Առևտրի հարցերով եվրահանձնակատար Մարոշ Շեֆչովիչը հայտնել է, որ Բրյուսելը հանդես չի գա որպես միջնորդ ԱՄՆ-ի և Կանադայի միջև
Առևտրի հարցերով եվրահանձնակատար Մարոշ Շեֆչովիչը հայտարարել է, որ Եվրոպական միությունը չի կարող միջնորդ հանդիսանալ Կանադայի և Միացյալ Նահանգների միջև առևտրային պատերազմում՝ նրանց առևտրային բանակցությունների ձախողումից հետո։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Ավելի վաղ Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին դուրս եկավ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ բանակցություններից՝ մեղադրելով վերջինիս Կանադայի վրա ճնշում գործադրելու մեջ։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն, իր հերթին, հայտարարեց կանադական մարդատար և բեռնատար ավտոմեքենաների նկատմամբ 50 տոկոսանոց մաքսատուրքեր սահմանելու մասին, ինչին ի պատասխան՝ Օտտավան մաքսատուրքեր սահմանեց ԱՄՆ-ից ներկրվող ավելի քան 700 ապրանքատեսակի նկատմամբ, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 20 միլիարդ դոլար։
«Չեմ կարծում, թե մենք այնպիսի դիրքում ենք, որ կարողանանք միջնորդի դեր ստանձնել։ Միաժամանակ գիտեմ, որ Կանադան և ԱՄՆ-ն այնքան սերտ տնտեսական կապեր ունեն, որ, չնայած ներկայիս լարվածությանը, վաղ թե ուշ իրավիճակը կարգավորելու փորձեր կկատարվեն։ Մենք միանշանակորեն հանդես ենք գալիս հանուն ազատ և արդար առևտրի՝ ցածր մաքսատուրքերով կամ դրանց լիակատար բացակայությամբ», - ասել է Շեֆչովիչը։

Брюссель не станет посредником между США и Канадой: Еврокомиссар по торговле
Еврокомиссар по торговле Марош Шефчович заявил, что Европейский союз не может выступить посредником в торговой войне между Канадой и Соединёнными Штатами после провала их торговых переговоров.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews, десять дней назад премьер-министр Канады Марк Карни вышел из переговоров с администрацией Дональда Трампа, обвинив её в давлении на Канаду из-за использования французского языка.
В последующие дни президент США Дональд Трамп объявил о введении американских пошлин в 50% на канадские автомобили и грузовики, на что Оттава ответила пошлинами более чем на 700 американских товаров на сумму около 20 млрд долларов (17,2 млрд евро).
«Не думаю, что мы находимся в положении, позволяющем нам быть посредниками», – сказал Шефчович. «В то же время я знаю, что у них [у Канады и США] настолько тесные экономические связи, что, несмотря на нынешнюю напряжённость, рано или поздно будут предприняты попытки урегулировать ситуацию».
Комиссар добавил, что «пошлины – это налоги, которые в конечном счёте оплачивают компании или граждане», – посыл, который он неоднократно повторял в течение последнего года на фоне собственного торгового спора ЕС с Вашингтоном.
«Мы однозначно выступаем за свободную и справедливую торговлю с низкими пошлинами или вовсе без них», – сказал он в интервью Euronews.
С момента прекращения торговых переговоров Карни призывает к более тесным отношениям между Оттавой и Брюсселем и объявил, что примет участие в ежегодном послании председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен о положении Союза в Страсбурге в середине сентября, одном из ключевых событий политического календаря Брюсселя.