Բիշքեկում կայացել է Պուտին-Փեզեշքիան հանդիպումը
Ռուսաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են բոլոր ոլորտներում, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Բիշքեկում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակում Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Ինչպես գիտեք, մենք օգտագործում ենք յուրաքանչյուր հնարավորություն հանդիպելու, շփվելու և խորհրդակցելու համար։ Ռուս-իրանական բարեկամական հարաբերությունները կայուն զարգանում են բոլոր ուղղություններով ՝ համաձայն Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության պայմանագրի տառին և ոգուն», - ասել է ՌԴ նախագահը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը հիացած է իրանցի ժողովրդի քաջությամբ ու տոկունությամբ՝ իր ազգային շահերը պաշտպանելու գործում։
Պուտինը հավելել է, որ Ռուսաստանը և Իրանը պահպանում են առևտրատնտեսական հարաբերությունների դինամիկան՝ չնայած Իսլամական Հանրապետությունում ռազմաքաղաքական իրավիճակին։ Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Իսլամական Հանրապետության հետ հումանիտար ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանը։
Փեզեշքիանն իր հերթին հայտարարել է, որ Իրանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները ռազմավարական են, և դա օգնում է Իսլամական Հանրապետությանը դիմադրել Միացյալ Նահանգներին։
«Մեր հարաբերությունները ռազմավարական են…. Մենք վստահ ենք, որ այս կերպ կարող ենք դիմադրել ԱՄՆ-ին և նրանց կողմից մեր դեմ կիրառվող բոլոր պատժամիջոցներին», - ասել է նա։
Իրանի նախագահը նաև շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի նախագահին ԱՄՆ-ի հետ հակամարտության ընթացքում Իսլամական Հանրապետությանը ցուցաբերած աջակցության համար։

Putin meets Pezeshkian in Bishkek
Relations between Russia and Iran are steadily developing in all areas, Russian President Vladimir Putin said during a meeting with Iranian President Masoud Pezeshkian on the sidelines of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Bishkek, TASS reported.
“As you know, we use every opportunity to meet, communicate and consult. Russian-Iranian friendly relations are steadily developing in all areas, in accordance with the letter and spirit of the Comprehensive Strategic Partnership Treaty,” the Russian President said.
He noted that Russia admires the courage and resilience of the Iranian people in defending their national interests.
Putin added that Russia and Iran are maintaining the momentum of their trade and economic relations despite the military and political situation in the Islamic Republic. He also said that Russia attaches great importance to expanding cooperation with the Islamic Republic in the humanitarian sphere.
Pezeshkian, for his part, said that relations between Iran and Russia are strategic and that this helps the Islamic Republic resist the United States.
“Our relations are strategic… We are confident that in this way we can resist the United States and all the sanctions they impose against us,” he said.
The Iranian President also thanked the Russian President for the support provided to the Islamic Republic during its conflict with the United States.