ԵՐԵՎԱՆ, 174 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի պաշտպանության նախարարները ծանոթացել են Ղազախստանի Մանգիստաուի մարզում անցկացվող «Բիռլեստիկ-2024» միջազգային տարածաշրջանային զորավարժությունների ընթացքին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Ղազախստանի ռազմական գերատեսչությունը։
«Ղազախստանի պաշտպանության նախարար գեներալ-գնդապետ Ռուսլան Ժակսիլիկովն Ադրբեջանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի պաշտոնակիցներին ծանոթացրել է վստահված զինվորական ստորաբաժանումների ուսումնամարտական հնարավորություններին և զորավարժությունների անցկացման պայմաններին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Մամուլի ծառայության տվյալներով՝ պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարներն այցելել են «Զապադ» օպերատիվ հրամանատարական զորքերի միացյալ խմբավորման կառավարման կետ, որտեղ ծանոթացել են դրա հնարավորություններին և վարժանքների ծրագրին։
Զորավարժությունները տեղի են ունենում Օյմաշա զորավարժարանում, ինչպես նաև Տոկմակ հրվանդանից 2 կմ հեռավորության վրա գտնվող ծովային տեղամասում։ Ըստ սցենարի՝ զորակազմերն անցկացնում են զինված հակամարտության տեղայնացման համատեղ գործողություն։
Զորավարժություններին ներգրավված են շուրջ 4000 զինվորական և մինչև 700 միավոր սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա:

Министры обороны Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана присутствовали на международных региональных учениях “Бирлестик-2024”, проводимых в Мангистауской области Казахстана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает военное ведомство Казахстана.
“Министр обороны Казахстана генерал-полковник Руслан Жаксылыков ознакомил коллег из Азербайджана, Кыргызсрана, Таджикистана и Узбекистана с учебно-боевыми возможностями вверенных воинских подразделений и условиями проведения учения”, - говорится в сообщении.
По данным пресс-службы ведомства, главы оборонных ведомств посетили пункт управления объединенной группировки войск оперативного командования “Запад”, ознакомились с его возможностями и замыслом учений.
Учения проходят на полигоне Оймаша, а также на морском участке в 2 км от мыса Токмак. Согласно сценарию, вооруженные силы проводят совместную операцию по локализации вооруженного конфликта.