Շվեդիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խումբը ողջունել է Հայաստանի վերաբերյալ ԵՄ խորհրդի կայացրած որոշումները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեդիայի խորհրդարանի (Ռիկսդագ) Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խումբը ողջունել է Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին աջակցություն տրամադրելու և վերջինիս հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ Եվրոպական միության ընդունած որոշումները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ, Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնը՝ հայտարարությունը հրապարակելով X-ի իր միկրոբլոգում։
Տարածված հայտարարության մեջ, անդրադարձ կատարելով հուլիսի 22-ին ԵՄ խորհրդի ընդունած վերոնշյալ որոշումներին, նշվում է, որ այս որոշումներն ընդհանուր արժեքների, սկզբունքների և բարգավաճման տեսլականի վրա հիմնված Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շատ կարևոր նշաձող են հանդիսանում։
«Մենք՝ Շվեդիայի Ռիկսդագի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներս, ողջունում ենք ԵՄ խորհրդի որոշումները և շեշտում ենք Շվեդիայի աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացմանը, ինչպես նաև ընդգծում ենք Հայաստանին աջակցությունը շարունակելու ԵՄ-ի հանձնառությունը», - նշված է տարածված հայտարարության մեջ։

Группа дружбы Швеция-Армения Риксдага приветствовала решения, принятые Советом ЕС в отношении Армении
Группа дружбы Швеция-Армения Риксдага  Швеции приветствовала решения Евросоюза об оказании помощи Армении из Европейского фонда мира и начале диалога с ЕС по вопросу либерализации визового режима.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил член группы дружбы Швеция-Армения, депутат шведского парламента Эрик Хельсборн, опубликовав заявление в своем микроблоге в X.
Касаясь вышеупомянутых решений, принятых Советом ЕС 22 июля, он отметил, что эти решения являются очень важной вехой в партнерстве Армения-ЕС, основанном на общих ценностях, принципах и видении будущего процветания.
“Мы, члены группы дружбы Швеция-Армения Риксдага Швеции, приветствуем решения Совета ЕС и подчеркиваем поддержку Швеции углублению партнерства Армения-ЕС, а также обязательство ЕС продолжать оказывать Армении содействие”, - говорится в его заявлении.