Իրանի գերագույն առաջնորդը բոլոր մուսուլմաններին միավորվելու կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլա Ալի Խամենեին վերջին հինգ տարվա ընթացքում առաջին անգամ վարել է ուրբաթօրյա աղոթքը, որին Թեհրանում մասնակցել են հազարավոր մարդիկ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Mehr գործակալությունը հաղորդում է, որ մինչև աղոթքը տեղի է ունեցել Իսրայելի կողմից սպանված «Հեզբոլլահ»-ի ղեկավարի՝ Հասան Նասրալլահի հիշատակի արարողությունը։
«Տարածաշրջանում դիմադրության ուժերը հետ չեն կանգնի՝ նույնիսկ իրենց առաջնորդների սպանության դեպքում», - ասել է Խամենեին՝ իր խոսքում հիշատակելով Նասրալլահին։
Իսլամական հեղափոխության առաջնորդը բոլոր մուսուլմաններին կոչ է արել միավորվել՝ նշելով, որ իրենց բոլորի թշնամին նույնն է։
2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հարձակմանն անդրադառնալով՝ Խամենեին նշել է, որ այդ գործողությունն «օրինական» քայլ էր, և որ պաղեստինցիներն իրավացի էին։
Այաթոլա Ալի Խամենեին գովաբանել է Իրանի զինված ուժերին Իսրայելի ռազմական օբյեկտներին հոկտեմբերի 1-ին հասցրած հարձակման համար՝ դա անվանելով օրինական, և հավելել է, որ Իրանը «ո՛չ հետաձգելու է, ո՛չ էլ շտապելու է կատարել իր պարտականությունները»։

Верховный лидер Ирана призвал всех мусульман объединиться
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи впервые за последние пять лет провел в Тегеране пятничную молитву, которую посетили тысячи людей.
Как передает Арменпресс, агентство Mehr сообщает, что до молитвы состоялась церемония поминовения убитого Израилем главы “Хезболлы” Хасана Насруллы.
Хаменеи подчеркнул, что силы сопротивления в регионе не отступят, даже если их лидеры будут убиты, подразумевая Насруллу.
Он призвал всех мусульман объединиться, отметив, что враг у всех один.
Говоря о нападении 7 октября 2023 года на Израиль палестинского движения ХАМАС, Хаменеи отметил, что это действие было “законным” шагом и что палестинцы были правы.
Аятолла Али Хаменеи похвалил ВС Ирана за нападение 1 октября на израильские военные объекты, назвав его законным и добавив, что Иран не будет ни откладывать, ни торопиться с выполнением своих обязательств.