Եթե ուզում ենք ուժեղ պետություն ունենալ, պետք է բոլորս միասին հնարավորինս շատ փող աշխատենք. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուժեղ պետություն ունենալու համար կարևորում է թե՛ ժողովրդի, թե՛ պետության կողմից հնարավորինս շատ եկամուտներ գեներացնելը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետն այս մասին ասաց ԱԺ-ում 2025թ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկմանն իր եզրափակիչ ելույթում:
«Փողի նկատմամբ մեր վերաբերմունքն էլ է ապապետական, որովհետև նրան վերաբերում ենք երբեմն որպես արգահատանքի արժանի մի բանի, երբեմն էլ որպես պաշտամունքի առարկայի: Մինչդեռ, եթե փողը դիտարկենք պետության տեսակետից, այն ընդամենը կառավարման գործիք է՝ առանց որի որևէ կառավարում տեղի ունենալ չի կարող, առանց որի պետություն գոյություն ունենալ չի կարող, առանց որի հանրություն գոյություն ունենալ չի կարող»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը մեջբերեց Ղուկասի ավետարանի 16-րդ գլխի 9-րդ համարը. «Եվ ես ձեզ ասում եմ՝ անիրավ մամոնայից ձեզ համար բարեկամներ արեք... »։
Ըստ նրա՝ սա շատ խորը միտք է: Անդրադառնալով իր իսկ բարձրացրած հարցադրմանը, թե ո՞վ է Հայաստանի բարեկամը՝ վարչապետը պատասխանեց. «Մեր խնդիրը պետք է լինի փողից բարեկամ դարձնելը, ինչպես Ավետարանը մեզ բոլորիս հորդորում է: Այս ամենը ասում եմ մի պարզ պատճառով՝ եթե ուզում ենք ուժեղ պետություն ունենալ, պետք է բոլորով միասին՝ որպես ժողովուրդ, որպես քաղաքացի, հնարավորինս շատ փող աշխատենք, որպես պետություն, որպես քաղաքացիներ, հնարավորինս մեծ եկամուտներ գեներացնենք և հնարավորինս հարստացնենք մեր համընդհանուր ընտանեկան բյուջեն, այսինքն՝ մեր պետական բյուջեն հարկերի միջոցով»:

Everyone ought to make more money to have a stronger country, says Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has attached importance to generating maximum revenue both by the people and the government in order to have a stronger country.
“Our attitude towards money has been anti-state, because we’ve been treating it either as something deserving [despise] , or sometimes as a subject of worship. Whereas if we view money from the perspective of the state, it is simply an instrument of government, without which no government can happen, without which a state cannot exist, without which a society cannot exist,” Pashinyan said in parliament during 2025 budget debates.
He quoted Luke 16:9, “And I tell you, make friends for yourselves by means of unrighteous mammon…”
Pashinyan said the quote is a very deep thought.
“Our objective should be making a friend out of money, like the gospel urges us to do. I am saying this for one simple reason, if we want to have a strong state, we must together, as a people, as citizens, make as much money as possible, generate as much revenue as possible as a state, as citizens, and maximally enrich our common family budget, meaning, the state budget, through taxes.”