Ինքնիշխանություն և տարածքային ամբողջականություն. Նորդիկ-բալթյան երկրներն աջակցում են ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի կնքման ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Վալետայում դեկտեմբերի 5-ին հանդիպում է ունեցել  նորդիկ-բալթյան (NB8) երկրների ԱԳ նախարարների և ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, այս ձևաչափով համատեղ հանդիպում կայացել է առաջին անգամ՝ Շվեդիայի ընթացիկ նախագահության ներքո։ Հանդիպմանը մասնակցել են Շվեդիայի ԱԳ նախարար Մարիա Ստեներգարդը, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենը, Լատվիայի ԱԳ նախարար Բայբա Բրաժեն, Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Էսպեն Բարթ Էյդենը և ձևաչափում ներգրավված մյուս երկրների ներկայացուցիչները։
Հանդիպման արդյունքներով հրապարակվել է համատեղ մամուլի հաղորդագրություն, որը ներկայացված է ստորև։
«Նորդիկ-բալթյան երկրները վերահաստատեցին հարաբերությունների ամրապնդման հարցում փոխադարձ հետաքրքրվածությունը և ամուր աջակցություն հայտնեցին Հայաստանի՝ ԵՄ-ի և նրա եվրոպական գործընկերների հետ կապերը խորացնելու ձգտմանը։
Հայաստանը կիսում է այն ժողովրդավարական արժեքները և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը, որոնք դրված են նորդիկ-բալթյան և եվրոպական համայնքների հիմքում։ Նորդիկ-Բալթյան երկրները բարձր են գնահատում Հայաստանի նվիրվածությունը ժողովրդավարական բարեփոխումներին և շարունակելու են աջակցել Հայաստանի բարեփոխումների ջանքերին։
ԵՄ-ում նորդիկ-բալթյան երկրներն ակնկալում են Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև նոր և հավակնոտ Գործընկերության օրակարգի ընդունումը՝ Եվրոպական խորհրդի 2023 թվականի հոկտեմբերի՝ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով ամրապնդելու վերաբերյալ եզրակացություններին համահունչ։ Նորդիկ-բալթյան երկրները ճանաչում են ԵԱՀԿ-ի հանձնառությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ անվտանգության բոլոր երեք հարթակներում։
Նորդիկ-բալթյան երկրներն աջակցում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության համաձայնագրի հասնելու ջանքերին՝ հիմնված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի վրա՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի, և ողջունում են նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որը նպատակ ունի խթանելու տարածաշրջանային կապերն ու տնտեսական համագործակցությունը»։
Նորդիկ-Բալթյան (NB8) երկրների ձևաչափում ներգրավված են Շվեդիան, Ֆինլանդիան, Իսլանդիան, Էստոնիան, Լիտվան, Լատվիան, Դանիան և Նորվեգիան։

Суверенитет и территориальная целостность: страны Северо-Балтийской восьмёрки поддерживают усилия по заключению мирного соглашения Армения-Азербайджан
В Валетте на полях СМИД ОБСЕ министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 5 декабря встретился с министрами иностранных дел и представителями стран Северо-Балтийской восьмёрки (NB8).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, встреча в таком формате впервые прошла под нынешним председательством Швеции. На встрече присутствовали министр иностранных дел Швеции Мария Стенергард, министр иностранных дел Финляндии Элина Валтонен, министр иностранных дел Латвии Байба Браже, министр иностранных дел Норвегии Эспен Барт Эйде и представители других стран.
По итогам встречи был опубликован совместный пресс-релиз, который представляем ниже:
Страны Северо-Балтийской восьмёрки подтвердили взаимный интерес к укреплению отношений и выразили решительную поддержку стремлению Армении углубить связи с ЕС и его европейскими партнерами.
Армения разделяет демократические ценности и уважение прав человека, которые лежат в основе сообществ стран Северо-Балтийской восьмёрки и Европы. Страны Северо-Балтийской восьмёрки приветствуют приверженность Армении демократическим реформам и продолжат поддерживать усилия Армении по реформам.
Страны Северо-Балтийской восьмёрки в ЕС с нетерпением ждут принятия новой и амбициозной Повестки дня партнерства между Арменией и ЕС в соответствии с выводами Европейского совета от октября 2023 года об укреплении отношений Армения-ЕС во всех сферах. Страны Северо-Балтийской восьмёрки признают приверженность ОБСЕ дальнейшему взаимодействию с Арменией во всех трех измерениях безопасности.
Страны Северо-Балтийской восьмёрки поддерживают усилия по достижению прочного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном на основе взаимного уважения суверенитета и территориальной целостности и в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года и приветствуют инициативы, включая проект «Перекресток мира», направленные на расширение связей и экономического сотрудничества в регионе”.