Թրամփը դարձել է ԱՄՆ գործող առաջին նախագահը, ում պատկերը հայտնվեց մեկ դոլարանոց մետաղադրամի վրա
ԱՄՆ դրամահատարանը թողարկել է 2026 թվականի մեկ դոլարանոց մետաղադրամ, որի վրա պատկերված է գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Դա առաջին դեպքն է, երբ առօրյա շրջանառության համար նախատեսված մետաղադրամի վրա պատկերվում է նախագահի դեմքը, և այն արդեն շրջանառության մեջ է։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
ԱՄՆ դրամահատարանը հաստատել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատկերով ոսկեգույն մեկ դոլարանոց մետաղադրամի թողարկումը։ Գերատեսչությունը հորդորել է քաղաքացիներին ստուգել իրենց մոտ եղած մանրադրամը, իսկ հավաքորդներին առաջարկել է ձեռք բերել մետաղադրամները փաթեթներով և պարկերով, որոնք վաճառվում են բացառապես դրամահատարանի կողմից։
Մանրածախ գինը կազմում է 61 դոլար՝ 25 մետաղադրամ պարունակող փաթեթի համար, և 154,50 դոլար՝ 100 մետաղադրամ պարունակող պարկի համար։ Իրականում, առօրյա դրամաշրջանառության մեջ նման մետաղադրամ գտնելը դժվար կլինի, քանի որ մեկ դոլարանոց մետաղադրամներն այդպես էլ լայն տարածում չեն գտել ամերիկացի սպառողների շրջանում և շրջանառվում են շատ ավելի հազվադեպ, քան թղթադրամները։
Չնայած իր գույնին՝ մետաղադրամը ոսկի չի պարունակում, այն բաղկացած է 88,5% պղնձից՝ ցինկի, մանգանի և նիկելի հավելումներով։

Trump becomes first sitting US president to appear on one-dollar coin
The US Mint has issued a 2026 one-dollar coin featuring sitting President Donald Trump. It is the first time the face of a president has appeared on a coin intended for everyday circulation, and the coin is already in circulation, Euronews reported.
The US Mint confirmed the release of the gold-coloured one-dollar coin featuring President Donald Trump. The agency urged people to check their loose change, while offering collectors the opportunity to purchase the coins in rolls and bags sold exclusively by the Mint.
The retail price is $61 for a pack containing 25 coins and $154.50 for a bag containing 100 coins. In practice, finding such a coin in everyday circulation will be difficult, as one-dollar coins have never gained widespread popularity among American consumers and circulate far less frequently than banknotes.
Despite its colour, the coin contains no gold. It is made of 88.5% copper, with zinc, manganese and nickel also added.