Բայդենը խոստացել է թույլ չտալ, որ ԻՊ-ն օգտվի Սիրիայում ստեղծված վակուումից և ամրապնդի դիրքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն կաշխատի Սիրիայում գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ և կօգնի օգտվել հնարավորությունից, որը սիրիացիների համար ստեղծվել է ապստամբ գրոհայինների կողմից երկրի նախագահ Բաշար ալ Ասադի տապալումից հետո։ Բացի այդ, Վաշինգտոնը թույլ չի տա, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն օգտվի Սիրիայում ստեղծված իրավիճակից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 8-ին տեսաուղերձում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը:
«Վերջապես, Ասադի ռեժիմը տապալվեց…. Սա պատմական հնարավորության պահ է Սիրիայի բազմաչարչար ժողովրդի համար՝ կառուցելու ավելի լավ ապագա իրենց հպարտ երկրի համար։ Սա նաև վտանգի և անորոշության պահ է, քանի որ բոլորի մոտ հարց է առաջանում, թե ինչ է լինելու հետո։ ԱՄՆ-ն կաշխատի Սիրիայում մեր գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ, որպեսզի օգնենք նրանց օգտվել հնարավորությունից, կառավարել վտանգը», - ասել է Բայդենը՝ մեկնաբանելով Սիրիայում տեղի ունեցած սրընթաց զարգացումները:
Բայդենն ասել է, որ տարիներ ի վեր առաջին դեպքն է, երբ ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ Իրանը, ո՛չ էլ «Հեզբոլլահ»-ն ազդեցիկ դեր չեն ունեցել Սիրիայում:
«Տարիներ շարունակ Ասադի հիմնական աջակիցները եղել են Իրանը, «Հեզբոլլահ»-ը և Ռուսաստանը: Բայց վերջին շաբաթվա ընթացքում նրանց աջակցությունը փլուզվեց՝ բոլոր երեքի, քանի որ բոլոր երեքն էլ այսօր շատ ավելի թույլ են, քան իմ կողմից պաշտոնը ստանձնելու ժամանակ», - ասել է Բայդենը, որը նախագահ է դարձել 2021 թվականին։
Նա նաև շեշտել է, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը կփորձի ամրապնդվել Սիրիայում։
«Մենք հստակ հասկանում ենք այն փաստը, որ ԻՊ-ն կփորձի օգտվել ցանկացած վակուումից, որպեսզի վերականգնի իր կարողությունները և իր համար ապահով ապաստան ստեղծի: Մենք թույլ չենք տա, որ դա տեղի ունենա»,- ասել է Բայդենը։
Բայդենը հավելել է, որ դեկտեմբերի 8-ի ընթացքում ամերիկյան ինքնաթիռները մի շարք հարվածներ են հասցրել Սիրիայում ԻՊ խմբավորման ճամբարներին։
Ավելի ուշ ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հաղորդել է Սիրիայի կենտրոնական շրջաններում ԻՊ-ի 75 թիրախների ավիահարվածներ հասցնելու մասին: CENTCOM-ը հավելել է, որ տարածաշրջանի գործընկերների և դաշնակիցների հետ միասին «կշարունակի գործողություններ իրականացնել Իսլամական պետության գործառնական հնարավորությունները խաթարելու համար, նույնիսկ Սիրիայում անցումային այս շրջանում»:
Բայդենը նաև հիշեցրել է, որ Սիրիայում իշխանությունը տապալած ուժերից մի քանիսը նախկինում կապված են եղել ահաբեկչության հետ։
«Եկեք անկեղծ լինենք՝ որոշ խմբավորումներ, որոնք զրկել են Ասադին իշխանությունից, նախկինում կապված են եղել ահաբեկչության հետ և ոտնահարել են մարդու իրավունքները… Հիմա նրանք ճիշտ բաներ են ասում, սակայն այժմ, երբ նրանք ավելի մեծ պատասխանատվություն են վերցնում իրենց վրա, մենք կգնահատենք ոչ միայն նրանց խոսքերը, այլև նրանց գործողությունները», - հավելել է Ջո Բայդենը։
Հակակառավարական ուժերը Հոմսը գրավելուց հետո առանց դիմադրության հանդիպելու դեկտեմբերի 8-ին գրավել են Դամասկոսը։ Ըստ ռուսական լրատվամիջոցների՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադն ընտանիքի հետ Մոսկվայում է. նրանց ապաստան է տրամադրվել։

Байден обещал не позволить ИГ воспользоваться создавшимся вакуумом в Сирии и укрепить свои позиции
Соединенные Штаты будут работать с партнерами и заинтересованными сторонами в Сирии, чтобы помочь воспользоваться возможностью, созданной для сирийцев в результате свержения президента Башара Асада боевиками. Кроме того, Вашингтон не позволит террористической группировке “Исламское государство” воспользоваться ситуацией в Сирии.
Как сообщает Арменпресс, об этом 8 декабря в видеообращении заявил президент США Джо Байден.
“Наконец-то режим Асада пал... Этот режим издевался, пытал и убивал буквально сотни тысяч невинных сирийцев. Падение режима является фундаментальным актом справедливости. Это момент исторической возможности для многострадального народа Сирии построить лучшее будущее для своей гордой страны”, - сказал Байден, комментируя события в Сирии. Он добавил, что Соединенные Штаты будут работать с партнерами и заинтересованными сторонами в Сирии, чтобы помочь им воспользоваться этой возможностью и справиться с угрозами
Байден заявил, что впервые за многие годы ни Россия, ни Иран, ни “Хезболла” не сыграли влиятельной роли в Сирии.
“В течение многих лет основными сторонниками Асада были Иран, “Хезболла” и Россия. Но на прошлой неделе их поддержка рухнула, все троих, потому что все трое сегодня намного слабее, чем когда я вступил на должность”, - сказал Байден, ставший президентом в 2021 году.
Он также подчеркнул, что террористическая группировка “Исламское государство” попытается укрепиться в Сирии.
“Мы четко понимаем тот факт, что ИГИЛ (Исламское государство) попробует использовать любой вакуум, чтобы восстановить свои возможности. Мы не позволим этому случиться”, - заверил Байден.
Байден добавил, что 8 декабря американские самолеты нанесли ряд ударов по лагерям группировки ИГ в Сирии.
Позже Центральное командование США (CENTCOM) сообщило о нанесении авиаударов по 75 объектам ИГ в центральной Сирии.
Байден также напомнил, что некоторые силы, свергнувшие правительство в Сирии, ранее были связаны с терроризмом.
“Будем откровенны: часть группировок, лишивших власти Асада, в прошлом были связаны с терроризмом, нарушали права человека... Сейчас они говорят правильные вещи. Однако теперь, когда они берут на себя дополнительную ответственность, мы будем оценивать не только их слова, но и действия”, - добавил Джо Байден.
После захвата Хомса антиправительственные силы 8 декабря захватили Дамаск, не встретив никакого сопротивления. По данным российских СМИ, президент Сирии Башар Асад находится в Москве со своей семьей. Им предоставлено убежище.