Նեպալում ջրհեղեղի զոհերի թիվը հասել է 1056-ի
Նեպալի հյուսիսում՝ Չինաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցած ջրհեղեղի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 1056-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը՝ հղում անելով Նեպալի ոստիկանությանը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր տարերային աղետից 974 զոհի մասին։
1056 զոհ գրանցվել է սեպտեմբերի 1-ին, տեղական ժամանակով ժամը 14:00-ի դրությամբ։
Կան հարյուրավոր անհետ կորածներ ինչպես Նեպալում, այնպես էլ Տիբեթում։
Տարերային աղետը տեղի է ունեցել օգոստոսի 26-ի առավոտյան։ Նախնական տվյալներով՝ հեղեղման պատճառ է դարձել ձնահյուսը Չինաստանի հետ սահմանին՝ «Ռասուվագադհի» սահմանային անցակետից մոտավորապես 20 կիլոմետր հյուսիս-արևելք։ Ջրի, ցեխի և լեռնային ապարի հուժկու հոսքը գետի հունով վիթխարի արագությամբ անցել է ավելի քան 70 կիլոմետր՝ ավերելով մոտակայքի բնակավայրերը և հանգեցնելով մեծ տարածքի հեղեղման:

Число погибших в результате наводнения в Непале достигло 1056 человек
Число погибших в результате наводнения на севере Непала, на границе с Китаем, достигло 1056 человек. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает Центральное телевидение Китая со ссылкой на непальскую полицию.
Ранее сообщалось о 974 погибших в результате стихийного бедствия.
По состоянию на 14:00 по местному времени 1 сентября погибло 1056 человек.
Сотни людей числятся пропавшими без вести как в Непале, так и в Тибете.
Стихийное бедствие произошло утром 26 августа. По предварительным данным, причиной наводнения стал сход лавины на границе с Китаем, примерно в 20 километрах к северо-востоку от пограничного пункта Расувагадхи. Мощный поток воды, грязи и камней прошел более 70 километров по руслу реки с огромной скоростью, разрушив близлежащие населенные пункты и затопив большую территорию.