Արամ Ա կաթողիկոսը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախկին նախագահ, Հանրապետական ​​կուսակցության նախագահի ներկայիս թեկնածու Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 1-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել նրա և Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսի միջև։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանից:
Նշվում է, որ Դոնալդ Թրամփը բարձր է գնահատել Վեհափառ Հայրապետին՝ իր իմաստուն ղեկավարության համար, ինչպես նաև լիակատար ամբողջական զորակցությունն է հայտնել Արցախի խնդրին և տարածաշրջանում լիակատար խաղաղության հաստատմանը։
Նա նաև ջերմորեն ողջունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հայերին՝ որպես կազմակերպված, աշխույժ և ուժեղ համայնքի։
Վեհափառ Հայրապետն առաջին հերթին իր գնահատանքն ու երախտագիտությունն է հայտնել  Թրամփին՝ օրեր առաջ արցախահայության իրավունքների վերաբերյալ իր հրապարակային հայտարարության համար՝ միաժամանակ ընդգծելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջազգային դերի կարևորությունը, հատկապես՝ այս անհանգիստ ժամանակներում։ «Ապա, Նորին Սրբությունը նախագահի թեկնածուին հստակորեն ներկայացրել է իր երկու ակնկալիքները.
ա) Անհրաժեշտ է, որ Միացյալ Նահանգների կազմվելիք նոր կառավարությունը ամբողջական զորակցություն հայտնի արցախահայությանը՝ իր պատմական հողերը վերադառնալու և ինքնորոշման իրավունքը վերահաստատելու Արցախի հայության արդար պահանջին, միաժամանակ հաշվետվություն պահանջելով արցախահայության դեմ գործադրված ցեղասպանության համար։
բ) Անհրաժեշտ է, որ կառավարության մեջ լինի ամերիկահայ համայնքը ներկայացնող հարմար անձ։
Վերջում Վեհափառ Հայրապետն առաջարկել է, որ նշված հարցերի շուրջ անհրաժեշտ է խորհրդակցել Արևելյան և Արևմտյան ազգային առաջնորդարանների, ինչպես նաև Վաշինգտոնի Հայ դատի ​​գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ։
Կաթողիկոսարանից նշել են նաև, որ Արևելյան Հայոց թեմ Վեհափառ Հայրապետի կատարած հովվապետական ​​այցի վերջին օրը, հեռուստատեսությամբ տեղեկանալով, որ նա գտնվում է Դետրոյտում, Միացյալ Նահանգների նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի կողմից երկու բարձրաստիճան պատասխանատուներ հանդիպել են Վեհափառին  և փոխանցել  նախագահի թեկնածուի ողջույններն ու կապ հաստատելու պատրաստակամությունը:

Состоялся телефонный разговор Католикоса Арама I с кандидатом в президенты США Дональдом Трампом
По инициативе бывшего президента Соединённых Штатов Америки, действующего кандидата в президенты от Республиканской партии Дональда Трампа 1 ноября состоялся телефонный разговор между ним и Католикосом Великого Дома Киликийского Армянской Апостольской Святой Церкви Арамом I.
Как передает Арменпресс, об этом сообщают из Католикосата Великого Дома Киликийского.
Отмечается, что Дональд Трамп высоко оценил Верховного Патриарха за его мудрое руководство, а также выразил полную поддержку Арцахской проблеме и установлению полного мира в регионе.
Он также тепло приветствовал армян Соединенных Штатов Америки как организованную, активную и сильную общину.
В свою очередь, Его Святейшество выразил признательность и благодарность Трампу за его публичное заявление о правах арцахских армян — несколько дней назад, подчеркнув при этом важность международной роли Соединенных Штатов Америки, особенно в эти тревожные времена.
«Затем Его Святейшество четко изложил кандидату в президенты свои два ожидания.
а) Новому правительству США необходимо оказать полную поддержку армянам Арцаха, в вопросе возвращения на свои исторические земли и подтверждения их права на возвращение и справедливого требования армян Арцаха на самоопределение, требуя при этом отчета за геноцид, совершенный против армян Арцаха.
б) Необходимо, чтобы в правительстве был человек, представляющий американскую армянскую общину».
В завершение Его Святейшество предположил, что по упомянутым вопросам необходимо проконсультироваться с представителями Восточного и Западного национальных епархий, а также с представителями Вашингтонского офиса Ай Дата.
Из Католикосата также отметили, что в последний день патриаршего визита Его Святейшество в Восточно-Армянскую епархию, после того как по телевидению сообщили, что он находится в Детройте, два высокопоставленных чиновника кандидата в президенты США Дональда Трампа встретились с Его Святейшеством и передали приветствия кандидата в президенты и его готовность установить контакт.