Նեպալում ջրհեղեղի զոհերի թիվը հասել է 1056-ի
Նեպալի հյուսիսում՝ Չինաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցած ջրհեղեղի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 1056-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը՝ հղում անելով Նեպալի ոստիկանությանը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր տարերային աղետից 974 զոհի մասին։
1056 զոհ գրանցվել է սեպտեմբերի 1-ին, տեղական ժամանակով ժամը 14:00-ի դրությամբ։
Կան հարյուրավոր անհետ կորածներ ինչպես Նեպալում, այնպես էլ Տիբեթում։
Տարերային աղետը տեղի է ունեցել օգոստոսի 26-ի առավոտյան։ Նախնական տվյալներով՝ հեղեղման պատճառ է դարձել ձնահյուսը Չինաստանի հետ սահմանին՝ «Ռասուվագադհի» սահմանային անցակետից մոտավորապես 20 կիլոմետր հյուսիս-արևելք։ Ջրի, ցեխի և լեռնային ապարի հուժկու հոսքը գետի հունով վիթխարի արագությամբ անցել է ավելի քան 70 կիլոմետր՝ ավերելով մոտակայքի բնակավայրերը և հանգեցնելով մեծ տարածքի հեղեղման:

Death toll from Nepal floods up to 1,056
The death toll from the devastating floods in Nepal has reached 1,056, China Central Television (CCTV) reported, citing Nepalese police.
Earlier reports had put the death toll at 974.
Hundreds are still missing in both Nepal and China’s Tibet.
The natural disaster struck northern Nepal on the morning of August 26. According to preliminary information, the flood wave was triggered by a snow and rock avalanche on the Nepal-China border, approximately 20 kilometers northeast of the Rasuwagadhi border crossing. The powerful torrent of rocks and debris traveled more than 70 kilometers down the riverbed at tremendous speed, destroying nearby settlements and flooding a large area.