Պուտինը հայտարարել է, որ հեռահար հրթիռներով ՌԴ-ին հարվածներից հետո Ուկրաինայում հակամարտությունը գլոբալ բնույթ է ձեռք բերել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի տարածքին ATACMS և Storm Shadow հրթիռներով հարվածներից հետո Ուկրաինայում տարածաշրջանային հակամարտությունը ձեռք բերեց գլոբալ բնույթի տարրեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 21-ի երեկոյան հեռուստաուղերձում։
«Փորձագետները քաջատեղյակ են, և ռուսական կողմը բազմիցս ընդգծել է, որ անհնար է նման զինատեսակներ օգտագործել՝ առանց նման զենք արտադրող երկրների ռազմական մասնագետների ուղղակի մասնակցության։ Նոյեմբերի 19-ին ԱՄՆ-ում արտադրված 6 ATACMS օպերատիվ-մարտավարական հրթիռներով և նոյեմբերի 21-ին Մեծ Բրիտանիայի արտադրության Storm Shadow և ԱՄՆ արտադրության HIMARS համակարգերով կոմբինացված հրթիռային հարձակման ընթացքում հարվածներ են հասցվել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքի ռազմական օբյեկտների Բրյանսկի և Կուրսկի մարզերում։ Այս պահից, ինչպես մենք նախկինում բազմիցս ընդգծել ենք, Արևմուտքի կողմից հրահրված Ուկրաինայի տարածաշրջանային հակամարտությունը ձեռք բերեց գլոբալ բնույթի տարրեր», - ասել է Պուտինը։
Նա հավելել է, որ ամերիկյան և բրիտանական հեռահար հրթիռներով հարվածներին ի պատասխան՝ նոյեմբերի 21-ին ՌԴ զինված ուժերը կոմբինացված հարված են հասցրել Ուկրաինայի պաշտպանական-արդյունաբերական համալիրի օբյեկտներից մեկին։
«Մարտական պայմաններում անցկացվել է, այդ թվում, ռուսական նորագույն միջին հեռահարության հրթիռային համակարգերից մեկի փորձարկում, տվյալ դեպքում՝ առանց միջուկային մարտագլխիկի հիպերձայնային բալիստիկ հրթիռի», - նշել է Պուտինը։
Նա հավելել է, որ նոր հրթիռը կոչվում է «Օրեշնիկ», այն հասել է իր նշանակետին, և որ այս տեսակի զենքին հակազդելու միջոցներ չկան, «դա բացառված է»։ Պուտինի խոսքով՝ աշխարհում առկա ժամանակակից հակաօդային պաշտպանության համակարգերը և Եվրոպայում ամերիկացիների կողմից ստեղծվող հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը չեն որսում նման հրթիռները։
Պուտինն, իր խոսքը եզրափակելով, նշել է, որ նախընտրում է և հիմա էլ պատրաստ է բոլոր վիճելի հարցերը լուծել խաղաղ միջոցներով, սակայն պատրաստ է իրադարձությունների ցանկացած զարգացման։

Путин заявил, что после ударов по России дальнобойными ракетами конфликт на Украине приобрел глобальный характер
После ударов ракет ATACMS и Storm Shadow по территории России региональный конфликт на Украине приобрел элементы глобального характера. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент России Владимир Путин в телеобращении вечером 21 ноября.
«Экспертам хорошо известно, и российская сторона это неоднократно подчёркивала, что использовать подобное оружие без прямого участия военных специалистов стран – производителей такого оружия невозможно.
19 ноября шестью оперативно-тактическими ракетами ATACMS производства США и 21 ноября в ходе комбинированной ракетной атаки системами Storm Shadow производства Великобритании и HIMARS производства США были нанесены удары по военным объектам на территории Российской Федерации – в Брянской и Курской областях. С этого момента, как мы неоднократно подчёркивали ранее, спровоцированный Западом региональный конфликт на Украине приобрёл элементы глобального характера», - сказал Путин.
Он добавил, что в ответ на удары американскими и британскими ракетами большой дальности российские вооруженные силы 21 ноября нанесли комбинированный удар по одному из объектов оборонно-промышленного комплекса Украины.
«В боевых условиях было проведено в том числе и испытание одной из новейших российских ракетных систем средней дальности – в данном случае с баллистической ракетой в безъядерном гиперзвуковом оснащении», - отметил Путин.
Он добавил, что новая ракета называется «Орешник», она достигла цели, и что средств противодействия этому виду оружия нет, «это исключено». По словам Путина, современные системы ПВО в мире и системы противоракетной обороны, созданные американцами в Европе, не ловят такие ракеты.
В заключение Путин отметил, что предпочитает и готов решать все спорные вопросы мирным путем, но готов к любому развитию событий.