Մոսկվայի հայկական եկեղեցու «Տապան» թանգարանում տեղի է ունեցել հոգևոր-դասական երաժշտության երեկո
ՄՈՍԿՎԱ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվայի հայկական եկեղեցու «Տապան» թանգարանում տեղի է ունեցել Կոմիտասի ծննդյան 155-ամյակին, Կոմիտասի անվան ազգային լարային քառյակի հիմնադրման 100-ամյակին և 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի աղետալի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին նվիրված հոգևոր-դասական երաժշտության երեկո:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ներկաները նախ հոտնկայս Տերունական աղոթքով հարգել են երկրաշարժի զոհերի հիշատակը, որից հետո երեկոն բացել է Կոմիտասի անվան ազգային լարային քառյակը՝ հնչեցնելով հայ մեծանուն երաժշտի մշակմամբ տարբեր ստեղծագործություններ:
Այնուհետև հանդես է եկել Մոսկվայի Ա.Գ. Շնիտկեի անվան երաժշտության պետական ինստիտուտի փողային նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր, Ռուսաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Ալեքսեյ Կարաբանովի գլխավորությամբ: Վերջինս իր խոսքում նշել է, որ հանդիսատեսի դատին է ներկայացվում Կոմիտասի ստեղծագործությունների հիման վրա ԱՄՆ Իլինոյս նահանգի համալսարանում ստեղծված պիեսը, որը կոչվում է «Հայկական պարեր»:
«Այն ստեղծվել է համալսարանի փողային նվագախմբի համար, որը մեծ հաջողություն է ունեցել: Իրենից ներկայացնում է սիմֆոնիա` կազմված երկու մասից` յուրաքանչյուրը 20 րոպե տևողությամբ։ Առաջին բաժինը «հավաքակազմ» է` (խմբ.՝ սյուիտ` բաղկացած ընդհանուր գեղարվեստական մտահղացմամբ միավորված մի քանի ինքնուրույն, սովորաբար՝ հակադիր մասերից), ըստ էության` պոպուրի, իսկ երկրորդ մասը կազմված է գեղջկական երգերից»,- ասել է փողային նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը և ընդգծել, որ նվագախմբի առաջիկա համերգացանկում ծրագիրն ամբողջությամբ ներառված է:
Համերգի նախաձեռնողներից Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի հիմնադրամի գլխավոր պրոդյուսեր Արմեն Սարկիսյանցը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է, որ Կոմիտասի երաժշտությունը հայ ժողովրդի համար առաջին հերթին վերածնունդ է խորհրդանշում։
«Հաշվի առնելով նաև, որ այս տարի լրանում է Մեծն վարդապետի 155-ամյակը և Կոմիտասի անվան ազգային լարային քառյակի հիմնադրման 100-ամյակը՝ որոշում է կայացվել նախաձեռնել սույն ծրագիրը՝ ինչպես հարգելով երկրաշարժի զոհերի հիշատակը, այնպես էլ ապագայի հանդեպ հույս ու հավատ ներշնչելով ժողովրդին»,- նշել է մեր զրուցակիցը:
Ծրագրի գործընկերներից կրթամշակութային նախաձեռնությունների աջակցության «Լազարյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մարիա Նազարովան նշել է, որ իրենց համար շատ կարևոր է ազգային-մշակութային ժառանգությունը վեր հանող միջոցառումների կողքին գտնվելը:
«Մենք, իսկապես, ունենք նմուշներ, որոնք համաշխարհային արվեստի անբաժանելի մասն են, և մեր հիմնադրամի նպատակն է, որ այդ մասին որքան հնարավոր է շատ իմանան։ Դա մեր գենետիկ հարստությունն է, առանց որի մենք գոյություն ունենալ չենք կարող»,- ասել է Նազարովան։

В музее «Тапан» Армянской церкви в Москве прошел вечер духовной и классической музыки
В музее «Тапан» Армянской церкви в Москве прошел вечер духовной и классической музыки, посвященный 155-летию со дня рождения Комитаса, 100-летию со дня основания Национального струнного квартета имени Комитаса и памяти жертв катастрофического землетрясения 7 декабря 1988 года.
Как передает корреспондент Арменпресс, присутствующие почтили память жертв землетрясения молитвой Господней, после чего вечер открыл национальный струнный квартет имени Комитаса, исполнив различные композиции, сочиненные великим  армянским композитором.
Затем выступил Московский духовой оркестр Государственного института музыки имени А. Г. Шнитке под руководством художественного руководителя и дирижера, заслуженного деятеля искусства России Алексея Карабанова, который сказал, что зрителям будет представлен спектакль, созданный в Иллинойском университете по мотивам произведений Комитаса под названием «Армянские танцы».
«Он был создан для университетского духового оркестра, который имел большой успех. Это симфония в двух частях, каждая продолжительностью 20 минут. Первое отделение - по сути попурри, а второе - кантри-песни", - рассказал главный дирижер духового оркестра и подчеркнул, что программа полностью включена в график предстоящих концертов группы.
Один  из инициаторов концерта, главный продюсер Фонда памяти Арно Бабаджаняна Армен Саркисянц сказал, что музыка Комитаса в первую очередь символизирует возрождение армянского народа.
"Учитывая, что в этом году исполняется 155 лет со дня рождения Великого Комитаса и 100 лет со дня основания Национального струнного квартета Комитаса, было принято решение инициировать этот проект – чтобы почтить память жертв землетрясения, вдохнуть надежду и веру в будущее народа", - сказал наш собеседник.
Мария Назарова, исполнительный директор Лазаревского фонда поддержки культурно-образовательных инициатив, один из партнеров проекта, отметила, что для них очень важно быть рядом с событиями, освещающими национальное и культурное наследие.
«У нас действительно есть образцы, которые являются неотъемлемой частью мирового искусства, и цель нашего фонда — дать о них знать как можно больше. Это наше генетическое богатство, без которого мы не можем существовать", - сказала Назарова.