Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանն այցելել է «Հայաստանի Հանրապետություն» անվանումը կրող դպրոց
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուրուգվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Մարիամ Գևորգյանը հուլիսի 26-ին Ուրուգվայի Հանրային կրթության ազգային ադմինիստրացիայի միջազգային հարաբերությունների և համագործակցության տնօրեն Էկտոր Գոնյիի և Լեզվական քաղաքականության տնօրեն Ալդո Ռոդրիգեսի ուղեկցությամբ այցելել է Սալտո նահանգում գործող և «Հայաստանի Հանրապետություն» անվանումը կրող թիվ 16 դպրոց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունը՝ հավելելով, որ դպրոցի տնօրեն Անդրեա Ռոլֆոյի և ուսուցչական կազմի ուղեկցությամբ դեսպան Գևորգյանը շրջայց է կատարել դպրոցում, ծանոթացել ուսումնական գործընթացին և պայմաններին:
Դեսպանությունը հաղորդել է, որ կողմերը կարևորել են դպրոցում հայոց լեզվի և մշակույթի տարածումը՝ այս համատեքստում բարձր գնահատելով հայոց լեզվի դասավանդումը դպրոցում, որը մեկնարկել է նախորդ տարի և կազմակերպվում է Ուրուգվայի Հանրային կրթության ազգային ադմինիստրացիայի և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) համատեղ ջանքերով լույս տեսած «Լույս և Արմեն» դասագրքի միջոցով:
«Դպրոցի աշակերտները հանդիսավոր միջոցառում էին կազմակերպել ՀՀ դեսպանի այցի կապակցությամբ, որի շրջանակներում վերջինիս ողջունեցին հայերենով և կատարեցին հայկական երգեր: Պատրաստակամություն հայտնելով հնարավորինս աջակցել դպրոցի գործունեությանը՝ դեսպան Գևորգյանն աշակերտներին նվիրեց Հայաստանի տեսարժան վայրերի նկարներով փազլներ և վերջիններիս հրավիրեց այց կատարել ՀՀ դեսպանություն», - նշված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Armenian Ambassador to Uruguay Mariam Gevorgyan has visited the Republica de Armenia (Republic of Armenia) #16 public school in Salto Department.
Gevorgyan was accompanied by Hector Goni, the Director of International Relations and Cooperation at the National Administration of Public Education, and Aldo Rodriguez, the administration’s head of language policy.
The Armenian Ambassador was greeted by Principal Andrea Rolfo and the teachers. Gevorgyan toured the school and became acquainted with the educational process and conditions, the embassy said in a press release.
The Armenian language is taught at the school since 2023 through Luys Yev Armen, a textbook published through the joint efforts of the Uruguay National Administration of Public Education and the Armenian General Benevolent Union (AGBU). During the visit the sides attached importance to the promotion of Armenian language and culture in the school and highlighted the Armenian language classes.
“The school students organized a festive event on the occasion of the Armenian Ambassador’s visit and greeted her in Armenian language and performed Armenian songs. Expressing readiness to maximally support the school’s activities, Ambassador Gevorgyan gifted the students puzzles with pictures of Armenian sights and invited them to visit the Armenian embassy,” the embassy said in the press release.