Պերուն խզել է դիվանագիտական ​​հարաբերություններն Իրանի հետ
Պերուի կառավարությունը որոշել է խզել դիվանագիտական ​​հարաբերություններն Իրանի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է երկրի Արտաքին գործերի նախարարությունը` մեղադրելով Իսլամական Հանրապետությանը Մերձավոր Արևելքում «հակամարտությունները սրելու» համար:
«Պերուի Հանրապետության կառավարությունը որոշում է ընդունել խզել դիվանագիտական ​​հարաբերություններն Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Գերատեսչությունը պարզաբանել է, որ այդ քայլը կապված է, մասնավորապես, Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրադրության, Հորմուզի նեղուցում Իրանի գործողությունների, միջուկային օբյեկտներ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության մուտքի սահմանափակման, «խաղաղ ցույցերի ճնշման, մամուլի ազատության սահմանափակումների, կանանց և աղջիկների նկատմամբ խտրականության, քաղաքական ընդդիմադիրների ճնշման հետ»։
Պերուի ԱԳՆ-ն միևնույն ժամանակ նշել է, որ Իրանի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունները խզելու որոշումը չի հանգեցնի հյուպատոսական հարաբերությունների խզման:

Перу разорвало дипломатические отношения с Ираном
Правительство Перу приняло решение разорвать дипломатические отношения с Ираном. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявило Министерство иностранных дел страны, обвинив Исламскую Республику в обострении конфликтов на Ближнем Востоке.
“Правительство Республики Перу приняло решение о разрыве дипотношений с Исламской Республикой Иран”, — говорится в заявлении.
В ведомстве пояснили, что этот шаг связан, в частности, с ситуацией на Ближнем Востоке, действиями Ирана в Ормузском проливе, ограничениями доступа Международного агентства по атомной энергии к ядерным объектам, подавлением мирных протестов, ограничением свободы прессы, дискриминацией женщин и девочек, а также преследованием политических оппонентов.
Министерство иностранных дел Перу вместе с тем отметило, что решение о разрыве дипломатических отношений с Ираном не приведет к разрыву консульских отношений.