Գրենլանդիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության շարունակման մասին
Գրենլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Մուտե Էգեդեն հայտարարել է, որ արկտիկական կղզու ապագայի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները շարունակվում են, բայց հրաժարվել է հայտնել երկխոսության մանրամասները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Պաշտոնատար անձինք գործադրում են բոլոր ջանքերն իրադրության կարգավորման համար: Ցավոք, ես չեմ կարող հայտնել այդ բանակցությունների մանրամասները, բայց կարող եմ ասել, որ մեր երկխոսությունը շարունակվում է», - ասել է Էգեդեն Եվրպական խորհրդարանում քննարկումների ժամանակ:
Ավելի վաղ Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենը կտրականապես մերժել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մտադրությունը՝ վերահսկողության տակ վերցնելու արկտիկական կղզին, որը մտնում է Դանիայի կազմի մեջ։
Միացյալ Նահանգների ղեկավարը բազմիցս հայտարարել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին միացնելու անհրաժեշտության մասին: Դեռ իր առաջին ժամկետի ընթացքում Թրամփն առաջարկել է գնել Գրենլանդիան, իսկ 2025 թ. մարտին նա վստահություն է հայտնել, որ կղզին կարելի է անեքսիայի ենթարկել՝ մերժման դեպքում սպառնալով Կոպենհագենին առևտրային մաքսատուրքերով:
1951 թվականին Վաշինգտոնը և Կոպենհագենն, ի լրումն ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակցային պարտավորությունների, ստորագրել են Գրենլանդիայի պաշտպանության պայմանագիր: Դրան համապատասխան՝ ԱՄՆ-ն ստանձնել է պարտավորություն պաշտպանել կղզին հնարավոր ագրեսիայից: Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգներին Գրենլանդիան անհրաժեշտ է անվտանգության ապահովման համար:

Greenland Foreign Minister says dialogue with US is continuing
Greenland’s Foreign Minister Mute Egede has said that talks with the United States over the future of the Arctic island are continuing, but declined to disclose details of the dialogue, Reuters reported.
“Officials are making every effort to resolve the situation. Unfortunately, I cannot disclose the details of these talks, but I can say that our dialogue is continuing,” Egede said during discussions at the European Parliament.
Earlier, Danish Prime Minister Mette Frederiksen categorically rejected US President Donald Trump’s intention to take control of the Arctic island, which is part of Denmark.
The US President has repeatedly stated that Greenland needs to be incorporated into the United States. During his first term, Trump proposed buying Greenland, while in March 2025 he expressed confidence that the island could be annexed, threatening Copenhagen with trade tariffs in the event of a refusal.
In 1951, Washington and Copenhagen, in addition to their NATO alliance commitments, signed a treaty on the defence of Greenland. Under the treaty, the United States undertook to defend the island against possible aggression.