Թուրքիային հրավիրել են ԵՄ խորհրդի ոչ պաշտոնական հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը կայցելի Բրյուսել՝ մասնակցելու ԵՄ խորհրդի ոչ պաշտոնական հանդիպմանը։ Սա Եվրամիության կողմից առաջին նման հրավերն է Թուրքիային վերջին հինգ տարվա ընթացքում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Օնջու Քեչելին հաստատել է միջոցառմանը Ֆիդանին հրավիրելու փաստը։
«Մենք ողջունում ենք այս հրավերը: Դա նաև նշան է այն բանի, որ ԵՄ-ն հասկանում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունը տարածաշրջանային և գլոբալ մարտահրավերների ֆոնին: Հարաբերություններում առաջընթացի հասնելու համար կարևոր է, որ ԵՄ-ի հետ մեր համագործակցությունն ու երկխոսությունը բոլոր բնագավառներում ընթանան մշտական և կանոնավոր հիմունքներով և իրականացվեն կանխատեսելի ձևով», - Քեչելիի խոսքերն է մեջբերել TRT հեռուստաալիքը:
Եվրամիության արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարներն օգոստոսի 29-30-ը կհավաքվեն Բրյուսելում՝ ԵՄ խորհրդի ոչ պաշտոնական հանդիպմանը: Ինչպես ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ին հայտնել էր Բրյուսելում դիվանագիտական մի աղբյուր, մասնակիցները կքննարկեն Կիևին նոր ռազմական մատակարարումների հնարավորությունները՝ Կուրսկի մարզ ներխուժման արդյունքում ուկրաինական ուժերի մեծ կորուստների ֆոնին։ Թուրքիան ուկրաինական հակամարտությունում հանդես է գալիս երկխոսության օգտին և կողմերին բանակցությունների կոչ է անում։

Турцию пригласили на неформальное заседание Совета ЕС
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан посетит Брюссель для участия в неформальном заседании Совета ЕС. Это первое подобное приглашение Евросоюза в Турцию за последние пять лет. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает ТАСС.
Официальный представитель МИД Турции Онджу Кечели подтвердил факт приглашения Фидана на мероприятие. "Мы приветствуем это приглашение. Оно также является признаком того, что ЕС понимает необходимость развития отношений с Турцией перед лицом региональных и глобальных вызовов. Чтобы достичь прогресса в отношениях, важно, чтобы наше сотрудничество и диалог с ЕС во всех областях шел на постоянной и систематической основе и велся предсказуемым образом", - приводит слова Кечели телеканал.
Министры иностранных дел и обороны Евросоюза соберутся 29-30 августа в Брюсселе на неформальную встречу Совета ЕС. Как ранее сообщил ТАСС дипломатический источник в Брюсселе, участники обсудят возможности новых военных поставок Киеву на фоне больших потерь украинских сил в результате вылазки в Курскую область. Турция в украинском конфликте традиционно выступает за диалог и призывает стороны к переговорам.