Ճապոնիան չի փոխել իր դիրքորոշումը Ռուսաստանի հետ հաշտության պայմանագիր կնքելու հարցում
Ճապոնիայի կառավարությունը չի փոխել իր դիրքորոշումը Ռուսաստանի հետ հաշտության պայմանագիր կնքելու և տարածքային հարցը լուծելու նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Մինորու Կիհարան։
«Տարածքային խնդիրը լուծելու, հաշտության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ քաղաքական ուղեգծում փոփոխություններ չկան. կշարունակենք աշխատել նույն ուղղությամբ», - նրա խոսքը մեջբերել է NHK հեռուստաալիքը։
Միևնույն ժամանակ նա հերքել է այն հայտարարությունները, թե Տոկիոն է պատասխանատվություն կրում Ճապոնիայի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների վատթարացման համար՝ նման զարգացման պատճառ նշելով ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունը։
Սեպտեմբերի 1-ին Բիշքեկում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռուս-ճապոնական հարաբերությունների վատթարացման համար պատասխանատու էր համարել Տոկիոյին և ափսոսանք ու տարակուսանք հայտնել Ճապոնիայի դիրքորոշման կապակցությամբ։
Ճապոնիան հավակնում է չորս հարավային Կուրիլյան կղզիներին՝ Իտուրուպին, Կունաշիրին, Շիկոտանին և Հաբոմայիին՝ հղում անելով 1855 թվականի Առևտրի և սահմանների մասին տրակտատին։ Մոսկվայի դիրքորոշումն այն է, որ Հարավային Կուրիլները ԽՍՀՄ-ի կազմ են մտել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքներով, և դրանց նկատմամբ Ռուսաստանի ինքնիշխանությունը, որն ունի միջազգային իրավական ձևակերպում, կասկածի ենթակա չէ։

Япония не изменила своей позиции в отношении заключения мирного договора с Россией
Правительство Японии не изменило свою позицию в отношении заключения мирного договора с Россией и урегулирования территориального вопроса. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил гесек кабинета министров Японии Минору Кихара.
“В политическом курсе, направленном на решение территориальной проблемы, на заключение мирного договора изменений нет, продолжим работать в том же направлении”, — привели его слова на телеканале NHK.
В то же время он опроверг заявления о том, что Токио несет ответственность за ухудшение отношений между Японией и Россией, сославшись на конфликт между Россией и Украиной как на причину такого развития событий.
1 сентября на пресс-конференции в Бишкеке президент России Владимир Путин назвал Токио ответственным за ухудшение российско-японских отношений и выразил сожаление и недоумение по поводу позиции Японии.
Япония претендует на четыре южных Курильских острова — Итуруп, Кунашири, Шикотан и Хабомаи, ссылаясь на Трактат о торговле и границах 1855 года. Позиция Москвы заключается в том, что Южные Курилы стали частью СССР в результате Второй мировой войны, и суверенитет России над ними, имеющий международно-правовой статус, не вызывает сомнений.