Բորելը խոստացել է մինչև տարեվերջ ավարտել մեկ միլիոն արկի մատակարարումն Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ հանդիպմանը խոստացել է մինչև 2024 թվականի վերջն ավարտել ԵՄ-ի խոստացած 1 միլիոն արկի մատակարարումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բորելն այս մասին գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Ինձ համար մեծ պատիվ էր այսօր (խմբ.՝ նոյեմբերի 11-ին) հյուրընկալվել Կիևում նախագահ Զելենսկիի կողմից։ Ես նրան հայտնեցի, որ մենք մինչև տարեվերջ կհասնենք 1 միլիոն հրետանային արկ մատակարարելու նպատակին», - գրել է Բորելը։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը Կիևում հանդիպումներ է ունեցել նաև Ուկրաինայի վարչապետի, խորհրդարանի խոսնակի, պաշտպանության նախարարի հետ։ Ուկրաինայի ՊՆ ղեկավարը Բորելին շնորհել է «Պատվո խաչ» մեդալ։

Боррель пообещал закончить поставку миллиона снарядов Украине к концу года
Глава европейской дипломатии Жозеп Боррель на встрече с президентом Украины Владимиром Зеленским пообещал завершить поставки обещанного ЕС 1 млн снарядов к концу 2024 года. Как сообщает Арменпресс, об этом Боррель написал в соцсети X.
«Для меня было большой честью быть принятым сегодня (11 ноября – ред.) президента Зеленского в Киеве. Я сказал ему, что мы достигнем цели поставить 1 миллион артиллерийских снарядов к концу года», - написал Боррель.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности в Киеве также провел встречи с премьер-министром Украины, спикером парламента и министром обороны. Глава Минобороны Украины наградил Борреля медалью "Крест почета".