ԱՄՆ դեսպանի մշակութային պահպանության հիմնադրամը 74 հազար դոլար կտրամադրի Մատենադարանին՝ ԼՂ արխիվային փաստաթղթերի պահպանության նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Քրիստինա Քվինը պաշտոնատար անձանց, Շիրակի մարզի և Անիպեմզա բնակավայրի ներկայացուցիչների հետ այցելել են Երերույքի պատմական բազիլիկ տաճար, որտեղ ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի կողմից տրված 175․000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհով իրականացվում են կոնսերվացման աշխատանքներ։
Այցն ընդգծում էր Հայաստանի հարուստ պատմամշակութային ժառանգության պահպանությանն ու վերականգնմանն աջակցելու Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է ցուցաբերվող աջակցությունը, որը հնարավորություն է ընձեռում պահպանելու Հայաստանի մշակութային ժառանգության եզակի կառույցներից մեկը՝  Երերույքի տաճարը, որն ընդգրկված է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության նախնական ցանկում:
«Վերաիմաստավորված միջավայրում ներկայացնելով Հայաստանի հազարամյակների մշակույթը, պատմությունը, ճարտարապետությունը և արվեստը՝ հնարավորություն կունենանք  այստեղ կազմակերպելու կրթական ծրագրեր, որոնք, անկասկած, նպաստելու են պատանիների և երիտասարդների զարգացմանը և մեր մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը: Կարևորում եմ նաև Լեռնային Ղարաբաղի ձեռագրերի պահպանության աջակցության ծրագիրը, որը նախատեսվում է իրականացնել «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի հետ համատեղ: Վստահ եմ, որ սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը կլինի շարունակական»,- նշել է նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ դեսպանատանը:
Դեսպան Քվինը նկատել է, որ մշակութային պահպանության ոլորտում ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի համագործակցությունը խոսում է երկու պետությունների միջև ամուր փոխգործակցության մասին։
«Միասին մենք պահպանում ենք պատմությունը և նպաստում փոխադարձ ըմբռնման և հարգանքի ձևավորմանը», - ասել է նա։
Երերույքի հինավուրց բազիլիկ տաճարը հիմնվել է 4-5-րդ դարերում և Հայաստանի վաղ քրիստոնեական շրջանի պատմական նշանակության եզակի կոթող է։ Հուշարձանի պահպանության հարցում մարտահրավերներ են եղել` պայմանավորված թե՛ բնական, թե՛ մարդկային գործոններով, և այսօր հուշարձանի պահպանությունն առանցքային է Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը հետագա սերունդներին փոխանցելու համար։
Երերույքում դեսպան Քվինը հայտարարել է ԱՄՆ դեսպանի մշակութային պահպանության հիմնադրամի նոր ծրագրի մասին, որով 74․000 ԱՄՆ դոլար է տրամադրվում Մատենադարանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հինավուրց հայկական վանքերում ստեղծված հազվագյուտ ձեռագրերի և արխիվային փաստաթղթերի պահպանության նպատակով։
ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում 2005 թ․ սկսած իրականացվել է մշակութային պահպանության 15 ծրագիր, որոնց ուղղվել է, ընդհանուր առմամբ, 1․6 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Երերույքի ծրագրով նախատեսված են պատերի ամրացումներ, քայքայված քարերի փոխարինում, ջրահեռացման համակարգի ապահովում, հուշարձանի տարածքի բարեկարգում  (նախապատրաստում՝ որպես առկա մոնումենտալ քարերի ցուցադրավայր)։
Հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում վերջերս իրականացված ծրագրերից են Սանահին վանական համալիրի պահպանության աշխատանքները Լոռու մարզում,  Մեղրու Սբ Հովհաննես եկեղեցու վտանգված որմնանկարների վերականգնումը Սյունիքի մարզում և Արենի 1 քարանձավի  պահպանությունը Վայոց ձորի մարզում։
Հարկ է նշել, որ պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության ուղղությամբ պետության ուշադրությունը նկատելիորեն ավելացել է. 2024 թ․ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության համար տրամադրվել է մոտ 1 միլիարդ 159 միլիոն դրամ ՀՀ դրամ, որը մոտ երկու անգամ ավելի է նախորդ տարվա հատկացման համեմատ և մոտ 5-6 անգամ ավելի՝ դրան նախորդող տարիների համեմատ։ Այս պահին նախարարության պատվերով վերականգնման և նորոգման աշխատանքներ են կատարվում Արագածոտնի մարզի Փարպիի Ծիրանավոր եկեղեցում, Ագարակ պատմահնագիտական արգելոցում, Արմավիրի մարզի Այգեշատի Թարգմանչաց եկեղեցում, Լոռու մարզի Ամրակիցի Սբ Նիկոլայ հրաշագործ եկեղեցում, Լոռի բերդում (պարիսպներ, բաղնիքներ, պարսպապատ), Հաղպատի վանքում և այլն։ Շուտով կմեկնարկեն նաև Տավուշի մարզի Կիրանցի Սբ Երրորդություն եկեղեցու և Արագածոտնի մարզի Ամբերդ ամրոցի վերականգնման աշխատանքները։

Фонд посла США по сохранению культуры предоставит Матенадарану $74 тысячи на сохранение архивных документов Нагорного Карабаха
Министр образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Республики Армения Жанна Андреасян и посол Соединенных Штатов Америки в Республике Армения Кристина Квин вместе с официальными лицами, представителями Ширакской области и поселка Анипемза посетили историческую базилику Ереруйк, где на выделенный Фондом посла США по сохранению культуры грант в $175 000 проводятся консервационные работы.
