Աշխարհի տարբեր երկրներ դատապարտել են Իսրայելի գործողությունների ընդլայնումը Լիբանանում
Աշխարհի տարբեր երկրներ դատապարտել են Իսրայելի կողմից Լիբանանում ռազմական գործողությունների ընդլայնումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Guardian-ը։
Մասնավորապես, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել դադարեցնել մարտերը՝ նշելով, որ «ոչինչ չի արդարացնում Լիբանանի հարավում տեղի ունեցող մեծ էսկալացիան»։ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն այս առիթով խնդրել է հունիսի 1-ին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստ գումարել։
Մեծ Բրիտանիայի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարները միացել են Ֆրանսիային՝ դատապարտելով Իսրայելի գործողությունները: Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Իվետ Քուփերը կոչ է արել հարգել Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ապրիլից ի վեր կնքված հրադադարը:
Al Jazeera-ի փոխանցմամբ՝ Կատարն իր հերթին դատապարտել է Իսրայելի կողմից Լիբանանի վրա շարունակվող հարձակումները և հարավում ցամաքային հարձակման ընդլայնումը՝ այդ արշավը որակելով որպես լուրջ սրացում և միջազգային իրավունքի խախտում։
Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Բադր Աբդ ալ-Ատտին Լիբանանի վարչապետ Նավաֆ Սալամի հետ հեռախոսազրույցում հաստատել է Կահիրեի համերաշխությունը Լիբանանի հետ։ Նա նաև կոչ է արել Իսրայելին ամբողջովին դուրս բերել իր ուժերը Լիբանանի տարածքներից։
Ավելի վաղ իսրայելական ուժերը հսկողություն են հաստատել Լիբանանի 900-ամյա Բոֆորի (Կալաա աշ-Շակիֆ) ամրոցի վրա, որը կառուցվել է խաչակիրների կողմից։ Նեթանյահուն ամրոցի գրավումն անվանել է «դրամատիկ տեղաշարժ» «Հեզբոլլահ»-ի դեմ պայքարում:
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ զինվորները Բոֆորը կպահպանեն որպես հարավային Լիբանանում Իսրայելի անվտանգության գոտու մաս։

Страны по всему миру осудили расширение Израилем военных операций в Ливане
Страны по всему миру осудили расширение Израилем военных операций в Ливане, сообщает Арменпресс со ссылкой на The Guardian.
В частности, президент Франции Эммануэль Макрон призвал к прекращению боевых действий, отметив, что «ничто не оправдывает масштабную эскалацию, происходящую на юге Ливана». Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро призвал к проведению заседания Совета Безопасности ООН 1 июня по этому поводу.
Министры иностранных дел Великобритании и Германии присоединились к Франции в осуждении действий Израиля. Глава МИД Великобритании Иветт Купер призвала к соблюдению режима прекращения огня между Израилем и «Хезболлой», действующего с апреля.
По данным Al Jazeera, Катар, в свою очередь, осудил продолжающиеся атаки Израиля на Ливан и расширение наземного наступления на юге, назвав эту кампанию серьезной эскалацией и нарушением международного права.
Министр иностранных дел Египта Бадр Абдель Аты подтвердил солидарность Каира с Ливаном в телефонном разговоре с премьер-министром Ливана Навафом Саламом. Он также призвал Израиль полностью вывести свои войска с ливанской территории.
Ранее израильские войска взяли под контроль 900-летнюю крепость Бофорт (Калаа аш-Шакиф) в Ливане, построенную крестоносцами. Нетаньяху назвал захват крепости «резким поворотом» в борьбе против «Хезболлы».
Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что солдаты будут охранять Бофорт в рамках израильской зоны безопасности на юге Ливана.