերը Հոմսը գրավելուց հետո առանց դիմադրության հանդիպելու դեկտեմբերի 8-ին գրավել են Դամասկոսը։ Ըստ ռուսական լրատվամիջոցների՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադն ընտանիքի հետ Մոսկվայում է. նրանց ապաստան է տրամադրվել։

US to work with partners in Syria to manage risk after Assad, Biden says
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The United States will work with partners and stakeholders in Syria to help seize the opportunity that has presented itself after rebel fighters' stunning overthrow of Syrian President Bashar al-Assad, Reuters reported citing a statement by U.S. President Joe Biden.
"At long last, the Assad regime has fallen," Reuters quoted Biden as saying.
Biden said Syria is in a period of risk and uncertainty and that it is the first time in years that neither Russia nor Iran nor the Hezbollah militant organization held an influential role in Syria.
"For years, the main backers of Assad have been Iran, Hezbollah and Russia. But over the last week, their support collapsed - all three of them - because all three of them are far weaker today than they were when I took office," said Biden, who became president in 2021.
He said Syria faced a period of "risk and uncertainty" and that the United States would help where it can.
"As we all turn to the question of what comes next, the United States will work with our partners and the stakeholders in Syria to help them seize an opportunity to manage the risk," Biden added.
But a senior U.S. official cautioned that the United States did not plan to offer a blueprint for Syria going forward. "The future will be written by Syrians," the official told reporters.
The United States was watching closely statements from the HTS rebel organization that tossed out Assad. The group is "saying the right things" at this stage but that it was too early to say what was going to happen in Syria, the official added.
The United States will work to ensure the safety of chemical weapons stockpiles in Syria, the senior U.S. official said, without elaborating except to say there would not be a role for U.S. troops on the ground in this effort.
A second senior U.S. official told Reuters that the United States would likely keep its estimated 900 troops in eastern Syria as a hedge against ISIS militants.
Meanwhile, Russia’s RT news agency, citing a senior Russian diplomat, reported that Bashar Assad and his family are in Moscow, where they were granted asylum on humanitarian grounds after Damascus fell to militants.