Визит подчеркнул приверженность США поддержке сохранения и восстановления богатого исторического и культурного наследия Армении.
Как следует из поступившего в Арменпресс сообщенияМОНКС, Жанна Андреасян подчеркнула важность оказанной поддержки, предоставляющей возможность сохранить одно из уникальных сооружений культурного наследия Армении - храм Ереруйк, который включен в предварительный список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
“Представляя многотысячелетнюю культуру, историю, архитектуру и искусство Армении в переосмысленной среде, мы получим возможность организовывать здесь образовательные программы, которые, несомненно, будут способствовать развитию молодежи и популяризации нашего культурного наследия. Отдельно отмечу программу поддержки сохранения рукописей Нагорного Карабаха, которую планируется реализовать совместно с Научно-исследовательским институтом древних рукописей имени Месропа Маштоца “Матенадаран”. Я уверена, что тесное и эффективное сотрудничество будет продолжительным", - сказал министр, поблагодарив посольство США.
Посол Квин отметила, что сотрудничество между Арменией и США в сфере сохранения культуры говорит о тесном взаимодействии между двумя государствами.
"Вместе мы сохраняем историю и способствуем формированию взаимопонимания и уважения", - сказала она.
Древний храм-базилика Ереруйк был основан в IV-V веках и является уникальным памятником исторического значения раннехристианского периода Армении. Были проблемы с сохранением памятника, обусловленные как природными, так и человеческими факторами, и сегодня сохранение памятника является ключом к передаче культурного наследия Армении будущим поколениям.
В Ереруйке посол Квин объявила о новой программе Фонда сохранения культуры посла США, которая предоставляет Матенадарану $74 000 на сохранение редких рукописей и архивных документов, созданных в древних армянских монастырях Нагорного Карабаха.
При финансировании Фонда посла США по защите культурных ценностей в Армении, начиная с 2005 года реализовано 15 проектов по сохранению культуры, на которые в общей сложности было выделено $1,6 миллиона.
По проекту Ереруйк планируется укрепление стен, замена поврежденных камней, устройство дренажной системы, благоустройство территории памятника (предварительная подготовка для выставки существующих монументальных камней).
Среди недавно реализованных проектов, финансируемых Фондом в Армении, - работы по сохранению монастырского комплекса Санаин в Лорийской области, восстановление находящихся под угрозой исчезновения фресок церкви Св. Ованеса в Мегри в Сюникской области и охрана пещеры Арени 1 в области Вайоц Дзор.
Следует отметить, что внимание государства к сохранению памятников истории и культуры заметно возросло. В 2024 году на сохранение памятников истории и культуры МОНКС выделило около 1 млрд 159 млн драмов, что примерно в два раза больше по сравнению с прошлым годом и примерно в 5-6 раз больше по сравнению с предшествовавшими годами.
В настоящий момент по заказу МОНКС реставрационные и ремонтные работы проводятся в церкви Циранавор в Парпи Арагацотнской области, в Агаракском историко-археологическом заповеднике, в церкви Таркманчац в Айгешате Армавирской области, в церкви Святого Николая. Чудотворца в с.Амракиц Лорийской области, в Лорийской крепости (стены, бани, стена), монастыре Ахпат и т.д. В ближайшее время также начнутся реставрационные работы в церкви Св.Троицы в Киранце Тавушской области и в замке Амберд Арагацотнской области.