ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը մեկնել է Թրամփի հետ հանդիպման. De Telegraaf
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն մեկնել է ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթանակ տարած Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման Ֆլորիդայի նահանգում գտնվող նրա նստավայրում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է նիեռլանդական De Telegraaf-ը՝ հղում անելով աղբյուրների։
Ըստ պարբերականի աղբյուրների՝ Ռյուտեն Թրամփի մոտ է մեկնել Նիդեռլանդների կառավարական ինքնաթիռով։ Հաղորդվում է, որ ՆԱՏՕ-ն չունի սեփական ինքնաթիռ բարձրագույն ղեկավարության համար, ուստի դաշինքն այն վարձակալում է դաշնակիցներից:
Ավիացիոն ոլորտի լրագրող Մեննո Սվարտն իր հերթին հայտնել է, որ Նիդեռլանդների կառավարության ինքնաթիռն ԱՄՆ Ֆլորիդայի նահանգում է։
ՆԱՏՕ-ի համար Թրամփի վերադարձը Սպիտակ տուն բավական շատ հարցերի տեղիք է տալիս այն առումով՝ արդյոք նա կշարունակի աջակցությունն Ուկրաինային։
Ավելի վաղ The Washington Post-ը հաղորդել էր, որ Ռյուտեն մտադիր է Թրամփին այցելել նրա Մար-ա-Լագո նստավայրում՝ քննարկելու Ուկրաինայի շուրջ խաղաղության բանակցությունների ռազմավարությունը։

Генсек НАТО прилетел к Трампу: De Telegraaf
Генсек НАТО Марк Рютте прилетел к победившему на президентских выборах в США Дональду Трампу в штат Флорида, где находится его резиденция. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщила голландская газета Telegraaf со ссылкой на источники.
По данным источников газеты, Рютте прилетел к Трампу на правительственном самолете Нидерландов. Сообщается, что у НАТО нет собственного самолета для высшего руководства, поэтому альянс арендует его у союзников.
Голландский журналист и авиационный эксперт Менно Сварт также заявил о присутствии самолета правительства Нидерландов в американском штате Флорида, где расположена резиденция Трампа.
Ранее газета Washington Post сообщила, что Рютте намерен посетить Трампа в его резиденции Мар-а-Лаго, чтобы обсудить стратегию по мирным переговорам по Украине. Генсек НАТО, по данным газеты, скорее всего, укажет Трампу на то, что в его интересах и интересах Европы заключение такого мира, который не предусматривает уступки России и обеспечивает Украину надежными гарантиями безопасности.