Իրանն ԱՄՆ-ից պահանջել է տրամադրել նախագահական ընտրություններին իր միջամտության ապացույցներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Թեհրանն արձագանքել է Միացյալ Նահանգներից հնչող մեղադրանքներին, թե Իրանն ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին միջամտելու փորձեր է արել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցչությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն պետք է ապացույցներ ներկայացնի երկրի նախագահական ընտրություններին Իրանի ենթադրյալ միջամտության վերաբերյալ։
«Նման մեղադրանքները ոչնչով հիմնավորված չեն և զուրկ են որևէ հիմքից: Եթե ԱՄՆ կառավարությունն անկեղծորեն հավատում է իր բողոքների հիմնավոր լինելուն, ապա նա պետք է մեզ տրամադրի համապատասխան ապացույցներ, եթե այդպիսիք ընդհանրապես կան, որպեսզի մենք կարողանանք դրանց համապատասխան պատասխան տալ», - նշված է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ), Ազգային հետախուզության տնօրենի աշխատակազմի և ԱՄՆ ենթակառուցվածքային և կիբեռանվտանգության ապահովման գործակալության համատեղ հայտարարության մեջ ամերիկյան գերատեսչությունները հանդես են եկել պնդմամբ, թե Իրանն իբր փորձել է միջամտել ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին՝ իրականացնելով կիբեռգործողություններ երկրի նախագահի թեկնածուների՝ հանրապետական Դոնալդ Թրամփի և դեմոկրատների կուսակցության ներկայացուցիչ, փոխնախագահ Քամալա Հարիսի նախընտրական շտաբների դեմ։
ԱՄՆ-ի հետախուզական ծառայությունը կարծում է, որ Թեհրանը սոցիալական ինժեներիայի և այլ տեխնիկաների միջոցով փորձել է ստանալ այն անձանց հետ շփվելու հնարավորություն, որոնք անմիջական առնչություն ունեն երկու քաղաքական կուսակցությունների նախագահական արշավների հետ:

Иран потребовал от США предоставить доказательства вмешательства в президентские выборы
Официальный Тегеран ответил на обвинения со стороны США в том, что Иран пытался вмешаться в выборы президента США. Как сообщает Арменпресс, постоянное представительство Ирана при ООН распространило заявление, в котором говорится, что США должны предоставить доказательства предполагаемого вмешательства Ирана в президентские выборы в стране.
"Подобные обвинения ничем не подкреплены и лишены каких-либо оснований. Если правительство США искренне верит в обоснованность своих претензий, то оно должно предоставить нам соответствующие доказательства, если таковые вообще имеются, для того чтобы мы могли дать на них соответствующий ответ", - отмечается в заявлении.
Ранее в совместном заявлении Федерального бюро расследований (ФБР), аппарата директора Национальной разведки и Агентства по обеспечению инфраструктурной и кибербезопасности США американские ведомства выступили с утверждением, что Иран якобы пытался вмешаться в президентские выборы в США, осуществляя кибероперации против избирательных штабов кандидатов в президенты страны - республиканца Дональда Трампа и представительницы демократов, вице-президента Камалы Харрис.
Разведка США полагает, что Тегеран "с помощью социальной инженерии и прочих техник пытался получить доступ к лицам, имеющим непосредственное отношение к президентским кампаниям обеих политических партий".