Բորելը հայտարարել է, որ օրը Կիևում սկսել է ռմբապաստարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ արտաքին քաղաքական ​​ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Կիև այցի ժամանակ կոչ է արել շարունակել ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա նաև հայտնել է, որ նոյեմբերի 11-ի առավոտն անցկացրել է ռմբապաստարանում։
«Օրս Կիևում սկսում եմ ապաստարանում, քանի որ Ռուսաստանը հերթական հրթիռային հարված է հասցնում։ Սա է ուկրաինացի ժողովրդի առօրյա իրականությունը Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժումից ի վեր», - գրել է Բորելը X սոցիալական հարթակում:
Գրառմանը Բորելը կցել է լուսանկար՝ մարզահագուստով և «ապաստարան» ցուցանակով միջանցքում։
Ավելի վաղ իր այցի ընթացքում Բորելը խոստացել է շարունակել Եվրամիությունից Ուկրաինային օգնության տրամադրումը, ԵՄ-ի կողմից պատրաստված զինվորների թիվը մինչև տարեվերջ հասցնել 75 000-ի։
Բորելը պաշտոնաթող է լինում դեկտեմբերի 1-ին, որից հետո ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի պաշտոնում նրան կփոխարինի Էստոնիայի նախկին վարչապետ Կայա Կալլասը։

Боррель написал, что день в Киеве начал в бомбоубежище
Глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель во время визита в Киев призвал к продолжению военной помощи Украине. Как передает Арменпресс, он сообщил, что утро 11 ноября он встретил в бомбоубежище.
“Начинаю мой день в Киеве в убежище, когда Россия наносит очередной ракетный удар. Это повседневная реальность украинского народа после масштабного вторжения в Россию”, - написал Боррель в социальной сети X.
Боррель к записи добавил свою фотографию в спортивной форме, на которой видна табличка “убежище”.
Ранее во время визита Боррель обещал продолжить оказание помощи Украине со стороны Евросоюза, довести к концу года количество обученных Евросоюзом военных до 75 000.
Боррель выйдет в отставку 1 декабря, после чего на посту верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности его заменит бывший премьер-министр Эстонии Кая Каллас.