Ֆրանսիան հայտարարել է Ուկրաինային ԱԹՍ-ների առաջիկա մատակարարումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լեկոռնյուն հայտարարել է, որ Փարիզն առաջիկա շաբաթներին Ուկրաինային կմատակարարի ֆրանսիական անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ): Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Կամիկաձե անօդաչուները միանգամայն անհրաժեշտ են գործողություններ անցկացնելու ժամանակ», - նախարարի խոսքը մեջբերում է BFMTV հեռուստաալիքը:
Լեկոռնյուն նշել է, որ ԱԹՍ-ները «կարող են հավելում դառնալ Caesar ինքնագնաց հրանոթների համար` հրետանու տեսանկյունից»։
Ֆրանսիայի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի խոսքով՝ հեռակառավարվող սարքերի փորձարկումները հաջողությամբ են անցել։ Լեկոռնյուն հայտարարել է, որ ուկրաինական բանակին անօդաչու թռչող սարքերի առաջին շտապ մատակարարումները կիրականացվեն «առաջիկա շաբաթների ընթացքում»։
Մարտին նախարարը հայտարարել էր, որ Ֆրանսիայի զինված ուժերը «ֆրանսիական հայեցակարգով» 2000 ԱԹՍ են պատվիրել, որոնցից առաջին հարյուրը նախատեսված է Ուկրաինայի համար։

Франция объявила о предстоящих поставках беспилотников в Украину
Министр Вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню сообщил, что Париж в ближайшие недели поставит Украине французские беспилотные летательные аппараты. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на Интерфакс.
“Дроны-камикадзе абсолютно необходимы при проведении операций”, - слова министра приводит телеканал BFMTV.
Лекорню отметил, что БПЛА “смогут послужить дополнением к самоходным орудиям Caesar с точки зрения артиллерии”.
По словам главы французского оборонного ведомства, испытания дистанционно управляемых устройств прошли успешно. Лекорню сообщил, что первые экстренные поставки дронов украинской армии будут произведены “в ближайшие недели”.
В марте министр сообщил, что Вооруженные силы Франции заказали 2 000 БПЛА “по французской концепции”, первая сотня из которых предназначена для Украины.