Ամստերդամում ոստիկանությունը շուրջ 100 մարդու է ձերբակալել պաղեստինամետ ցույցերի ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդեռլանդների ոստիկանությունը նոյեմբերի 10-ին մոտավորապես 100 մարդու է ձերբակալել Ամստերդամում անցկացված չարտոնված ցույցերի ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը:
Ամստերդամի կենտրոնում հավաքված ցուցարարները վանկարկել են «Ազատություն Պաղեստինին» և այլ պաղեստինամետ կարգախոսներ։
Քաղաքի իշխանություններն ակցիաների անցկացումը հանգստյան օրերին արգելել էին այն բանից հետո, երբ անցյալ շաբաթ Ամստերդամում հարձակում տեղի ունեցավ իսրայելցի երկրպագուների վրա:
Նոյեմբերի 10-ին արգելքը երկարացվել է մինչև նոյեմբերի 14-ը։
Իսրայելի Ազգային անվտանգության խորհուրդն իր հերթին կոչ է արել հայրենակիցներին զերծ մնալ նոյեմբերի 14-ին Փարիզում պլանավորված ֆուտբոլի մրցախաղին, ինչպես նաև Եվրոպայում անցկացվող այլ միջոցառումների այցելելուց։
Ամստերդամում լույս նոյեմբերի 8-ի գիշերը Եվրոպայի լիգայի ֆուտբոլային մրցախաղից հետո, որտեղ Ամստերդամի «Այաքսը» 5:0 հաշվով հաղթել էր Թել Ավիվի «Մաքաբի»-ին, իսրայելցի երկրպագուները հարձակումների էին ենթարկվել:
The Times of Israel պարբերականի հաղորդմամբ՝ հարձակումից առաջ սոցիալական ցանցերում հայտնվել էին տեսանյութեր, որոնցում իսրայելցի երկրպագուները վիրավորական կարգախոսներ էին հնչեցնում արաբների, մասնավորապես՝ պաղեստինցիների հասցեին։

Во время пропалестинских демонстраций полиция Амстердама задержала около 100 человек
Голландская полиция арестовала около 100 человек во время несанкционированной демонстрации в Амстердаме, проведенной 10 ноября. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Associated Press.
Протестующие, собравшиеся в центре Амстердама, скандировали “Свободу Палестине” и другие пропалестинские лозунги.
Власти города запретили акции протеста в выходные дни после того, как на прошлой неделе в Амстердаме нападению подверглись израильские фанаты.
10 ноября запрет был продлен до 14 ноября.
Совет национальной безопасности Израиля, в свою очередь, призвал соотечественников воздержаться от поездки в Париж на футбольный матч  14 ноября, а также на другие мероприятия в Европе.
В ночь на 8 ноября в Амстердаме после футбольного матча Лиги Европы, в котором амстердамский “Аякс” обыграл Тель-Авивский “Макаби” со счетом 5:0, израильские болельщики подверглись нападениям.
По сообщению The Times of Israel, ранее в ​​социальных сетях появились видеоролики, на которых израильские фанаты скандировали оскорбительные лозунги в адрес арабов, в частности палестинцев.